Hayıt Tohumu Faydaları, Demlenmesi, Zararları

Haziran 8, 2018 Doğal Bitkiler

 

Hayıt tohumu kısa süreli kullanımlarda insan vücuduna çok büyük faydaları vardır, demlenmesi hazırlanması titizlikle yapılmalıdır ve muhtemel zararlarından da kaçınılmalıdır.

Latince ismi vitex agnus-castus olan hayıt bitkisi çok eski çağlarda bile insanlar tarafından tıbbi yararları ve faydaları için kullanılmıştır. Hayıt bitkisi Akdeniz bölgesinde yoğun olarak yetişmesi ile bilinir. Farklı bölgelerde Acı ayıt, Ayıd, Hayıd, Beşparmak otu olarak da bilinmektedir. Hayıt bitkisi Ekim-Kasım aylarında toplanmaktadır. Hayıt bitkisinin toplanması için meyvelerinin iyice koyulaşması beklenir. Ekim-Kasım aylarında toplanmasının nedeni, küreye benzer şekildeki meyveleri morumsu çiçekler açmaya başlar. Çalı görünümünde bir bitki olmasının yanında yaz aylarıyla benzer mora benzer renklerde çiçekler açar.

Birçok insan tarafından “mucizevi” faydaları var olarak anlatılsa da, hayıt bitkisini tavsiye edildiği faydalar ve miktarlar çerçevesinde kullanmak, insan bünyesine faydaları yadsınamayacak kadar fazla olan bir bitki olarak tanımlamak, değerlendirmek çok daha doğru olacaktır. Hayıt bitkisi ile ilgili en önemli konulardan bir tanesi, aşırı kullanımdan kaçınmak olmalıdır. Hayıt tohumu ile  demlenen çayının, faydaları da, zararları da hayıt bitkisinin kullanımı ile çok benzerdir. Hayıt bitkisinin hem tüketim miktarları, dozajları hem de düzenli olarak tüketileceği süre iyi dengelenmelidir.

Hayıt Tohumunun Faydaları

Hayıt tohumunun faydaları şu şekilde sıralanabilir.

 Hayıt tohumu, hem erkeklerde hem kadınlarda idrar sökücü özelliği olan bir maddedir.

 Mide ve bağırsaklarda oluşması olası karın ağrısı, ishal ve gaz gibi sorunların rahatlatılması konusunda yardımcı olur.

 Migren ve baş ağrısı durumlarında, neredeyse ağrı kesiciler kadar faydalıdır.

 Kadınsal hormonların dengelenmesinde önemlidir.

 Hormon düzenleyici etkisi sebebiyle sivilcelerin tedavi edilmesinde ve geçirilmesinde faydaları olur.

 Kadınların özel günlerinde, adet sancıları ve stres gibi konularda destek ve yardımcı olur.

 Kadınlarda hormonlar üzerindeki etkilerinin yanında yumurtalama düzeni sağlaması ve destek olması nedeniyle, hamile kalma olasılığını arttırır.

 Kadınlarda görülen hormon düzenleyici etkisinin yanında erkeklerde de bu konuda etkileri vardır. Testosteron hormonu düzeylerini düşürerek, erkeklerde prostat kanseri başlangıcını engellemek gibi bir etkisi vardır.

 Kadınlarda menopoz döneminde sıcak basması gibi durumlar için kullanılabileceği ve faydaları olduğu görülmektedir.

 Kadınlarda süt artışına destek ve yardımcı olmaktadır.

 Aşırı cinsel isteksizlik durumlarında kullanılarak bu durumun ortadan kaldırılması konusunda yardımcı olmaktadır.

 Yapılan son araştırmalar antioksidan özelliği gösterdiğini ayrıca arı ve akrep sokmalarında kullanılabileceği görülmektedir.

Hayıt tohumu doğru şekilde doğru dozajlarda tüketilmesi durumunda vücut için oldukça faydalı bir bitki ve çay olarak da tüketilebilmektedir. Hayıt tohumundan çay üretilmesi oldukça basit ve pratiktir. Hayıt tohumun öncelikle iyice ezilmesi ve ufalanması lazımdır. Yarım çay kaşığı kayıt tohumu ezilip, ufalanır ve yaklaşık bir çay bardağı kadar suyun yer aldığı cezvenin içinde kaynatılır. Yaklaşık 15-20 dakika kaynattıktan sonra, güzelce süzülerek içilebilir. Hayıt çayını günde 2-3 bardaktan fazla tüketilmemesi tavsiye edilir. Daha faydalı olması için, taze tohumlardan yapılması ve soğulmadan içilmesini tavsiye ediyoruz.

Hayıt Tohumunun Zararları

Hayıt tohumu bilinçli kullanılması sırasında bu kadar faydası olmasının yanında, bazı özel durumlarda, başka ilaçlar kullanılması, yanlış miktarlarda tüketilmesi gibi durumlarda bazı sorunlara yol açmaktadır ve hayıt tohumunun zararları görülmektedir.

*Erkeklerde, kadınlara oranla kullanılması daha az tavsiye edilir.

*Kadınların hamilelik döneminde kullanmaları tavsiye edilmez.

*Düzenli olarak kullanılan ilaçlarınız var ise, ilaçlar ile etkileşime girebilmesi nedeniyle bazı zararları görülebilmektedir.

*İlaçlı psikolojik tedavi gören kişilerde, tedavi sürecini aksatabilir ve ilaçların etkisini azaltabilir.

*Kilo artışı gözlemlenebilir.

 

Hayıt Tohumu Faydaları, Demlenmesi, Zararları Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir