Guava Nedir, Faydaları Nelerdir, Nerede Satılır, Fiyatı

Haziran 4, 2018 Meyveler

 

Guava özellikle Meksika ve Güney Amerika’da yetiştirilen sağlığa faydalı tatlı, ekşi tadı ile belirgin bir meyvedir.

Guavanın faydaları saymakla bitmeyeceği gibi, tadı ile de dikkat çeken tropik bir meyvedir. Meksika gibi Güney Amerika başta olmak üzere orta Amerika, Asya, Pakistan, Afrika gibi tropik iklimde yetişir. Tatlı ve ekşi tadı beraber taşıyan guava meyvesi reçel, jöle, şekerleme, sos yapımında kullanılır. Özellikle Hawai bölgesinde meşhur sosların yapımında tercih edildiği gibi Asya bölgesinde soya sosu yapımında da kullanılır. Armuta benzer altın sarısı görünümü ve limonu andıran tadı ile taze ve çiğ tüketimi de yaygındır. Guava ile yapılan içecekler de birçok bölgede meşhurdur. Guava yapraklarında yapılan çaylar sağlık üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle tüm dünyada tüketilmektedir. Guava bitkisi saksı da yetiştiği için güzel görüntüsü ve kokulu çiçeği ile birçok evde karşımıza çıkabilir.

Guava bitkisinin yetişebilmesi için en çok killi toprak ve volkanik alanlar tercih edilir. Doğada sadece insanların tercih ettiği bir bitki değil, diğer memeliler ve kuşlar da beslenmek amaçlı guava meyvesinden faydalanırlar. Dış kabuğu sert olmakla beraber, meyvesi sulu ve lezizdir. Tüm ağırlığının yüzde sekseni suda oluşmaktadır. Sulu bir meyve olduğundan salatalarda da tercih edilir.

Guavanın Faydaları Nelerdir?

Guava meyvesinin sağlığa olumlu etkileri nedeniyle ülkemizde de sık tüketilmeye başlanmıştır. Vitamin ve mineral içeriği zengin olan bu meyve aynı zamanda bir antioksidandır. Taze guava bitkisi bir nevi vitamin deposudur.

C vitamini ve A vitamininden zengin olduğu için viral hastalıkları önlemede, vücuttaki bakteri ve mantarlarla savaşmada yardımcı bir besindir. B vitamininden zengin olması nedeniyle beyin gelişimi ve hafıza üzerine olumlu etkileri mevcuttur.

Son yıllarda en çok konuşulan etkilerinden birisi kanser önleyici bir antioksidan olmasıdır. Özellikle meme ve prostat kanserini önlediğine dair klinik çalışmalar mevcuttur. Bu klinik çalışmalar kanıt düzeyi yüksek araştırmalar olmasa da konu ile ilgili bilim adamları çalışmalarına hızla devam etmektedir.

Guava yapraklarının ishale karşı koruduğu bilinmektedir. İçindeki vitaminler ve lifli yapısı ile ishal olmuş kişilerde bağırsak düzenleyici etki yapmaktadır. Bir nevi prebiyotik gibi kullanılan guava yaprakları ile ishal olmuş kişilerde ishal süresini azalttığı gösterilmiştir.

Guava ile yapılan çaylar ile boğaz ağrıları, üst solunum yolu enfeksiyonları, farenjit şikayetleri gerilemektedir. Guava, solunum yollarını temizleme etkisi ile gargara olarak da kullanılmaktadır.

Bayanların en büyük problemlerinden biri olan yaş ile orataya çıkan kırışıklıklara da iyi gelmektedir. İçeriğindeki A vitamini ile ciltte kollojen dokusunu zenginleştirir, sivilce ve istenmeyen lekeleri önler.

Muzun bir potasyum deposu olduğunu biliriz, fakat guava meyvesi muzdan çok daha fazla potasyum içeriğine sahiptir. Ayrıca zengin mineral ve lif içeriği sebebiyle glisemik indeksi düşüktür. Kan şekerini kontrol altına almak ve kilo vermeye yardımcı etkileri de bulunmaktadır. Tok tutan bir meyve olduğu için birçok diyet listesinde yer almaktadır. Ağız ve diş sağlığı üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Diş etleri hastalıkları ve nefes kokusuna karşı koruma sağlar. Beta karoten ve polipenol içerikleri ile antioksidan etkisi ortaya çıkmaktadır.

Guava Nerede Satılır?

Guava ülkemizde üretilen veya sık ithal edilen bir meye olmadığından dolayı pazarda veya sebze hallerinde bulunmamaktadır. Guavanın faydalı etkilerinden dolayı guava nerede satılır diye soranlar için tek adres internet siteleridir. Guava gibi faydalı bir besinin kilosunu 20-30 tl’ye internet siteleri üzerinden temin edebilirsiniz.

Guava Nedir, Faydaları Nelerdir, Nerede Satılır, Fiyatı Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir