Gözlere İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Ağustos 15, 2018 Doğal Bitkiler

 

Göz hastalıkları konusu uzun yıllar boyunca oldukça önemli olmuştur. Çok eski zamanlarda göz hastalıklarının tedavilerinde bitkiler oldukça önemli bir yer tutmuştur. Son yıllarda tıbbın ilerlemesi noktasında çok çeşitli tıbbı göz araçları kullanılsa da hala göz sağlığı ve hastalıkları konusunda bitkisel tedaviler uygulanmaktadır. Bu anlamda göz ile ilgili hazırlanan birçok ilacın etken maddeleri arasında bu göz için sağlıklı bitki çeşitlerine rastlanmaktadır.

Bu tedaviler genelde tedaviye destek olucu yöntemlerdir. Ayrıca insanlar göz sağlıklarının korumak amacıyla beslenmelerinde göz sağlığına iyi gelen besinleri tüketmeye özen göstermektedirler. Bu sayede uzun vadede sağlıklı gözlere sahip olabilmektedirler.

Göz Sağlığı İçin Faydalı Bitki Çeşitleri

Göz sağlığı insanların en önem verdikleri durumların başında gelmektedir. Çünkü gözlere kaliteli bir yaşam için oldukça önemli organlardır. Oldukça hassas olan bu organların daha sağlıklı olması adına beslenmeye dikkat edilmelidir. Göz sağlığı için faydalı bitki çeşitleri ise şu şekildedir;

Zencefil: Göz çevresinde oluşan şişkinlik ve iltihaplanmayı önlemek amacıyla iltihap kurutucu özelliği olan zencefil bitkisi kullanılabilmektedir. Genellikle çayı yapılarak temiz bir bez yardımı ile göze kompres uygulanması şeklinde yapılmaktadır.

Göz otu: Halk arasında kırlangıç otu olarak da bilinen bu ot göze parlaklık ve sağlık kazandırmaktadır. Kuru olan gözlere ihtiyacı olan nemi kazandıran bu bitki göz kuruluğu sorununun ortadan kaldırılmasına yardımcı olmaktadır. Kurutulmuş göz otu kaynatılarak göz kapaklarına 15 dakika masaj yaparak uygulanması gerekmektedir.

Rezene: sıcak su ile demlenen rezene 15 dakika boyunca göz kapağına mesaj yaparak uygulandığında göz kuruluğunun azaltılmasına yardımcı olmaktadır.

Çay: Ülkemizde en çok uygulanan yöntemlerden biri olan poşet çayın demlendikten sonra göz kapaklarına kompres yapılması suretiyle göz altında morluklar olan kişiler için bu morlukların ortadan kaldırılmasına yardımcı olmaktadır. Bunu ise çayın içerisinde zengin bir biçimde bulunan tenin maddesi sağlamaktadır. Göz altındaki kan damarlarının daraltılması sonucu bu morluklar geçmektedir.

Maydanoz: Maydanozda bulunan klorofil maddesi göz altı şişlikleri ve morluklarının tedavisinde son derece etkilidir. İnce kıyılan maydanozlar derin dondurucuya küp halinde atılmalı. Daha sonra şişlik olan göz bölgesine temiz bir bez ile uygulanmalıdır.

Papatya: Sıcak su ile hazırlanan papatya çayı temiz bir bezle göz bölgesine sürülmelidir. Bu sayede hem göz nemlendirilmekte hem de göz kuruluğu giderilmektedir.

Boswellia: Hindistan’da bolca yetişen bu bitkinin reçinesi göz bölgesinde olan iltihaplanmaların giderilmesinde son derece etkilidir.

Zerdeçal: Göz bölgesinde bulunan enfeksiyonların giderilmesinde son derece faydalı olan bu bitki çay ve çeşitli ürünlerin içerisinde kullanılmaktadır.

Gül Suyu: Göz kızarıklığının giderilmesinde ve göz altındaki koyulukların azaltılmasında faydalı olan bu bitki genelde göze kapaklarına kompres yapılarak kullanılmaktadır.

Hangi Durumlarda Göz Sağlığı İçin Bitkisel Ürünler Kullanılmalıdır?

Göz sağlığı oldukça önemli bir konudur. Çünkü gözler en hassas ve en çok risk altında olabilecek organlardan biri durumundadır. Göz sağlığında oluşabilecek sorunlar gerekli tedavi ve önlemler alınmazsa kısa sürede çok büyük ilerleme gösterebilmektedir. Bu sebeple görme ile ilgili rahatsızlık veren durumlarda ve bir kaç gün geçmesine rağmen iyileşme olmayan göz rahatsızlıklarında vakit kaybetmende göz doktoruna gidilmelidir.

Buralarda detaylı bir incelemede ve teknikler sonucunda uzman göz doktorunun denetiminde tedaviye başlanmalıdır. Bu aşamada bitkisel ürünlerin kullanılıp kullanılmayacağına doktorunuz karar vermelidir. Doktor önerisi olmadan kesinlikle hiçbir bitki ya da karışım tedavi amacı ile kullanılmamalıdır. Göz tedavisi ve sağlığı için alınan bitkilerin kimi göz temas ettirilerek kimi ise yenilmek suretiyle alınmaktadır.

 

Gözlere İyi Gelen Bitkiler Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir