Hamilelikte Yenmesi ve Yenmemesi Gerekenler

Mart 1, 2018 Sağlık

 

Hamilelik ile birilikte anne adaylarında yenmesi ve yenmemesi gerekenler konusunda bilgilendirme isteği oluşur. Çünkü gebelik boyunca bebek tamamen anneden beslenir. Bu nedenle anne besinleri tüketirken iki defa düşünmelidir. Bebek için besleyici besinleri tüketirken; bebeklerin gelişimini engelleyecek ürünlerden de uzak durmalıdır. Bunun için de anne adayları için tüketmesi gerekenler ve uzak durması istenilenleri sıraladık. Bu sayede bebeğinizin gelişimine katkı sağlayacak ürünleri tüketebilirsiniz.

Hamilelikte Yenmesi Gerekenler

Hamilelikte hem anne adayı hem de bebek için bazı vitamin ve minerallerin alınması son derece önemlidir. Bebeğin tüm beslenmesi anne aracılığı ile olur. Bu nedenle de bebeğin ihtiyaç duyduğu minerallerin anne adayında bulunması gerekir. Ayrıca bu mineralleri anneden tükettiği için annenin kendisi için de ekstra bir depo alanı oluşturması zorunluluktur.

Kalsiyum Tüketimi Önemlidir

Anne adayının hamilelik sırasında tüketmesi gerekenlerin başında kalsiyum gelir. Bir kadının günde 1000 mg kalsiyum ihtiyacı bulunur. Kalsiyumun en iyi tüketileceği besin ise süttür. Bir bardak süt 300 mg kalsiyum içerir. Süt dışında yoğurt da tüketilmesi gereken besinler sıralamasında üst sıralarda yer alır. Aynı sütte olduğu gibi bir tabak yoğurtta 300 mg kalsiyum bulunur.

Hamile kadınlar kalsiyum takviyesine dikkat ederek hem kendileri hem de bebekleri için ihtiyaçlarını karşılama noktasında kolaylık elde eder. Günlük kalsiyum ihtiyaçlarını karşılayarak; bebeklerinin olumlu gelişimine de katkı sağlarlar.

Folik Asit Tüketimi

Gebe kalmayı düşünen kadınlar öncelikle folik asit takviyesi ile bu sürece hazırlanır. Anne adayının ve bebeğin hamileliğin ortaya çıkardığı olumsuzluklardan kurtulması için öncelikli olarak folik asit takviyesine ihtiyacı vardır.

Kadınların günlük ihtiyacı olan folik asit 1000 mg olarak belirlenir. Yeşil sebzelerde, çilekte, portakalda ve kavunda folik asit fazla miktarda bulunur. Bu nedenle de hamilelerin mutlaka bu yiyecekleri tüketmesi gerekir. Bunun dışında da doktorun ihtiyaç duyduğu durumlarda bu asit ilaç yolu ile de takviye edilir.

Hamilelikte Yenmemesi Gerekenler

Gebelik döneminde kadınlar her istediğini yemelidir düşüncesi artık yanlışlığını kanıtlamıştır. Bazı yiyeceklerden ya da içeceklerden bu dönemde uzak durmak hem annenin sağlığı hem de bebeğin gelişi için son derece önemlidir. Sizin için hazırladığımız hamilelikte yenmemesi gerekenler listesi ile bazı yiyecekleri evinizden uzak tutabilirsiniz. Bu sayede kendinizin bebeğinizin sağlığını korumayı başarmış olursunuz.

İşlenmiş Etlerden Uzak Durun

Salam, sosis ve sucuk gibi etler işlenmiş etler. Bu etleri gebelik döneminde tüketmek anne adayı ve bebek için oldukça olumsuz koşulların ön plana çıkmasına neden olur. Çünkü işlem sırasında etlerin mikrop taşıması oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Anne adayının işlenmiş etleri tüketmesi bu mikropların kendisine ve bebeğine geçmesine de neden olur.

Kabuklu Deniz Ürünleri Tüketmeyin

Kabuklu deniz ürünleri ve bazı balıkların cıva oranları son derece yüksektir. Anne adayının bu yiyecekleri tüketmesi ise bebeğin anne karnındaki gelişimine olumsuz neden oluşturur. Yüksek cıva içeren balık ve deniz ürünleri, bebeğin sinir sistemine zarar verir. Bu nedenle de anne adaylarının özellikle bu besinleri tüketmemesi gerekir. Ayrıca balık tüketmek ne kadar sağlıklı olsa da haftada ikiden fazla balık tüketmekten de kaçınılmalıdır.

Asitli İçeceklerden Kaçınmak Gerekir

Anne adayları asitli içecekler ve kutu meyve sularından hamilelik dönemi boyunca uzak durmalıdır. Paketlenmiş diğer ürünlerde olduğu gibi meyve sularında da sağlığı tehdit eden durumlar oluşabilir. Hamilelikte tüketmemek gerekenler listesi içerisinde asitli yiyecekler ve kutu meyve suları önemlidir. Doğal sıkılmış meyve suları bu dönemde anne adayları için son derece olumlu etki sağlar.

 

Hamilelikte Yenmesi ve Yenmemesi Gerekenler Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir