Hint Yağı Faydaları, Saç ve Şakak Bakımında Kullanımı

Ocak 26, 2018 Bitki Yağları

Pek çok derde deva olan Hint yağı saç ve şakak bakımı için sıklıkla kullanılan yağlar arasında yer almaktadır. Terminolojik geçmişine bakıldığında Hint yağı, Hint bitkisinin tohumlarının preslenmesi sonucunda elde edilmekte ve Ricinus Communis adı ile de bilinmektedir. İçeriğinde bol miktarda doymamış yağ, E vitamini, mineral ve protein yer almaktadır. Başta Hindistan ve Afrika olmak üzere Hint bitkisi ile yağı uzun yıllardır dünya çapında yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bunun en önemli nedeni ise anti bakteriyel özelliğinin bulunması ve iltihap gidermekte etkili olmasıdır. Bunların yanı sıra genel olarak saç, şakak, sakal, cilt bakımı yönünden de kullanılmaktadır.

Hint Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Hint yağı saçlar üzerinde oldukça etkili olan bitkisel bir yağdır. Düzenli kullanıldığı takdirde saçların daha canlı görünmesine yardımcı olmaktadır. Bu faydayı daha da artırmak için içerisine tatlı badem yağı ya da Hindistan cevizi yağı da ilave edilebilir. Banyodan önce saç diplerine masaj yapılarak uygulanır. Yapılan masajla birlikte saç diplerindeki kan dolaşımı artmakta ve daha sağlıklı saçlar ortaya çıkmaktadır. Yağdan en iyi etkiyi alabilmek için gece yatmadan önce sürülmeli ve daha sonra bone yardımı ile saçlar kapatılmalıdır. Sabah uyanıldığında saçlar ılık su ile yıkanmalıdır. Bu sayede saçtaki kırılma azalmakta, saçlar daha nemli hale gelmektedir.

Canlı görünümün yanı sıra hint yağı saçların gürleşmesine de fayda sağlamaktadır. Bu etki sadece saç için değil kaş ve kirpikler için de geçerlidir. Her gece düzenli olarak kaşlara ve kirpiklere hint yağı sürüldüğünde istenilen sonuca ulaşmak mümkündür. Eğer gece yağ ile uyumak rahatsız ediyorsa masaj ile sürülüp yarım saat bekletilir ve ardından ılık su ile durulanabilir.

Sayılanların yanı sıra hint yağının faydaları arasında saç derisinde bulunan enfeksiyonları tedavi edici özelliği de vardır. Düzenli kullanım sonucunda saç derisindeki bakteri ve mantar oluşumunu önler.

Şakak İçin Hint Yağı

Hint yağının içerisinde yer alan salisilik asit, bitkisel içerikli hormon görevine sahiptir. Bu özelliği sayesinde saç, sakal ile ilgili problemlere fayda sağlamaktadır. Özellikle bıyık ve sakal için yaygın şekilde kullanılmaktadır. Kullanım esnasında saç ve sakal üzerinde daha etkili olması açısından başka bitkisel yağlar ile de karıştırılabilir. Bunun yanı sıra Hint yağı saç ve sakal bakımı için başka malzemeler ile bir araya getirilerek kür de yapılmaktadır. Hint yağı düzenli şekilde kullanıldığı takdirde sakal seyrekliği sorunu yaşayan ve yeni sakal çıkmasını isteyen kişiler için etkilidir.

Hint Yağının Sakala Etkisi

Hint yağı saç, şakak ve sakal tüylerinin dökülmesine engel olmaktadır. Bu özelliği sayesinde sakallarının seyrekleşmesinden şikâyetçi olan kişiler için fayda sağlamakta ve daha koyu renkte ve güçlü sakalların çıkmasına fayda sağlamaktadır. İçeriğinde yer alan mineraller ve vitaminler sayesinde yeni saçların ortaya çıkarmaktadır. Bazı insanlarda görülen saç kıran gibi saç derisi ile alakalı hastalıklar da Hint yağı ile çözüme kavuşmaktadır.  Saç kıranın bulunduğu bölgeye düzenli olarak hint yağı sürmek işe yarar sonuçlar sağlamaktadır.

Hint Yağının Az Bilinen Faydaları

Hint yağı kırılgan bir yapıya sahip olan en ve ayak tırnakları için oldukça faydalıdır. Aynı zamanda tırnak etlerinin tedavisinde de işe yaramaktadır. Bunun için az miktarda hint yağı iki ya da üç ay süresince ayak ve el tırnaklarına masaj yapılarak uygulanır. Ayrıca hint yağı yaşlılık nedeniyle ciltte meydana gelen lekeler, sivilce, migren, bağırsak ve mide sorunları için de fayda sağlamaktadır.

Hint Yağının Cilde Faydaları

Hint yağının cilde faydaları son derece fazladır. Faydaları başlık olarak sıralanırsa cilt sorunları, kırışıklıklar, derin çizgiler, akne, yara izleri, nemlendirme, enfeksiyon, cilt çatlakları ve cilt lekeleri üzerinde oldukça etkindir. Yağın içerisinde Omega 3 yağ asitleri fazladır. Bu yağ asitleri cildin daha nemli hale gelmesini sağlayarak canlı bir görünüm kazandırır.

Hint yağının mikroplara karşı olma özelliğinin bulunması ona enfeksiyonlarla mücadele edebilme özelliği kazandırmaktadır. Bu sayede cilt görülen cilt mantarları, çizik ve küçük kesikler üzerinde etkilidir. Ayrıca cilt enfeksiyonlarına bağlı olarak ortaya çıkan ağrıları da azaltmaktadır.

Pek çok kişinin ileri yaşlarda mücadele ettiği kırışıklık ve ciltteki derin çizgiler de Hint yağı ile giderilmektedir. Cilde sürüldüğünde elastin ile kolajen üretimini uyararak daha canlı ve yumuşak bir cilt elde edilmesini sağlar.

Hint Yağının Zararı Var Mıdır?

Bitkisel yağların aşırı kullanımı cildin tahriş olmasına yol açmaktadır. Bundan dolayı belirtilen ölçüye uyulmalı ve fazla kullanılmamalıdır. Bu durum tüm bitkisel yağlar için geçerlidir. Yeterli miktarda kullanılan hint yağı başta cilt olmak üzere vücudun diğer bölgelerine de fayda sağlamaktadır. Hint yağı gözenekleri tıkama özelliğine sahiptir. Gözenekler cildin hava almasını sağladığından dolayı tıkanma ile birlikte akne meydana gelmekte, cilt tahriş olmaktadır. Bu nedenle hint yağının az miktarda kullanılması tavsiye edilmektedir.

Hint Yağının Sağlık Açısından Faydaları

Hint yağı faydaları sağlık yönünden oldukça yararlıdır. Etkili olduğu en önemli rahatsızlıklardan biri kabızlık sorunudur. Müshil etkisine sahip olan bu yağ gün içerisinde üç kez bir ya da iki çay kaşığı olacak şekilde ağızdan alınmalıdır. Yağın soğuk preslenmiş olmasına dikkat edilmelidir. Ancak istenilen tedavinin mümkün olabilmesi için hint yağının önerilen miktardan fazla kullanılmaması gerekir. Aksi takdirde ishal, kusma gibi olumsuz etkiler ortaya çıkmaktadır.

Kabızlığın yanı sıra hint yağı eklem ve kas ağrılarına da iyi gelmektedir. Ağrının olduğu bölgeye Hint yağı ile masaj yapmak olumlu etki meydana getirmektedir.

Hint Yağı Nasıl Kullanılır?

Hint yağının faydalarından yararlanmak için genel itibariyle sıkıntılı olan bölgeye masaj yapılarak sürme şeklinde uygulanır. Ağrılar için hint yağı kullanılacağında yağa bulanmış pamuklu kare şeklinde bez ağrının olduğu bölgeye koyulur. Daha sonra üzerine sıcak su torbası da koyularak yaklaşık bir saat boyunca bu şekilde beklenir ve bu uygulama haftada iki kez olacak şekilde tekrarlanır.

Eklem romatizması için hint yağı kullanılacağında iki çay kaşığı yağ su ile karıştırılır ve içilir. Fakat bu kısa süreli bir uygulamalıdır. Hint yağının uzun süre ağızdan alınması tavsiye edilen bir durum değildir. Özellikle kronik rahatsızlık varsa ya da ilaç kullanılıyorsa bu durumda doktora danışmadan ağızdan hint yağı kullanılmamalıdır.

 

Hint Yağı Faydaları, Saç ve Şakak Bakımında Kullanımı Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir