Hayıt ( Beş Yapraklı Namus) Ağacının Faydaları

Kasım 7, 2019 Doğal Bitkiler

Hayıt Ağacı (Bey Yapraklı Namus Ağacı)

Hayıt ya da beş yapraklı namus adıyla bilinen ağaç türü, yapraklı ve iri bir gövdeye sahiptir. Günümüzde bu ağacın şifası pek çok kişi tarafından merak edilmektedir.  Peki, hayıt ağacının faydaları nelerdir?

Orta Asya ve Akdeniz bölgesinde yetişen hayıt ağacı çeşitli sağlık sorunları için doğal bir tedavi olarak kullanılmaya devam ediyor. Kullanıldığı zaman sayısız yararı ile dünya çapında adından söz ettiren ağaç özellikle kadınlar tarafından ilgi görüyor. Bu bitki sadece sağlıklı kalınmasına yardımcı olmuyor. Aynı zamanda iyi bir görünüm kazanmanıza da yardımcı oluyor. Beş yapraklı namus ağacının sağlık faydaları ile ilgili genel bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

İnflamatuar Hastalıklar

İçerisinde bolca C vitamini içeren hayıt ağacı doğa da bulunan en iyi doğal antibiyotik ve antienflamatuar etkisi gösteren bitkiler arasındadır. Bağışıklık sisteminin yükseltilmesine yardımcı olmasının yanında, ateş, orşit, tonsillit ve farenjit konusunda destek olur. Bitkininyapraklarının kaynatılmasından elde edilen suyu gargara olarak kullanabilirsiniz.

Sinüzit Ve Baş Ağrısı

Migren, sinüzit ya da soğuk algınlığı nedeniyle yoğun baş ağrıları yaşıyorsanız hayıt ağacından destek alabilirsiniz. Ağacın kuru yapraklarından elde edilen tütsü dumanını solumak sizleri rahatlatacaktır.

Endometriozis Sorunu

Endometriozis, uterus sıklıkla kendisini ağrı olarak gösteren problemlerden bir tanesidir. Hayıt ağacı ağrı ve bununla bağlantılı diğer semptomları hafifletmeye yardımcı olur. Bitkiyi aç karnına sabahları tüketmeniz durumunda ağrılarla mücadele etmeye yardımcı olur.

Adet Dönemi

Adet öncesi dönemde hayıt ağacı kullanan kadınların anksiyete, istek ve depresyon gibi PMS semptomlarını daha iyi yönetebildiği görülmüştür.

Doğurganlık Seviyesini Arttırır

Araştırmalar, beş yapraklı namus ağacının doğurganlık sorunu yaşayan kadınlar tarafından kullanıldığını göstermiştir.

Menopoz Sorunu

Yapılan araştırmalara göre özellik iri ağaçların progesteron seviyelerini arttırdığı gözlemlenmiştir. Bu da ruh hali değişikliği ya da vajinal kuruluk sorunlarına yardımcı olduğu anlamına gelir.

Sindirim Sorununa Yardımcı

Hayıt ağacın düzenli kullanıldığı zaman sindirim sistemini güçlendirmektedir. Sindirimin iyileştirilmesine yardımcı olan bu bitki ayrıca iştahı uyarır ve ayrıca anoreksiyi de hafifletir.

Sinir Sistemine Yardımcı Olur

Hafif baş ağrılarından diğer sinir sistemi koşullarını etkileyen sorunlarda hayıt ağacı bitkisinden destek alabilirsiniz. Bitki ayrıca hafıza gücünü arttırmaya yardımcı olur.

Solunuma Yardımcı

Ağacın yapraklarından yapılan bitki çayı solunum sisteminde biriken balgamları hafifletmeye yardımcı olur. Bu sayede tıkalı geçişler temizlenir ve hava alma alanı artar.

Dolaşım Sistemine Destek Olur

Hayıt ağacı meyvesinin yaprakları dolaşım sistemine de yardımcı olur. Dalak ve karaciğeri etkileyen enflamatuar durumların tedavisinde kullanılan bu bitki tüm dünyada yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Cilt İçin Faydaları

Kadınlar güzel görünmek son derece önemlidir. Hayıt ağacı güzel ve sağlıklı bir cilt kazanmak için sizlere yardımcı olabilir.

Akneye Karşı Etkili

Bayanlar özellikle adet döngüsü sırasında sivilce problemleri ile karşılaşabilir. Bitki üzerinde yapılan çalışmalar bu bitkinin adet öncesi dönem de sivilce sorununa yardımcı olduğunu göstermiştir.

Yaraları İyileştirir

Hayıt ağacı düzenli kullanıldığı zaman yara iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olduğu görülmüştür. Ayrıca bitkinin kullanılması yaranın enfeksiyonlardan etkilenmesini önler. Yaprakları ile yapılan bir maske ile daha iyi bir sonuç alabilirsiniz.

Kepeklere Karşı Korur

Yapılan araştırmalar göre hayıt ağacı yapraklarından yapılan yağın düzenli bir şekilde uygulanması kepek dahil olmak üzere kafa derisi enfeksiyonlarına yardımcı olduğunu göstermiştir.

Saç İçin Faydaları

Güzel parlak ve canlı saçlara kavuşmak isterseniz hayıt ağacı bitkisinden destek alabilirsiniz. Bu ağacın yapraklarından elde edilen yağ saç toniği şeklinde kullanılır. Düzenli uygulamanın saçları gençleştirdiği ve saç dökülmesini önlediği görülmüştür.

Saç Beyazlamasını Engeller

Hint ağacı yağını saç toniği olarak kullanan bayanların erken saç beyazlama gelişimi olasılığı düşmeye başlar. Saçların doğal rengini iyileştirmeye yardımcı olan ürün sağlıklı saçlara kavuşmanızı sağlar.

 

Hayıt ( Beş Yapraklı Namus) Ağacının Faydaları Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir