Haşhaş Yağının Faydaları

Ocak 15, 2018 Bitki Yağları

Ülkemizde pek çok bitkiler yetiştirilmektedir ve bu bitkiler genel olarak doğru kullanımlar sonrasında büyük birer şifa deposu haline gelmektedir. Haşhaş bitkisi de doğru şekilde kullanıldığı taktirde çok daha büyük etkileri olan şahane bir bitkidir. Yumuşak yapraklı ve çiçekli olan haşhaş bitkisi yaklaşık bir yıl içinde genel olarak 150 cm’ye kadar uzamaktadır. Çok etkili olan bu bitkinin üretilmesi çok sakıncalı olduğu için izin belgesi olmadan herkes üretemez. Genel olarak aktarlarda haşhaş yağı olarak satılmaktadır ve haşhaş yağının çok fazla faydaları bulunmaktadır.

Haşhaş Yağı Ne Demektir?

Haşhaş yağı haşhaş bitkisinin tohumundan elde edilmektedir. Haşhaş yağının pek çok faydaları bulunmaktadır ve saymakla bitmez denilse çok doğru bir söz olacaktır. Bu bitkinin yağının kemikleri güçlendirmesi, bağışıklık sistemine çok iyi gelmesi ve uykusuzluğa karşı yardımcı olması gibi çok sayıda faydaları vardır. haşhaş yağının çok daha etkili olması için aldığınız yere ve çok daha kaliteli olmasına son derece dikkat etmelisiniz. Kaliteli olmayan ürün sağlık bakımından büyük zararlar verebilir.

Haşhaş Yağının Faydaları Nelerdir?

Haşhaş yağı çok önemli bir bitkiden meydana gelmektedir. Bu neden ile çok sayıda faydaları bulunmaktadır. Ancak haşhaş yağı çok etkili bir ürün olduğu için çok fazla dikkat isteyen ve özen gösterilmesi gereken bir bitkinin ürünüdür. Haşhaş yağının faydalarını sıra ile sayarsak;

Baş Ağrılarına Karşı Faydaları

Haşhaş yağının baş ağrılarına faydaları son derece etkili olması nedeni ile çok fazla tercih edilmektedir. Tam olarak bir ağrı kesici olan haşhaş yağı baş ağrılarına iyi gelmektedir. Bu yağın içerisinde bulunan çinko ve diğer mineraller sayesinde hafif olan baş ağrılarını yok etmede büyük bir yardımcı görevini üstlenmektedir.

Kemik Zayıflığına Karşı Faydaları

Haşhaş yağı kesinlikle içinde bulunan mineraller ile kemiklerin güçlenmesini sağlamaktadır ve kalsiyum kemiklerin güçlendiren bir mineraldir. Haşhaş yağı içinde kalsiyum barındırdığı için kemik erimesi ya da kemik bozuklukları karşısında büyük bir fayda sağlar. Yaşlılık zamanında haşhaş yağı kemiklerin zayıflamasının önüne geçmektedir.

Anemi Hastalığına Karşı Faydaları

Haşhaş yağının en büyük faydalarından biri de kansızlığa çok iyi gelmesidir. Yağın içinde bulunan demir minerali nedeni ile kırmızı kan hücrelerinin üretiminin daha da çok artmasına yardımcı olmaktadır. Böylece vücut içinde bulunan kanın akışı artmaktadır. Haşhaş yağı organlara oksijen taşınmasını sağlar. Haşhaş yağının anemi rahatsızlığına faydası çok fazla olmaktadır.

Bağışıklık Sistemine Faydaları Nelerdir?

Haşhaş yağı bağışıklık sistemini son derece güçlenmesine yardımcı olan bir içeriğe sahip olması ile faydaları bulunmaktadır. Yağ içermiş olduğu mineraller sayesinde beyaz kan hücrelerinin daha da fazla bir şekilde üremesine yardımcı olur. Ayrıca haşhaş yağı vücudu dışarıda bulunan yabancı maddelere karşı korumaktadır.

Gözlere Olan Faydaları

Gözlerin korunmasında haşhaş yağı son derece etkili bir üründür. İnsanlar yaşlandıkça gözlerde görme daha da azalmaktadır. Gözlerin yapısını korunmasında antioksidan maddeler büyük etki göstermektedir. Haşhaş yağı içinde antioksidan maddelerin bulunması ile gözlerin daha sağlıklı kalmasına yardımcı olmaktadır.

Sindirim Sitemine Karşı Faydaları

Haşhaş yağı sindirim sisteminin rahatlamasını sağlayan ayrı bir şifa deposu demek çok doğru olacaktır. Lif tüketimi her zaman bağırsakları rahatlatması ile kabızlık ya da ishal karşısında büyük etkileri oluşmaktadır. Bu yağın düzenli bir şekilde kullanılması sonucunda bağırsakların içinde bulunan peristaltik hareketler düzenlenmiş olur ve bağırsaklarınız çok daha rahat olur.

Sinir Sistemi Bakımından Faydaları

Sinir sistemine karşı çok daha etkili olan haşhaş yağı büyük bir yarar sağlamaktadır. Yağın içeriğinde bulunan kalsiyum sayesinde sinirsel olan davranışların daha da düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Çünkü kalsiyum sinir sitemi üstünde çok önemli etkileri vardır ve haşhaş yağının etki göstermesi kesin olarak görülmektedir.

Kalp Rahatsızlıklarına Karşı Faydaları Nedir?

Haşhaş yağı başlı başına kalp dostu olduğu için kesinlikle kalbi her türlü korumaktadır. Damarlarda olan kanın daha normal bir şekilde akmasına yardımcı olmaktadır. Böylece kalp krizi ya da felç geçirme gibi rahatsızlıklar karşısında büyük bir savaş vermektedir. Ayrıca haşhaş yağı kolestrolü düzenleme etkisine sahiptir ve tansiyon hastaları için çok önemli olmasını  sebebi dengeleyici özelliğinin olmasıdır. Haşhaş yağı çok daha fazla enerji vermektedir.

Uykusuzluğa Karşı Faydaları

Haşhaş yağın özellikleri içinde en önemli olanı sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etkisinin olmasıdır. Vücudun sakinleşmesi için haşhaş yağının çok büyük etkisi bulunmaktadır. haşhaş yağının uykusuzluğa faydaları çok önemlidir. Sakin bir uyku çekmeniz için yağın etkisi büyüktür. Yapılması gereken iki tane küp şekerin üzerine haşhaş yağından 1 ya da 2 damla damlatıp yemenizdir. Böylece uyku sorunu karşısında faydasını göreceksiniz.

Saç Bakımında Haşhaş Yağının Faydaları

Haşhaş yağının faydaları arasında saç bakımına faydaları göz ardı edilmeyecek kadar büyük olması nedeni ile çok önemlidir. Saçların çok daha sağlıklı uzamasına ve kepeğin meydana gelmesini azaltma yönünden çok yardımcı olmaktadır. Ayrıca haşhaş yağı saç köklerinin güçlenmesini sağlar ve saç sağlığının korunmasına büyük etki etmektedir. kafa derisini besleyen bu yağ saç dökülmesini önlemektedir. Haşhaş yağını kullanırken dikkatli olduğunuz taktirde çok fazla faydalarını göreceksiniz.

Haşhaş Yağı Nasıl Kullanılır?

Haşhaş yağının nasıl kullanıldığı kadar düzenli bir şekilde kullanılması da çok önemli bir yere sahiptir. Düzenli kullanılmayan yağ istenilen sonuçları vermez. Genel olarak hangi sorun için kullanılacaksa ona göre bir yöntem uygulanması gerekir. Öncelikle haşhaş yağının farklı özelliklerinden dolayı bir hekim gözetimi altında tüketmeniz çok önemlidir. Haşhaş yağı yarım çay bardağı suyun içinde damlatılarak tüketmek mümkün olmaktadır. ancak bir çay bardağının içine 2 damla kadar haşhaş yağı yeterli olacaktır. Farklı bir kullanım ise bir küp şekerin üzerine 2 damla damlatılarak yenebilir. Hatta az miktarda su ile haşhaş yağı karıştırılır ve vücut üzerinde masaj uygulaması yapılabilir. Haşhaş yağının çok farklı faydalarının bulunmasının yanı sıra kullanırken çok daha dikkatli olmalısınız. Aşırı olarak tüketmekten kaçınmalısınız.

Haşhaş Yağının Zararları Nelerdir?

Haşhaş yağı da diğer bitkiler gibi fazla tüketildiği zaman zararları olmaktadır. Kesinlikle aşırı bir şekilde tüketmemek gerekir. Haşhaş yağının aşırı tüketilmesi mide bulantısı, kusma, halsizlik ve baş dönmesi gibi sorunlara yol açmaktadır. Haşhaş yağının zararlarından korunmak için dikkatli olmanız ve aşırı tüketmemeniz yeterli olacaktır. Haşhaş yağı kullanmadan doktora baş vurmanız çok daha iyi olacaktır.

 

Haşhaş Yağının Faydaları Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir