Hangi Kan Grupları Birbirine Kan Verebilir

Ocak 29, 2020 Sağlık

Kan ihtiyacı gereken durumlar göz önünde bulundurularak birbirine kan verebilen ve birbirinden kan alabilen durumlar mutlaka herkes tarafından bilinmelidir.

Kan ihtiyacının karşılanması vücudun sağlıklı bir şekilde işlevini yerine getirmesi açısından önemlidir. Fakat bazı durumlarda kişilerde kan kaybı olabilir. Bu durumda vücudun işlevini yerine getirilmesi için kan takviyesi yapılması gerekir. Bunun içinde bağış yapılması ve bu kanın kişiye aktarılması gerekir. Kişinin yakın çevresinden doğrudan kan aktarımı yapılsa da acil durumlarda ve bazı özel durumlarda Kızılay yardımıyla kan verilmektedir.

Kan bağışında bulunmak son derece önemlidir. Fakat herkes kan bağışında bulunamaz. Bunun için bazı özelliklerin sağlanması gerekmektedir. Kan bağışçısı olacak olan kişiler 18-65 yaş arasında olmalıdır. Sağlıklı, bulaşıcı hastalık riski olmayan ve 50 kilonun üzerinde sağlıklı kişiler olmalıdır. Aynı zamanda son 6 ay içerisinde piercing, dövme gibi şeyler yaptırmamış olmak gerekir. Kan alınırken hemoglabin düzeyi de önemlidir. Erkeklerde bu düzey 13,5-18,0 arasında kadınlarda 12,5-16,5 arası normal olan düzeydir. Ortalama 3-4 ay içerisinde kan bağışında bulunmamış olmakta önemlidir. Bununla birlikte birbirine kan verebilen gruplar arasında kan bağışı yapılabilir.

Birbirine Kan Verebilen Gruplar

Kan grupları A, B, AB ve 0 olmak üzere dört gruba ayrılır. Bu gruplarda kendi aralarında ara gruplara ayrılmaktadır. + ve – olmak üzere her grubun ara grupları vardır. Birbirine kan verebilen kan grupları şu şekildedir. AB Rh+ ile AB Rh+ birbirine kan verebilir. AB Rh – kan grubu AB Rh – ve AB Rh+ kan grubuna kan verebilir. A Rh+ kan grubu A Rh+ ve AB Rh+ kan grubuna kan verebilir. A Rh- kan grubunun kan verebildiği gruplar; A Rh-, A Rh+, AB Rh- ve AB Rh+ kan gruplarıdır. B Rh+ kan grubu B Rh+ ve AB Rh+ gruplarına kan verebilir. B Rh- kan grubu, B Rh-, B Rh+, AB Rh- ve AB Rh+ gruplarına kan verebilir. 0 Rh+ tüm Rh+ kan gruplarına, 0 Rh- ise tüm Rh- kan gruplarına kan verebilmektedir.

Birbirinden Kan Alabilen Gruplar

Her kan grubu birbirinden kan alamaz. Birbirinden kan alabilen gruplar şu şekildedir.

AB Rh+ tüm kan gruplarından kan alabilmektedir. AB Rh- ise tüm Rh- kan gruplarından kan alabilir. 0 Rh+ tüm 0 Rh kan gruplarından, 0 Rh- ise yalnızca kendi kan grubundan kan alabilir. A Rh+ kan grubu; A Rh+, A Rh-, 0 Rh- ve 0 Rh+ kan gruplarından kan alabilir, A Rh- ise A Rh- ve 0 Rh- kan gruplarından kan alabilir. B Rh- yalnızca B Rh- ve – Rh- kan gruplarından kan alabilirken B Rh+ ise B Rh+, B Rh-, 0 Rh- ve 0 Rh+ kan gruplarından kan alabilmektedir.

Genel Alıcı ve Genel Verici Olan Gruplar

Kan aktarılması yapılırken Rh faktörünün olup olmaması göz önünde bulundurulmaktadır. Rh faktörü olmayan birine Rh faktörlü kan verilemez. Bununla birlikte 0 kan grubundaki biri yalnızca kendi kan grubundan kan alabilmekte fakat kendi grubuna ve diğer gruplara kan verebilmektedir. Bundan dolayı 0 kan grubuna genel verici denilmektedir.

AB kan grubundaki biri her gruptan kan alabilmekte fakat kendi grubundan başka gruplara kan verememektedir. Bundan dolayı AB kan grubunda olanlara ise genel alıcı denilir. Birbirinden kan alabilen gruplar ve kan verebilen gruplarda genel alıcı ve genel vericilerde göz önünde bulundurulmaktadır.

 

Hangi Kan Grupları Birbirine Kan Verebilir Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir