Gül Çayı Faydaları, Nasıl Demlenir, Fiyatı

Aralık 25, 2017 Bitki Çayları

Özellikle kadınlarımız için vazgeçilmez bir içecek olan gül çayı birçok hasatlığa iyi gelmektedir. Bizde bu konumuzda gül çayı faydaları, nasıl demlenir, fiyatı hakkında kısaca bilgiler sunacağız.

Gül çayı dediğimiz içecek, gülün taç yapraklarının alınarak elde edilir. Gül bitkisinin ana yurdu aslında Türkiye de yetişse de genellikle Amerika bölgelerinde bulunmaktadır. Bu bitki yapısı gereğince çalılık olarak sınıflandırılıyor ayrıca üzerinde bulunan keskin dikenler sebebi ile canınızı yakabilir. Gül çayı, gülün tomurcuk bölgesinden oluşan bir çay olarak da bilinebilir.  Ancak genel olarak bu çay gülün taç yaprakarının alınarak kurutulması biçiminde gerçekleştirmektedir. Bu çayın meyvemsi kokusu ve birde meyvemsi tadı ile damağınızda kalacaktır.

Gül Çayının Faydaları

Bu olağan üstü çay kadınlarımız için vazgeçilmeyecek bir çaydır.  Sebebi ise bütün kadınsı hastalıkların önüne geçmesidir. Gül çayının faydaları kısaca;

 • Regly ağrılarını en aza indirir: kadınlarımızın her ay düzenli olarak çektiği bu ağrılar adeta sanki doğum ağrısı gibi olmaktadır. Genellikle bel kısımlarına giren krampları kadınlarımızdan başka kimse anlayamaz. Bu ağrılar menepoz dönemine kadar devam etmektedir. Bu çayı belirli bir süre kullandığınız takdirde ağrılarınızın azaldığına şahit olacaksınız.
 • Böbrek taşlarının oluşumunu engeller: bağırsak yolunda oluşan kalıntıları temizlemesi sebebi ile böbreklerde oluşacak olan taş oluşumunu en aza indirmektedir. Gündelik hayatınızda tükettiğiniz besin öğelerine ekleyerek bu gibi böbrek rahatsızlıklarından kurtulabilirsiniz.
 • Sizi sakinleştirir: içerisinde bulunduğu toksinler sayesinde sinir sisteminiz ile etkileşime geçerek sizi sakinleşmenize etkili olur. Ayrıca geçirmiş olduğunuz uyuyamama, yorgunluk, sinirsel hastalıkla, piskolojik sorunlar gibi birçok konuda size yol arkadaşlığı edecektir.
 • Sindiriminizi kolaylaştırır: yemeklerden sonra genellikle ağır yiyeceklerden sonra bir soda içersiniz. Bu soda sizin midenizi rahatlatır ve daha kolay sindirmenize yardımcı olur. Gül çayı ise, günde bir kere tüketmeniz durumunda sindirim sistemi dolaşımını hızlandırır ve bu sayede midenizde sıkışma gibi problemler oluşmaz.
 • Ağrılarınızı en aza indirir: bu bitkinin içerisinde bulunan antibakteriler sayesinde ağrı oluşan bölümdeki hasarları kontrol altına alarak birçok bölgedeki problemlerin oluşumunun önüne geçmektedir.
 • Bağırsak hastalıklarınızın önüne geçer: eğer sürekli olarak mide tarafınızdan bir ağrı hissediyorsanız bu çay tam size göre. İçerisinde bulundurduğu antibakteriler idrar yolunuzdaki hastalıkları engelleyerek bir nebze olsun rahatlamanızı sağlar.
 • Deri problemlerinizin önüne geçer: içerisinde bulunduğu a ve e vitaminleri sayesinde, birçok kremin ana maddesi olarak kullanılmaktadır. Gül bitkisi genel olarak cildin nemlenmesine ve canlandırılmasına sebep olur. Gül çayını içmeniz durumunda cildinizin gençleştiğine şahit olacaksınız.
 • Zayıflatıcı özelliği: gündelik olarak gül çayı tüketmeniz sindirim sistemini hızlandıracağı için yağ kalıntıları oluşumunu etkileyecektir. Ayrıca içerisine bir çay kaşığı bal eklerseniz şeker ihtiyacınızda olmayacaktır.
 • Meme ağrılarını engeller: memeleriniz sürekli olarak ağrıyor iseniz doktora gitmenizi tavsiye ederiz. Çünkü bazen hafif görünen meme ağrıları kanseri tetiklemektedir. Eğer doktora gittiyseniz ve kötü bir şey çıkmadı ise bu çayı günlük olarak tüketmeniz durumunda ağrılarınızın hafiflediğini kendi gözleriniz ile göreceksiniz.

Gül Çayı Nasıl Demlenir?

Gül çayı günümüzde sanayi ilaçlarının faydalarında olduğunu unutmayın. Ayrıca gül çayının sanayi ilaçları gibi yan etkileri olmadığı için rahtlıkla ağrı kesici olarak kullanabilirsiniz. Tabi alerjiniz yok ise.  Kısaca gül çayı nasıl demlenir;

Öncelikle yarım çay bardağı içine pestisit içermeyen kuru yapraklarını atın. (tomurcukları da olabilir kuru bir biçimde) yaprakları dikkatli bir şekilde yıkayın elinizde parçalanabilir. Yıkadıktan sonra kurumaya bırakın. Kuruduğundan emin olunca çaydanlığın içerisine atın attıktan sonra yaprakları üzerine üç su bardağı suyu ekleyin. Yaklaşık bir 5 dakika kaynamaya bırakın kısık ateşte. Süzgeç yardımı ile çayınız bardağınıza koyup afiyet ile tükete bilirsiniz. Son olarak şeker istiyor iseniz bal ya da reçel ekleyerek tüketmenizi tavsiye ederim.

Gül Çayının Fiyatı

Gül çayına sahip olabilmek için gül yapraklarının kurutulması gerekiyor. Gülün yaklaşık olarak %80 lik kısmı su olduğu için 6 kilo gül kurutulduğunda elde kalan hemen hemen nerede ise 1 kilodur. Gül çayının fiyatı piyasada yaklaşık olarak 20 ile 50 tl arasında değişmektedir. Ancak pazarlarda veya Pazar bölgelerinde araştırmanız durumunda piyasanın bayağı altında bulacağınızı söyleyebiliriz.

Özel Gül Çayı Tarifi

Gününüzü tatlandırmak ve sağlıklı bir gün geçirmek adına sizlere özel gül çayı tarifini paylaşmaktayız.

Malzemeler:

 • Kurutulmuş gül tomurcuğu
 • 1 su bardağı süt
 • Bir yemek kaşığı bal
 • Bir bardak sıcak su

Özel olarak tarifini verdiğimiz çay size gün boyunca enerji verecektir ve soğuk algınlığınız var ise tedavi amaçlı bir içecek olduğundan emin olabilirsiniz. Çaydanlığın içerisine gül tomurcuklarını yıkadıktan sonra çaydanlığa ekleyin ve 5 -6 dakika demlenmeye bırakın. Daha sonra sütü ayrı bir kapta kaynatın. Süt kaynarken kaynayan tomurcuklarınızı bir süzgeç yardımı ile süzerek tomurcuklarını alın ve bir su bardağına koyun. Bu arada kaynayan sütünüzü tomurcuğun üzerine dökün ve hemen ardından bir kaşık balı karıştırın. Afiyet olsun.

Gül Çayı Yüzü Gençleştiriyor mu?

Gül bitkisinin içerisinde bulunan a ve e vitaminleri vücudunuzun gerekli olan ihtiyaçlarınızı karşılayarak diri olmasını sağlar. Markete gittiğinizde birçok nemlendirirci krem markasının içindekiler bölümünde gül olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Günde bir bardak gül çayı içmeniz yüzünüzün sağlığı ve cildinizin pürüzsüzlüğü açısından sağlığınıza iyi gelecektir. Ancak aşırı cilt problemlerinizde doktora başvurmanızı öneririz ayrıca alerjiniz var ise gül çayı içmeniz hayati tehlikelerde olabilir. Günde bir bardak gül suyu vücudunuzun diri olmasında büyük etken oluşturacağını unutmayın.

Gül Çayının Zararları

Normal şartlarda herhangi bir zararı aslında yoktur. Ama her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi bu çayı da fazla tüketmeniz durumunda bazı hastalıklara yakalanabilirsiniz. Örneğin sindirim sisteminizin hızlanması açısından aşırı zayıflığa neden olur. Ayrıca alerjiniz var ise gül çayı tüketmenizi kesinlikle önermem. İçmeniz durumunda çeşitli havaleler geçirerek hayati tehlikeler atlatabilirsiniz. Alerjinizin olup olmadığını öğrenmek için en yakın sağlık kuruluşundan kan vererek alerjinizin durumunu kontrol ettirebilirsiniz. Gül çayının zararları, söylenildiği üzere fazla tüketilince oluşmaktadır. Günlük bir bardak tüketmeniz durumunda hiçbir zararı olmayacağından emin olabilirsiniz. Tabi herhangi bir alerjiniz yok ise. Alerjiniz olduğu halde içerseniz tehlikeli olabilir. Yukarıda belirttiğimiz hastalıkları geçiriyor iseniz öncelikle hastaneye başvurmanızı öneririz.

Gül Çayı Faydaları, Nasıl Demlenir, Fiyatı Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir