Gilaburu Çayının Faydaları Nelerdir, Hazırlanışı, Tarifi

Mayıs 21, 2018 Bitki Çayları

Günümüzde özellikle fazla bilinmemesinin aksine oldukça faydalı olan gilaburu çayı iç Anadolu bölgesinde yetişen bodur bir ağaçtan toplanan meyveler ile hazırlanmaktadır. Sonbaharda toplanan meyvelerin su içerisinde salamura edilmesiyle tüketime hazır hale getirilmesi sağlanır. Meyveler yaklaşık olarak bir ay içerisinde acılığını kaybederek bir yıl süre ile saklanabilir.

Gilaburu meyvesi C vitamini açısından oldukça zengindir. Aynı zamanda antioksidan maddeler içerir. Acı bir tada sahip olmasının yanı sıra salamura edildikten sonra acılığını kaybederek kullanıma hazır hale getirilebilir. Salamura suyu günlük olarak içilecek miktarın çıkartılmasını sağlayabilir. Sıkma işlemi yapılarak içerisine seyretme amacıyla su ilave edilebilir. Tercihe göre isteyenler şeker ilave ederek de içebilirler. Sıkılan meyvelerin aynı gün içerisinde tüketilmesi önemlidir.

Sıkılan meyvelerin taze olarak tüketilmesi durumunda insan vücuduna oldukça fazla faydası sağlanabilir. İlk defa tüketecek olanlar için ekşi bir tada sahip olması farklı gelmesine neden olabilir. Faydasını artırmak için özellikle karıştırılacak olan farklı bitkiler ile daha etkili hale getirilebilir.

Gilaburu Çayı Nedir?

Gilaburu meyvelerinin toplanmasıyla hazırlanmaktadır. Ağaçta yetişen meyveler sonbaharda toplanarak hazırlanabilir. Toplandığı aşamada gilaburu meyvesi acı bir tada sahiptir. Bu nedenle salamura edilmesi gerekir. Salamura edilmesi meyvenin tadındaki acılığın giderilmesini sağlayabilir. Taze olarak sıkılır ve bu şekilde tüketilebilir. Salamura edildikten sonra tüketime uygun hale getirilebilir. Bu nedenle özellikle yapılacak olan salamura işlemlerinde yeterli süre boyunca beklenmesi gerekir.

Gilaburu Çayının Faydaları Nelerdir

Doğal şekilde hazırlanan çayın tüketilmesi durumunda gilaburu çayının faydaları oldukça fazladır. Geçmiş dönemlerde fazla bilinmeyen meyveden hazırlanacak olan çay günümüzde giderek yaygınlaşması olan tüketimi ile pek çok farklı fayda sağlayabilir.

 • Kabuklarının kaynatılması romatizma, astım, yüksek tansiyon, kabakulak, sara nöbetleri veya doğum sonrası yaşanacak olan spazmlar gibi bek çok farklı konuda etkili olmaktadır.
 • Uyku bozukluğu gibi problemlerin çözülmesi konusunda da kullanılabilir.
 • Safra kesesi ve karaciğer hastalıklarına iyi gelebilir.
 • Meyvesinin yanı sıra kabuğu kas sıkışmaları veya kramplara karşı olumlu etki gösterebilir.
 • Antioksidan özelliği yüksek oranda C vitamini içermesi özellikle kullanıcıların tüketmesi durumunda ihtiyaç duydukları vitamini karşılamasını sağlayabilir. Portakala göre 10 kat daha yüksek oranda C vitamini içerir.
 • İçeriğinde bulunan yüksek orandaki pektin sindirim sisteminin düzenlenmesini ve aynı zamanda yararlı bakterilerin beslenmesine yardımcı olabilir. Bu sayede hazmın kolaylaşmasını ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayabilir.
 • Meyvenin içerisinde bulunan asitler antimikrobiyal, anti kanserojen ve antioksidan özelliğine sahip olduğundan oldukça faydası görülebilir.
 • Vücutta serbest halde bulunan radikalleri bağlama üzerinde etkili olabilir. Yaşlanmayı geciktirici etkisi ve aynı zamanda kanseri önleyici etkisi bulunabilir. Kolesterolün düşmesini sağlayabileceği gibi mutasyonu engelleyici etki oluşturabilir.
 • Özellikle böbrek tembelliği problemine karşı etkili olabilir. Böbreklerin daha iyi şekilde çalışmasını sağlayabilir. Böbrek taşı ya da kumu düşürme üzerinde yardımcı etkisi olabilir.
 • Prostat problemi ya da idrar yolu hastalıklarına karşı olumlu etkisi olabilir. İdrar kanalında iltihaplanma oluşması durumunda temizleyici etki sağlayabilir. Gece ya da gündüz sık tuvalete çıkma probleminin azalmasına yardımcı olabilir.
 • Kaslarda oluşan gerilmenin azalmasını sağlayabilir. Aynı zamanda sakinleştirici etkiye sahip olabilir.
 • Adet düzensizliği veya problemlerine karşı gilaburu çayı tüketimi olumlu etki sağlayabilir. Gilaburu çayının faydaları ve sağladığı etkileri bu şekilde bilinmektedir.

Gilaburu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Toplanan meyvelerden hazırlanacak olan gilaburu çayı nasıl hazırlanır? Merak edenler özellikle bu konuda yapılacak işlemler hakkında detaylı bilgi alabilirler. İlk aşamada toplanan meyvelerin salamuraya yatırılması gerekir. Salamura işlemi meyvelerdeki acılığın alınmasını sağlayabilir. Daha sonrasında meyveler taze olarak sıkılıp çayı hazırlanabilir.

 

 

 

 

Gilaburu Çayının Faydaları Nelerdir, Hazırlanışı, Tarifi Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir