Hint Çayının Faydaları Nelerdir, Nasıl Demlenir?

Kasım 6, 2018 Bitki Çayları

Masala çayı olarak da bilinen Hint çayı içerik itibari ile diğer bitki çaylarından farklıdır. Hint çayı aslında bir bitki değildir. İçerisinde pek çok bitki bulunur. Ayrıca bu çay içerisinde süt de kullanılır.

Sağlıklı yaşamın oldukça önemli olduğu Hindistan, tarih boyunca pek çok yararlı bitkiyi şifa olarak kullanılır. Hint çayı ya da bilinen ismi ile Masala çayı da bu şifalı bitkilerin kullanılarak yeni bir karışım elde edilerek oluşturulur. Kısa bir süre önce de Hindistan’dan çıkan bu çay tüm dünyada popüler bir hale gelir. Artık son dönemlerde Türkiye’de de yaygın bir şekilde bu çay kullanılır. Düzenli olarak Hint çayının kullanılması ile insanların pek çok konuda destek olabileceği de belirtir. Hatta pek çok uzman tarafından da Hint çayı hastalara tavsiye edilir.

Hint çayı içeriği son derece özel bir karışımdır. Pek çok baharatın karıştırılması ile bu çay elde edilir. Hint çayının faydaları arasında da her bir baharatın artı katkısı bulunur. Bu nedenle de kolay bir şekilde hazırlanan bu çay tam anlamı ile bir şifa deposudur.

Hint Çayının Yapılışı

Hint çayının nasıl hazırlandığını açıklamadan önce hangi baharatlara ihtiyaç duyulduğunu belirtmek gerekir. Hint çayı, aktardan aldığınız baharatlar sayesinde evde kolay bir şekilde hazırlanır. Hint çayının içeriği konusunda size bilgi vererek bu çayı yapmanızı sağlarız.

Hint Çayı Malzemeleri

Hint çayı yapımı için geçerli malzemeler içerisinde 2 adet kabuk tarçın bulunur. Ayrıca içerisinde 3 adet kakule, 4 adet karanfil, 2 adet karabiber tanesi, 2 adet anason, çay kaşığının ucu ile zencefil de bulunur. Bunun dışında 1 çay kaşığı rezene, bir su bardağı süt, 3 su bardağı su, iki yemek kaşığı siyah çay ve istediğiniz kadar bal da ekleyerek Hint çayını yapabilirsiniz.

Hint çayını yaparken öncelikli olarak tarçın, karanfil ve kakuleyi toz haline getirin. Bu işlem için havan kullanabilirsiniz. Havanda iyi bir şekilde dövdüğünüz baharatlar da aynı etkiyi bırakır. Daha sonra suyunuzu ocağa koyun ve kaynatın. Kaynayan suyun içerisine havanda dövdüğünüz baharatları ekleyin ve güzelce karıştırın. Baharatları ekledikten sonra da karabiber, rezene, siyah çay, anason ve zencefili de ekleyin. Eklediğiniz bu malzemeler ile de suyun daha fazla kaynamasını bekleyin. Bir iki dakika malzemeleri kaynattıktan sonra içerisine süt ilave edin. Son olarak da çayın tatlanması için şeker ya da bal kullanabilirsiniz. Yaklaşık 10 dakika bu şekilde kısık ateşte bekletin. Altını kapattığınız çayı on dakika daha demlenmeye bırakın. On dakika sonra çayınız hazır olur. Günde iki bardak bu çayı içerek oldukça yarar elde edebilirsiniz. Hint çayının tarifi son derece kolay olduğu için insanların sıklıkla yaptığı bir çay haline dönüşür. Düzenli kullanım ile kısa sürede sağlığınıza etkisinin görüldüğü de gözlemlenir.

Hint Çayının Faydaları

  • Hint çayı özellikle de sürekli olarak kendisini yorgun hisseden kişilere tavsiye edilir. Çay içerisinde bulunan tarçın sayesinde kişilerin çabuk yorulmasının da önüne geçilmesine yardımcı olabilir. Günde bir bardak Hint çayı tüketerek kendinizi daha enerjik hissedebilirsiniz.
  • Kakule bitkisinden dolayı Hint çayı akciğere ve böbreklere fayda sağlayabilir. Ayrıca kakule ile kişilerin kalp sağlığını koruması da destek olabilir.
  • Gaz sorunu olanlara da uzun yıllardır Hint çayı tavsiye edilir. Buradaki en önemli nokta Hint çayı içerisinde bulunan rezenedir. Uzmanlara göre çayın içerisinde bulunan rezene Hint çayının faydaları arasına gaz giderme özelliğini de dahil eder.

Hint Çayının Faydaları Nelerdir, Nasıl Demlenir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir