Himalaya Tuzu Faydaları, Nasıl Kullanılır, Zararları

Nisan 13, 2018 Gıdalar

Himalaya Tuzu

Himalaya Dağları’nın kristal meyvesi olarak bilinen Himalaya tuzu, halk arasında doğal şifa kaynağı olarak bilinmekte ve insan vücudundaki elementlerin büyük çoğunu içinde barındırdığı söylenmektedir.

Pakistan topraklarında yetişen himalaya tuzu belirli iklim koşulları altında oluşmaktadır. Himalaya tuzunun normal tuzdan daha faydalı olduğu söylenmekte ve bunun nedeninin tuzun içerisinde bulunan seksen dört mineral olduğu belirtilmektedir. Doğru kullanıldığı takdirde himalaya tuzu pek çok rahatsızlığa karşı olumlu etki sağlamakta ve ülkemizde kullanımı giderek daha yaygın hale gelmektedir. Marketlerde satılan sofra tuzunun (iyotlu tuz) aşırı tüketimi insan yaşamını olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle uzmanlar sofra tuzu yerine himalaya tuzu kullanılmasını tavsiye etmektedir.

Himalaya Tuzunun Faydaları

Himalaya tuzunun faydaları oldukça fazladır. Satışını yapan kişiler tarafından belirtilen bilgilere göre himalaya tuzu vücudun iç dengesinin sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda kanserli hücrelerin oluşmasını önleyerek boğaz, baş ve mide ağrılarına iyi gelmektedir. Bunun yanı sıra kolesterolü, kan şekerini ve tansiyonu da düzenlemektedir. Damar tıkanıklığına iyi gelen himalaya tuzu kalp ritminin düzgün olmasını sağlamaktadır. Kalp ve damar hastalıklarının meydana gelme riskini azaltmaktadır. Deri hastalıklarına karşı da fayda sağlayan himalaya tuzu akne, egzama ve sedef hastalığına karşı da etkilidir. Buna ek olarak alerji ve alerji hastalıkları ile ilgili meydana gelen kızarıklıkları, şişkinliklere de engel olmaktadır. Himalaya tuzu faydalarından bahsettikten sonra ne işe yarar ile kısım aşağıdadır.

Himalaya Tuzu Ne İşe Yarar?

Yapılan açıklamalara göre himalaya tuzunun hafızayı güçlendirici etkisi vardır. Bu sayede unutkanlık problemlerini en aza indirir. Aynı zamanda yaşlanma belirtilerini en aza indiren himalaya tuzu kemik erimesine de engel olmaktadır. İçerisinde bulunan Lityum sayesinde depresyona karşı mücadele etmektedir. Bunun yanı sıra kanserli hücrelerin vücutta yayılmasını önlemekte, DNA yapısını güçlendirip kanser hücrelerinin oluşmasını önlemektedir.

Himalaya tuzunun en önemli faydalarından biri de zayıflamaya yardımcı olmasıdır. Metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olduğu belirtilen himalaya tuzu dolaşım sistemini olumlu yönde etkilemektedir. Sofra tuzu kullanımında bir süre sonra damarlarda sertleşme meydana geldiği söylenmektedir. Oysa himalaya tuzunda böyle bir durumun olmadığı, bu sayede kalp damar hastaları tarafından kullanılabileceği belirtilmektedir. Bunlara ek olarak düzenli kullanıldığı takdirde vücutta biriken toksik maddelerin vücuttan atılmasını sağlamaktadır.

Himalaya Tuzunun Zararları Var Mıdır?

Doğru kullanıldığı takdirde pek çok fayda sağlamasına rağmen himalaya tuzunun zararları olduğu da söylenmektedir. İçeriğinde bol miktarda sodyum bulunması kan basıncının ve tansiyonun yükselmesine neden olmaktadır. Fazla sodyum aynı zamanda vücutta su tutulmasına neden olmaktadır. Bu da hormonları etkileyerek hastalıklara yol açmaktadır. Bazı kişilerde himalaya tuzunun yanlış kullanımı sonucunda doku hasarlarının meydana geldiği görülmektedir. Böbrekleri yoran ve böbrek taşına sebep olma özelliği bulunan himalaya tuzu tüketirken bol miktarda sıvı alınması önem taşımaktadır. Damarların zarar görmemesi adına himalaya tuzunun kontrollü şekilde kullanılması önerilmektedir.

Himalaya Tuzu Nasıl Kullanılır?

Himalaya tuzunun kullanımı önem taşımaktadır. Yanlış kullanımın istenmeyen sonuçlara yol açtığı görülmektedir. Çeşitli şekillerde kullanımı olan himalaya tuzu direkt olarak da tüketilebilir. Bunun yanı sıra banyo tuzu olarak da kullanılmaktadır. Bu tuz ile yapılan masaj esnasında tuzun içerisindeki kristaller vücuda fayda sağlamaktadır. Ilık su ile dolu küvetin içerisine bir bardak himalaya tuzu atıldığında cilt için yararlı olduğu belirtilmektedir.

Himalaya tuzu selülitli bölgelere de uygulanmaktadır. Bunun için selülit olan bölge önce ıslatılmakta ve daha sonra himalaya tuzu ile masaj yapılmaktadır. Peeling görevi gören bu uygulamanın işe yaradığı, cilt görünümünü düzelttiği söylenmektedir.

Himalaya Tuzu Faydaları, Nasıl Kullanılır, Zararları Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir