Glikoz Şurubu Nedir? Sağlık Açısından Zararlı Mıdır?

Ağustos 14, 2017 Sağlık

GLİKOZ ŞURUBU NEDİR? GLİKOZ ŞURUBU ZARARLI MIDIR?

Selamet yüreğinize dolsun değerli okuyucular. Bu yazımda sizlere çokça gündem olan glikoz şurubu hakkında bilgi sunacağım. Özellikle ‘Zararlı mıdır?’ sorusu üzerinde duracağım.
Ülkemizde şeker tadı dört farklı şekilde elde edilmektedir. Şeker pancarı, şeker kamışı, nişasta bazlı şekerler ve tatlandırıcılar. Yazımda nişasta bazlı şeker olan glikoz şurubu üzerinde duracağım.

Glikoz nedir?

Glikoz ilkokuldan beri bizlere öğretildiği gibi fotosentez sonucu elde edilen, insan vücudunda enerji elde etmek için solunumda kullanılan temel bir karbonhidrattır ve nişastanın hidrolizi ile de elde edilir.

Glikoz şurubu nedir?
Doğal mısır nişastasından elde edilen, içeriğinde besleyici sakkaritler barındıran bir şeker çözeltisidir. Bu şekerin saflaştırılmış ve konsantre halidir. Bir nevi sıvılaştırılmış şeker diyebiliriz. Genelde mısır nişastasından elde edildiğinden mısır şurubu olarak da adlandırılır. Türk gıda kodeks’inin yayınladığı tebliğde ise nişasta veya inülinden elde edilen sakkarit konsantreleri diye geçmektedir. İnülin bitki kök ve saplarında bulunan bir nişasta polisakkarittir ve sakkarit ise şeker grubu demektir.

Glikoz şurubu(Mısır Şurubu) nasıl üretilir?

Mısır şurubu, sıvılaştırma-sakkaritlere parçalama-saflaştırma-konsantrasyon işlemlerinden geçirilerek elde edilir. Nişastaya ısıl işlem uygulanır ve enzim kullanılarak sakkaritlere parçalanır. Elde edilen sıvı, filtre edilir ve karbon muamelesi-iyon değiş tokuşu sonrasında saflaştırılır. Sonucunda şeker konsantresi elde edilir.

Glikoz şurubu nerede kullanılır?

Şekerleme-reçel-sakız-enerji içecekleri-dondurma sanayisi başta olmak üzere birçok sektörde kullanılmaktadır. Kıvam sağlamak, tekstürel kaliteyi iyileştirmek, kristalizasyon kontrolü sağlamak, tatlılık vermek gibi birçok amaç için kullanılmaktadır.

Zarar nedir?

Zarar iki kısımda incelenir; Mutlak zarar ve izafi(zarar). Mutlak zarar her insan için zarar etkisi aynı olan, az bir miktar dahi tüketilse dahi her insanda negatif etki oluşturan zarardır. Örneğin, Sodyum nitrit-nitratlar, bilimsel verilere göre, insan vücudunda kanserojen madde olan nitrosaminlere dönüşüp insan sağlığını tehdit etmektedir. Kullanımının azlığı ve çokluğu nitrosaminin kanserojen olduğu gerçeğini değiştirmemektedir. İzafi zarar ise doğru tüketildiğinde zararı olmayan ancak zamansız ve bilinçsiz tüketildiğinde vücuda zarar veren maddeleri içerir. Örneğin meyve tüketmek zararlı değildir aksine faydalıdır ancak yemekten hemen sonra meyve tüketmek, doktorların açıkladığına göre midede asit oluşumuna sebep olduğu için çeşitli mide hastalıklarına sebep olmaktadır. Çölyak hastası olan bir insan glutenli bir ekmek tüketmemelidir ancak normal bir insan tüketebilir. Gluten içeren ekmek mutlak zararlıdır diyemeyiz sadece entoleransa sahip bir birey için izafi zarar ortadadır diyebiliriz

 

Gelelim en önemli soruya…
Glikoz şurubu insan sağlığına zararlı mıdır?

Glikoz için çeşitli iddialar mevcuttur. Ancak iddialardan ziyade bilimsel çalışmalar hareket noktamız olmalıdır, kanıtlanmış bilgilerle hayatımıza yön vermek bizler için daha faydalı olacaktır. Birinci iddiaya göre, ‘glikoz insan organizmasına zararlıdır’. Bu mümkün değildir. Yazının başında belirttiğimiz gibi glikoz temel bir karbonhidrattır. Tükettiğimiz birçok meyve glikozu içermektedir. Diğer bir iddia der ki, ‘glikoz şurubu insülin salgısını uyarmaz ve bu nedenle diyabet yada şeker hastalığına sebep olur’. Bilimsel araştırmalara göre ortamda bir miktar glikoz bulunması insülin salgısını uyarmaktadır. Üçüncü iddiaya göre, ‘glikoz şurubu obezite ve şişmanlık etkenidir’. Bilimsel çalışmalar obezitenin sebebinin aşırı gıda tüketimi ve fiziksel aktivite yetersizliği olduğunu söyler. Enerjinin hangi gıdadan alındığı pek önemli değildir. Ve son bir iddia ise, ‘Glikoz şurubu ile pankreas kanseri ilişkilidir’. Ancak uzman kuruşulara göre Glikoz şurubu kanserojen değildir.

Yapılan bilimsel çalışmalara göre, Glikoz şurubu içeren içeceklerin bir insanın vücuduna etkisi normal sofra şekerinden yani sakkarozdan farksızdır. Yine bilimsel çalışmalara göre her şekerin bir gramı 4.1 kcal vermektedir. Diğer bir deyişle, sofra şekeri ve glikoz şurubu aynı enerjiyi vermektedir, aynı derecede şişmanlatmaktadır. Bir bilim adamının dediği gibi şeker şekerdir. Önemli olan hangi şekeri tükettiğimiz değil, hangi bünyenin hangi miktarda tükettiğidir. Fazla su tüketmek nasıl ki hücrelerimizin patlamasına yani otolize sebep oluyorsa, fazla glikoz şurubu tüketmek çeşitli hastalıklara sebep olabilir. Yani Glikoz şurubu izafi yani göreceli zararlıdır.

Ama önemli olan bir nokta var ki, o da glikoz şurubu üretilirken kullanılan mısırın GDO’lu olmaması, genetik değişimi sırasında kullanılan mikroorganizmanın insan sağlığına zararlı olmaması ve kullanılan enzimlerin kaynağının güvenilir olması gerekmektedir.
‘O zaman neden hemen hemen her internet sitesi yaygara koparmakta?’ deyişinizi duyar gibiyim…

Firmalar arası-Ülkeler arası kirli ticarete katkıda bulunmak ve asıl önemli noktalara gölge düşürmeye çalışmak bu sorunuzun cevabıdır. Glikoz şurubu üretimini ciddi oranda düşürdüğünü iddia eden ülkeler, dünya sağlık örgütüne göre, dünyada diyabet ve obezite hastalığına sahip ilk üç ülke arasındadır. Yâda’ zero sugar ’ piyasasını oluşturan firmalar en zararlı sentetik tatlandırıcı kullandıkları gerçeğine gölge düşürmeye çalışmaktadır.
Sonuç olarak, bilimsel verilere göre glikoz şurubu faydalıdır diyemeyiz ama glikoz şurubu sofra şekerinden farksızdır diyebiliriz. Yüksek fruktozlu glikoz şurubu için durum biraz değişebilir ama sade glikoz şurubu için durum budur. Şayet bilinçli olmaz, her konuşanın sözünü dinlersek hayatımızı zorlaştırmaktan başka bir şey yapmamış oluruz. Nabza göre şerbet vermek atalarımızın verdiği en önemli öğüttür diye düşünmekteyim.
Vesselam!

 

KAYNAKÇA
Cargill Turkey
WHO
IARC
Ekşi,A. Kafayı karıştıran şeker tartışmaları. Ankara Üniversitesi.Gıda Mühendisliği
İşbilir,H. Glikoz Şurupları
Havel PJ. Dietary fructose: implications for dysregulation of energy homeostasis and lipid/carbohydrate metabolism. Nutr. Rev 2005; 63:133–57.
Melanson KJ, Zuckley L, Lowndes J, Angelopoulos TJ, Rippe JM. Effects of high-fructose corn syrup and sucrose consumption on circulating glucose, leptin, ghrelin, and on appetite in lean women. Nutrition 2007; 23:103–12

Glikoz Şurubu Nedir? Sağlık Açısından Zararlı Mıdır? Kullanıcı Yorumları

“Glikoz Şurubu Nedir? Sağlık Açısından Zararlı Mıdır?” için 4 cevap

 1. selin dedi ki:

  Çok güzel olmuş

 2. murat geçit dedi ki:

  gikoz şurubunu başta amerika ve avrupa ülkeleri gıda tüketiminde niçin yasaklamış yada çok az kullanımına izin verilmiş açıklarsanız bilgilenmiş oluruz.

 3. Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel dedi ki:

  Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliğinde gıda ürünlerinden hangi miktarlarda katkı maddeleri kullanılacağı belirtilmiştir. GDO mısırdan üretilen glikoz şurubu veya GDO’suz mısıdan üretilen glikoz şurubu diye farklı etiketler yer almamaktır. Gıda güvenliğinin daha da gelişmesiyle ve tüketicilerin GDO’suz ürünleri özellikle tercih etmesiyle, bu tür ürünlerin yan etkilerinden tüketici olarak kendimizi koruyabiliriz.

 4. Drag dedi ki:

  Kaynak: cargill
  Bu yeter zaten anlatılanların yanlış olduğunu açıklamaya

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir