Hanımeli Bitkisinin Faydaları, Özellikleri, Kullanım Alanları

Temmuz 30, 2019 Bitki Yağları

Hanımeli Bitkisi

Avrupa menşeeli olan hanımeli çiçeği kokusuyla çokça tercih edilen bahçe bitkilerinden bir tanesidir. Birden farklı renkleri bulunan hanımeli çiçekleri hoş kokuları ve tatlı nektarları ile adından söz ettirir. Peki, hanımeli bitkisinin faydaları ve kullanım alanları nelerdir?

Hanımeli çiçeği ılıman iklimlerde kolayca yetişir. Bu bitkinin 200 kadar çeşidi yer alır. Bu çeşitlerin yarısı Çin üzerinde yetişir. Bu çeşitlerin tamamı aynı familyaya aittir. Dünya üzerinde en çok bilinen türü Avrupa menşeeli hanımeli, Japon hanımeli ve beyaz hanımelidir. Hanımeli bitkisinin çiçek, tohum ve yaprakları kullanıılır. Hanımelinin kullanım alanları oldukça geniştir. Hanımeli bitkisinin aslında sağlık için birçok faydası bulunur. Hanımelinin faydaları nelerdir?

Antioksidan Özelliği Bulunur

Hanımeli çiçeğinin kontrollü bir şekilde tüketilmesi gerekir. Özellikle Lonicera caerulea türü üzerindeki üzerinde yapılan çalışmalar güçlü ve etkileyici özelliklerine sahip olduğunu göstermişti. Bu türde yer alan hanımeli yüksek oranda antioksidan bulundurur.

Bağışıklığa Destek Olur

Japon hanımeli geleneksel Çin tıbbında yaygın şekilde kullanılmaktadır. Sarı ve beyaz tonda çiçekleri bulunur. Yapılan araştırmaya göre bu türün meyvelerinin bağışıklık sistemine yardımcı olduğu ortaya çıkmıştır.

Ağız Sağlığında Kullanılır

Hanımeli bitkisi antibakteriyel özelliklerinden dolayı gargara olarak kullanılabilir. Ev yapımı bir gargara hazırlamak için hanımeli yaprağı iki bardak suyu kaynatın. Daha sonra ocağın altını kısın ve beş dakika daha pişirin. Karışım tamamen soğuyunca kullanabilirsiniz.

Diyabete Yardımcı Olur

Araştırmalar hanımeli bitkisinin tip 2 diyabet hastalarına yardım ettiğini gösteriyor. Fareler üzerinde yapılan araştırmalar da tip 2 diyabeti olan hayvanlarda antidiyabetik etki ortaya çıkmştır.

Güzel Kokuludur

Hanımeli kokusu doğal parfüm adıyla bilinir. Saf hanımeli esansiyel yağını Hindistan cevizi yağı gibi yağarla karıştırırsanız mükemmel kokular elde edebilirsiniz. Banyonuzda, çamaşırlarınızda ve odalarınızda bu kokudan yararlanabilirsiniz.

Artrite Sorununa İyi Gelir

Hanımeli çiçeğinin artritten muzdarip olan kişilere de yardım edebileceği görülmüştür. Lonicera caerulea bitkisinin meyve özütünde fenolik bileşikler bu etkiyi sağlamıştır. Artrit problemi olan hayvanlara oral yoldan bitkinin özütü uygulanmış ve dalak üzerinde inflamatuar enzimlerin üretiminde baskılama ortaya çıkmıştır.

Hanımeli Nasıl Yetiştirilir?

Hanımellerinin yetiştirilmesi ve bakımı oldukça kolay bir şekilde yapılır. Farklı toprak türlerinde yetişebilen bu bitki güneşli ve gölgeli alanda büyümektedir. Havadar ortamları oldukça seven hanımeli bitkisi bahçelerde balkonda ya da pencere kenarlarında yetişebilir. Balkonda yetiştirilecek olan hanımeli bitkinin camla temas etmemesi gerekir. Saksıda yetiştirilecek olan hanımeli çiçeğinin toprağı humuslu olmalıdır. Hanımeli bitkisi son derece uzun ömürlüdür. Boyları genel olarak 2–4 metre kadar uzayabilir. Hanımelinin bir başka özelliği ise -30 derece soğuk havalara karşı dayanmasıdır.

Tırmanıcı ve çalı tipi olmak üzere iki tip hanımeli çiçeği yer almaktadır. İki türde dekoratif amaçla yetiştirilmektedir. Tırmanıcı türde bulunan daha verimli ve nemli topraklarda gelişir. Güneşi de oldukça sever. Çalı tipi hanımeli türleri ise iyi drene olan toprakta daha verimlidir. Bu tür ise gölgeyi daha çok sever. Çalı ya da ağaççık tipi hanımeli çiçekleri gençken ilgi ister. Bu nedenle onları galvanizli tellerle emniyete almanız tavsiye edilir. Çalı tipi hanımeli türlerinin çiçeklendikten sonra budanması gerekir. İhtiyaç durumuna göre sulama yapılmalıdır.

Hanımeli Çayı Nasıl Yapılır?

Bazı hanımeli bitkileri yenilebilir türdedir. Hanımeli çayı yapmak için bir kurutulmuş çiçek üzerine bir bardak kaynar su dökebilir ve demlenmeye bırakabilirsiniz. İçmeden önce çiçekleri çayın içinden çıkarabilirsiniz. Hanımeli şerbet, çay ve salatalarda da kullanılabilir.

Hanımeli Bitkisinin Faydaları, Özellikleri, Kullanım Alanları Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir