Humusun Faydaları Nelerdir, Humus Nedir, Nasıl Yapılır?

Ekim 1, 2019 Gıdalar

Mutfaklarında denemek isteyen kişiler için Humus nedir, nasıl yapılır merak edenlere yönelik aydınlatıcı bilgilere yer verilmiştir.

Ülkemizde oldukça sevilen lezzetlerden birisi de humustur. Humusun ana malzemesi bakıldığı zaman daha çok baklagillerden oluşuyor. Nohut içerisinde nohut, sarımsak, tahin, limon suyu, kırmızı biber ve tuz yer alıyor. Sofralarımızda daha çok meze olarak tercih edilir. İsterseniz tek başına isterseniz de etin yanında servis edilerek keyifle tüketebilmeniz mümkün. Aynı zamanda içki sofralarında da sıklıkla tercih edilen bir meze çeşidi olduğu söylenebilir. Humusu tercih olarak sıcak ya da soğuk olarak servis yapabilmeniz mümkündür. Fakat sıcak olarak servis yapmayı düşünüyorsanız o halde içerisine pastırma eklemenizi öneririz.

Humus Faydaları Nelerdir?

Humusun faydaları oldukça çok olduğundan dolayı herkes tarafından tercih edilen bir besindir. Özellikle antioksidan özelliği olduğundan dolayı sıklıkla tüketilmesi gerekir. Hipertansiyon sorunları olan kişiler humusu tüketmesi gerekir. Çünkü yapılan araştırmalar sonucunda humusun hipertansiyona büyük ölçüde katkı sağladığı görülüyor. Kalp ile ilgili sorunları olan kişiler kalp sağlığını kontrol altında tutmak amacıyla tercih edilebilir. Humusun demir, potasyum, kalsiyum, magnezyum, B vitamini ve Folik asit açısından oldukça zengin olduğunu söyleyebiliriz. Zayıflamak isteyen kişiler için humusun tokluk hissi veren yanı var. Böylelikle humus yediğiniz zaman gün boyunca kolay kolay açlık hissini hissetmezsiniz. Tokluk hissi veren humus, metobolizmanızın da hızlı şekilde çalışmasına yardımcı olur. Metobolizmanın hızlı çalışması sonucunda ise zayıflama süreci daha hızlı şekilde gerçekleşmiş olur. Humusun faydaları saymakla bitmiyor denebilir. Kan şekeri seviyesini düşürdüüğünden dolayı şeker hastaları için ideal bir besin kaynağıdır.

Protein yönünden de zengin olduğundan dolayı sofralarınızda humusu tercih edebilirsiniz. Kasları ve sinir sistemlerini daha güçlü hale getirir. Humusun içerisinde aynı zamanda iki vitamin yer alıyor. B1 ve B2 açısından da son derece zengin bir yönü bulunuyor. İçeriğinde yer alan retinol, cildin daha genç kalmasını sağlar. Dokunun gençleşmesine yardımcı olurken aynı zamanda da elastik olmasını kolaylaştırır.

Gelişmiş Kemik Kasları İçin

Kemik kaslarınızın gelişmesi için humus tüketmenizi önerebiliriz. Humus, kemikler açısından bakıldığı zaman önemli bir besin kaynağı olma özelliğine sahip. İçeriğinde yer alan tahin, vitamin ve mineral açısından daha da zengin olmasına yardımcı olur. Yaşlanmaya bağlı olarak kemik erimesi çok sık şekilde ortaya çıkıyor. Yaşlanma ve menepoz döneminde kemik erimeleri çok sık şekilde yaşanan sorunlardan birisidir. Bu yüzden dolayı kemik erimesinin engellenmesi için humus tüketilebilir.

Sağlıklı Gebelik İçin

Gebelik dönemi oldukça önemli bir husustur. Gebelik dönemlerinde istenmeyen birtakım sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bu dönem sürecinde sağlığın kontrol altında tutulması gerekir. Humus, aynı zamanda doğum kusurlarının önlenmesine de yardımcı olur. Gebelik sürecinde istediğiniz düzenli uykunun oluşmasına yardımcı olur. Humusu tüketerek daha kaliteli şekilde uykuya geçiş yapmanız mümkün olur. Aynı zamanda içerisinde yer alan glikoz oranından dolayı da gün içerisinde ihtiyacınız olan enerjiye geri almanızı sağlar. Üstelik sadece bununla sınırlı kalmayarak kan şekeri kontrolünün iyi şekilde dengelenmesine de yardımcı olur.

Daha Güçlü Kaslara Sahip Olmak

Daha güçlü kaslara sahip olmanız için sizlerde evlerinizde humus yaparak tüketebilirsiniz. Kasların ihtiyaç duymuş olduğu amino asiti içerdiğinden dolayı kaslarınızın güçlenmesini sağlamış olursunuz. Ülkemizde vejateryan olan kişilerin sayısı fazla olduğundan dolayı protein ihtiyaçlarını humus yoluyla karşılayabilmeleri mümkündür. Çünkü humusun içerisinde ihtiyacınız olacak yüksek protein kaynağı yer alıyor. Kaslarınızın daha da fazla güçlenmesi adına sizlerde humusu yaparak tüketmeye başlayabilirsiniz.

Humus Çeşitleri Neler?

Yapabileceğiniz pek çok humus çeşitleri bulunduğundan dolayı sizlerde mutfaklarınızda deneyebilirsiniz. Genel olarak ülkemizde humus tek başına tüketiliyor olsa da çeşitleri de son dönemde yapılmaya başlanmıştır. Humusun yapabaileceğiniz başka alternatiflerini şu şekilde sıralamamız mümkündür. Buna göre mantar humusu, ıspanak feta humusu, kimyonlu kavrulmuş humus, avakado humus, kavrulmuş sarımsak humusu olduğunu söyleyebiliriz.  Besin değeri açısından inceleme altına alındığı zaman son derece yüksektir. Hem mineral hem de vitamin açısından temel ihtiyaçlarınızı humus yoluyla karşılayabilmeniz mümkündür. B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, A vitamini, Folik asit ve B6 vitamini içeriyor. Kolesterol yönünden bakıldığı zaman, gerekli yağ asitlerini sunduğundan dolayı güvenle tüketmeniz mümkündür.

Humus Nasıl Yapılıyor?

Mutfaklarda sıklıkla yapmış olduğumuz humus nasıl yapılır merak konusu olmuştur. İlk defa mutfakta deneyecek olan kişiler için pratik şekilde yapabileceğinizi söylemek mümkün. Üstelik çok fazla vaktinizi almayacağından dolayı çok kolay bir şekilde humusun yapılışına geçebilirsiniz.  Fakat humusu yapmadan önce ilk dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de gerekli olan malzemelerin hazırlanmasıdır. Malzemelerinizi eksiksiz bir şekilde hazırladıktan sonra ise humusun yapılış aşamasına geçebilirsiniz. Humus, hemen hemen her yemeğin içerisinde rahatlıkla görebildiğimiz bir besin olarak ön plana çıkıyor.

Humusun Malzeme Listesi

  • 2 su bardağı nohut yeterli olacak
  • yarım su bardağı tahin
  • yarım su bardağı zeytinyağı
  • 3-4 diş sarımsak ( arttırıp azaltmak size bağlı)
  • 2-3 adet limon ve tuz

Humusun üst tarafını süslemek içinde dolmalık fıstık, kırmızı biber ve tereyağı kullanılır.

Humusun Yapılışı Nasıldır?

Mutfaklarınızda humus yapılışı oldukça kolay şekilde yapıldığında dolayı sizlerde denemeye başlayabilirsiniz. Humus mezesini yaparken istenilen kıvama gelmesi için nohutu iyi şekilde ayarlamanız gerekir. Eğer ki humusunuz için kuru nohut kullanılacaksa o zaman bir iki gün öncesinden nohutunuzun su içerisinde bekletilmesi gerek. Islanarak yumuşamış olan nohutlarınızı tencere içerisine koyabilirsiniz. Humus da en çok dikkat edilmesi gereken konulardan birisi de nohutun kabuklarının çıkarılması gerekir. Nohut kabuğunun daha kolay şekilde birbirinden ayrılması içinde içerisine karbonat eklemesi yapılabilir. Yaklaşıka olarak nohutu 40 dakika kadar pişirmeniz yeterlidir. Pişen nohutunuzu ezerek püre kıvamına getirmeniz gerekecek. Aynı zamanda pürenizin içerisine sarımsak ince ince kıyılarak eklenmelidir. Diğer yandan bir başka kabın içerisine de tuz, limon suyu ve tuz ekleyebilirsiniz.

İki bardak nohuta ise yarım su bardağı sıvıyağı, kırmızı biber eklenerek güzelce karıştırılmalıdır. İsterseniz kendi damak zevkinize göre de kimyon ya da nane ilave edebilirsiniz. Püre haline gelmiş olan karışımı da nohutla güzel şekilde birbirine yedirebilirsiniz. En son aşama olarak humusunuz tabağa alınarak süsleme yapılmalıdır. Üzerini süslemek için ise dolmalık fıstık,, kırmızı biber ya da tereyağı ilave edebilirsiniz.

Humusun Faydaları Nelerdir, Humus Nedir, Nasıl Yapılır? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir