Haşlanmış Yumurtaların Faydaları

Şubat 19, 2019 Gıdalar

Kahvaltıların en vaz geçilmez besinleri arasında yer alan haşlanmış yumurtaların daha önce bilinmedik ve insan sağlığı için oldukça etkili faydaları bulunuyor.

Ülkemizde yumurta tüketimi oldukça iyi seviyelerde olduğu görülüyor. Yumurta birçok şekilde tüketilse de en faydalı tüketim şekli olarak haşlanması olduğu uzmanlarca belirtiliyor. Kahvaltıların olmazsa olmaz besinleri arasında yer alan haşlanmış yumurtanın lezzeti ve besin değerinin yanında insan sağlığı için oldukça faydalı bir besin olduğu ifade ediliyor.

Son dönemde sahip olduğu faydaların daha net bir şekilde ortaya çıkması ile birlikte haşlanmış yumurta tüketimini arttığı görülüyor. Bu anlamda tüketilen yumurtanın doğal olması sağladığı faydanın çok daha yüksek seviyede olmasını sağlayacağı unutulmamalıdır. Haşlanmış yumurta tüketiminin insan sağlığı için birbirinden önemli faydaları bulunuyor.

Haşlanmış yumurtaların Sağlık Anlamındaki Olumlu Etkileri

Haşlanmış yumurtaların sağlık anlamında birbirinden farklı ve etkili faydaları bulunuyor. Haşlanmış yumurtanın faydaları ise ana başlıklar altında şu şekilde sıralanıyor;

 • Haşlanmış yumurtada oldukça zengin bir protein kaynağı bulunuyor. Bu bol miktardaki protein kaynağı kas yapımı ve yağ yakmada son derece büyük bir etkiye sahiptir. Bu sebeple özellikle spor yapan kişiler için bu besin kaynağı kahvaltıların en temel besin maddeleri arasında yer alıyor.
 • Göz sağlığı konusunda haşlanmış yumurta tüketimi son derece faydalıdır. Düzenli olarak haşlanmış yumurta tüketen kişilerde katarakt riski son derece az oluyor.
 • Yumurta içeriğinde bol miktarda kükürt yer alıyor. D vitamini anlamında da son derece zengin bir besindir. Bu özellikleri itibari ile saç ve tırnakların sağlıklı uzamasına yardımcı oluyor.
 • Haşlanmış yumurta antioksidan anlamında son derece zengin bir besindir. Bu sayede cildin daha parlak ve genç görünmesine fayda sağlıyor.
 • Hamile bayanların tüketimi bebeğin anne karnındaki gelişimine olumlu katkı sağlıyor. Büyüme çağındaki çocukların düzenli tüketmeleri gelişimleri açısından son derece faydalıdır.
 • Yumurta içeriğinde kolin yer alıyor. Kolin beyin gelişimim açısından son derece faydalıdır. Beyin ve sinir sistemi sağlığını koruma anlamında haşlanmış yumurta son dere faydalı besindir.
 • Yumurtanın beyazında kolesterole nende olan maddeler bulunmadığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Fazla sayıda proteine ihtiyacı olan kişiler için ilk haşlanmış yumurtanın hem beyaz hem de sarısı tüketilirken ikinci yumurtanın sadece beyazının tüketilmesi öneriliyor.

Fazla Haşlanmış Yumurta Tüketmenin Zararları

Haşlanmış yumurta tüketimim insan sağlığı için son derece etkili faydaları olmanın yanı sıra fazla haşlanmış yumurta tüketiminin de insan sağlığı için bazı zararları bulunuyor. Haşlanmış yumurta tüketiminin zararları ise şu şekildedir;

 • Haşlanmış yumurtanın gereğinden fazla haşlanması besin değerinin oldukça azalmasına neden olabiliyor. Bu sebeple özellikle yumurtanın beyaz kısmında hafif morluk olan yumurtalar fazla pişmiştir ve bu yumurtaların tüketilmesi önerilmiyor.
 • Yumurtanın çiğ tüketimi son derece zararlıdır. Özellikle hastalık anlamında büyük risklere sahip olabiliyor.
 • Çok fazla tüketilirse kolesterolün yükselmesine neden olabiliyor.
 • 6 aydan küçük bebeklerin tüketilmesi uzmanlarca önerilmemektedir.

Etkili Yumurta Haşlama Yöntemi

Haşlanmış yumurtanın sağladığı faydalardan tam olarak yararlanabilmek için en doğru şekilde haşlamak gerekiyor. En doğru yumurta haşlama yöntemi olarak; unutulmaması gereken nokta 60°C’de yumurta akı, 70°C’de ise sarısı katı duruma gelmeye başladığıdır.  Bu sebeple en doğru yumurta haşlama yöntemi olarak su kaynadıktan sonra rafadan kıvam için 3-4 dakika, kayısı kıvam için 5-6 dakika ve katı kıvam için 10 dakika pişirilmesi en ideal süreler olarak görülüyor. Eğer haşlanan yumurta bayatsa ya da uzun süre pişirdiyseniz sarısının etrafında yeşil renkli bir halka meydana geliyor. Bu durumda bu yumurtanın tüketilmemesi gerekiyor.

Haşlanmış Yumurtaların Faydaları Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir