Ginseng Çayının Faydaları Nelerdir, Nasıl Hazırlanır, Tarifi

Aralık 12, 2017 Bitki Çayları

Ginseng Çayı Nedir?


Ginseng çayı
, bitkinin köklerinde elde edilen ginsenginin, Amerikan ginsengi (Panax quinquefolius), Sibirya ginsengi (Eleutherococcus senticosus) ve etrafta adını Kore ginsengi ya da kırmızı ginsengi olarak da sıklıkla duyabileceğimiz Asya ginsengi (Panax ginseng) türlerinden elde edilen tıbbi ilaç türüdür. Bu çayın ve çoğunlukla ginseng bitkisinin kökü olarak adaptogen kabul görülür.

Amerikan ve Asya ginsenginin yapıları, sağladığı yararlar ve tedavisinde kullanıldığı sağlık sorunları birbirlerine oldukça benzerken diğer yönden Sibirya ginsengi diğer ginsenglere göre tamamen farklı bir bitkidir ve diğer ginseng türleri ile çok bir benzerlik göstermemekle beraber birçok farklı bileşenlere sahiptir. Kendi ülkemizde satılan ginseng ve ginsengiden elde edilen toz, tablet, macun ve yağ gibi ürünlerin çoğunluk kısmı Amerikan veya Asya ginsenginden elde edilmektedir.

Ginseng Çayının TarihçesiBu birçok tıbbi ilaç olarak kullanılan, çok özellikli çayın içinde bulunan ve bitkinin köklerinden elde edilen ginseng ilacı, ilk olarak Kuzey Çin bölgesinde bulunmuştur. Bulunduğu andan itibaren yüzlerce yıldır geleneksel Çin tıbbında kullanılır olmuştur. Bu ginseng çayı sadece geleneksel Çin tıbbında kullanılmakla kalmamış aynı zamanda birçok çeşitleri yapılarak ve etkileri hakkında araştırmalar yapılarak olumlu sonuçlara ulaşılmış bununla beraber günümüze kadar geliştirilerek gelmiştir. Şimdi ki zamanda ise neredeyse her yerde kolaylıkla bulunabilen bir bitki türüdür.


Ginseng Çayının Faydaları Nelerdir

 

Üç çeşidi bulunan, ginseng çayının faydaları çok fazladır. Birden fazla olan türlü türlü rahatsızlığın tedavisinde, ilaçlarının farklı çeşitlerinde kullanılan ve zorlu hastalıkların yenilmesine yardım eden. Bu çay bu sağladığı yararların yanında asıl görevi olarak fiziksel ve zihinsel yorgunluğa karşı üst düzey yüksek bir etkiye sahiptir ve kullanan kişiyi büyük ölçüde rahatlatır.

Diğer ginsenglere göre özellikle Asya ginsengi bağışıklık sistemini, bu sistemdeki hücre sayısını artırarak ve güçlendirerek vücuttaki mikroplara, bakterilere ve enfeksiyonlara karşı direnci olabildiğince artırır. Sindirime en güzel şekilde yardımcı olur ve iştahı fazlasıyla açar. Alkol ve diğer uyuşturucu gibi vücudumuza büyük ölçüde zarar verebilecek maddelere karşı sinir sistemini büyük ölçüde korur ve etkisini en aza indirmeye çalışır.

Ginseng çayının faydaları nelerdir ile ilgili bir diğer madde de Ginseng çayında antioksidan etkisi bulunduğu için DNA hasarına neden olabilen serbest radikallere karşı tamamen güçlü bir koruma sağlıyor. Vücudumuzda serbest bir şekilde bulunan bu radikaller kalp hastalıkları, diyabet ve bunlar gibi pek çok tehlikeli hastalığın riskini büyük ölçüde artırıyor. Bu nedenlerle bu çayın düzenli olarak kullanımı bu risklerin azalmasına büyük ölçüde yardımcı olur ve bu hastalıklara sahip kişilerin, bu hastalığı yenmesinde etkili bir rol oynar.

Amerikan ginsengi ve aşağı yukarı neredeyse aynı bileşenlerden oluşan Asya ginsenginin, iki tipi bulunan diyabet hastalığının (şeker hastalığı) ikinci tipine sahip yani insülin direnci olarak bilinen vücudun düzgün çalışması için yeterli insülin üretmediğinden veya vücut hücreleri insüline tepki vermediğinden meydana gelen tipine, hastaların kan şekeri sınırının korunmasına büyük bir ölçüde yardımcı olduğu kabul edilmektedir.

Ginseng çayını içenler, ginseng tableti,  ginseng macunu gibi ürünleri kullananların da büyük ölçüde onayladığı gibi, bu çayı kullanmak herhangi bir şeye konsantre olmamızı artırarak kendimizi daha uyanık ve dinçte hissetmemizi sağlar. Bunun yanında bu çay hafızayı güçlendirir ve beyin fonksiyonlarını önemli bir düzeyde geliştirir. Önemli bilim adamları tarafından yapılan bazı araştırmalarda Asya ginsengi ve Ginkgo bilboa karışımının zihin üzerinde çok olumlu etkilere sahip olduğunu önemle vurgulamakta ve altı çizilmektedir. Ayrıca bu ginsengiler hafızayı güçlendirdiği için, Alzheimer hastalığına yani unutkanlık hastalığı diyebileceğimiz hastalığa sahip olan kişilerde hafızanın korunması ve rahatlıkla geçmişteki yaşanan olayların hatırlanması için kullanılabilir.

Yorgunluğu önemli ölçüde azaltan bu çay, aynı zamanda fiziksel dayanıklılığı arttırmak için de kullanılıyor. Bu çayı kullananların çoğu daha dinç hissetmekte ve fiziksel gücü artmış durumdadır. Ayrıca günümüzde fazlasıyla fiziksel güç gerektiren sporlarla uğraşan sporcuların bu çayı tükettikleri biliniyor.

Bu çay akciğer, karaciğer, mide, pankreas kanseri gibi ölümle sonuçlanabilecek kötü hastalıkların oluşma riskini de  olabildiğince azaltıyor. Fakat bu konudaki araştırmalarda takip edilen kişilerin beslenme alışkanlıkları farklı olduğu için kanser riskini azaltma konusunda kesin sayılar mevcut değildir. Ayrıca bu hastalıkların yanında baş ağrısı, karın ağrısı ve mide ülseri gibi ağrı ve hastalıklara da iyi gelir.

Ginseng Çayı Nasıl Hazırlanır?Ginseng çayını hazırlamak ve bu çayın faydalarından bir an önce yararlanmak için öncelikle, görüntüsü zencefile oldukça fazla benzeyen ginseng kökünü ince bir şekilde bıçakla keserek dilimler haline getirmeliyiz. Ginseng kökünü bıçakla dilimlemek yerine rende ile rendeleyerek de bu çayı kolayca hazırlayabiliriz.  Eğer bu çaya yeni başlamak istiyorsanız iki tane büyük bardak çay için bir yemek kaşığı rendelenmiş ginseng ya da dört veya beş adet ince dilim ginseng kullanabilirsiniz. Bu miktarları, ginseng çayını ilk denemenin ardından kendi isteğiniz ölçüsünde demine ve tadına göre bu miktarları istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Çayı hazırlamak için, ginsengi bardağa koyup suyu kaynattıktan sonra iki dakika gibi bir süre soğumasını beklemeliyiz. Az bir miktarda soğuduktan sonra bardağa dökmeli ve ortalama beş dakika demledikten sonra dikkatlice süzüp gönül rahatlığı ile içebilirsiniz. Çayı daha fazla süre bekletirseniz daha demli olur.  Bu çay hazırlama durumunda  suyu hafifçe soğumadan kaynar olarak bardağa asla dökmemeliyiz. Eğer soğumadan öylece sıcak halinde dökersek, kaynar su ginsengin faydalı içeriğini büyük ve önemli bir oranda azaltır. Bu sebeple bu ginseng çayının faydalarından en iyi şekilde yararlanmak ve olumlu birçok sonuç elde edebilmek için suyun hafifçe soğumasına dikkat etmeliyiz.

Ayrıca bu yararlı çayı hazırlamak için pratik olarak metal çay demleme topunu kolaylıkla kullanabilirsiniz. Bunun yanında piyasada kolaylıkla ginseng tozu, paketlemiş ginseng dilimleri ve poşet ginseng çayı gibi ginseng ürünlerini bulabilir ve onların da faydalarından yararlanabilirsiniz.

Sağlık İçin Ginseng Çayı

Eğer sizler de kendinizi stres, mide ülseri,  kanser, astım, kötü kolesterolü, baş ağrısı, yüksek kan şekeri ve hipertansiyon gibi kötü durumlarla sonuçlanabilecek hastalıklardan en iyi şekilde korumak, kendinizi dinç bir hale getirmek ve etkilerini en aza indirmek istiyorsanız daha fazla vakit kaybetmeden ginseng çayı faydaları hakkında daha detaylı araştırmalar yaparak ve en doğru sonuç için doktorunuza danışarak bu çayı gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Ginseng Çayının Faydaları Nelerdir, Nasıl Hazırlanır, Tarifi Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir