Hünnap Çayı Faydaları, Zayıflatır mı, Nasıl Yapılır

Aralık 27, 2017 Bitki Çayları

Cehrigiller familyasından, sarıçiçek açan dikenli ve hoş kokan bir ağaç olan hünnap, zeytin büyüklüğünde meyve vermektedir. Değişik boyutlarda meyvesi vardır ve bunun eti olgunlaşmadan önce beyazken daha sonra sarı renge döner.  Eti kabuk bölümünden ayrılmaz. Oluşum zamanı genellikle mart, nisan ve mayıs dönemleri, yani ilkbahar zamanıdır.  Bu meyve ve bitkinin kendisi farklı şekillerde tüketilebilmektedir. Örneğin hünnap bitkisi kurutulmuş ve taze şekilde tüketilebilmektedir.  Bazen de reçel şeklinde yenebilir.  Ayrıca çayı oldukça sık kullanılmaktadır.  Bitki ve meyvesinin bu kadar sık kullanılmasının nedeni şifalı olduğu alanların çok olması ve de ilaç alanında da faydalanılan bir bitki olmasıdır. İsmi bazı bölgelerde daha farklı şekilde söylenebilir. Kuran iğdesi, innap veya hinnap gibi de anılmaktadır. Bazı yerlerde çiğde, ünnap da denebilir.

Hünnap Çayı Nedir?

Çin kökenli hünnap çayı kendi meyvesinden elde edilir. Kurutulmuş hünnap meyvesi bazı yöntemlerle hazırlanır ve çay şeklinde içilebilir hale getirilir. Türkiye’de de yetişebilen bu meyvenin çaylarına aktarlarda rastlamak mümkündür. Yaş meyve alarak kendiniz yapmak isterseniz 25 lira kilo fiyatıyla satın alabilirsiniz. Kuru şekilde ortalama 50 lira civarında satılmaktadır.  İsteğe göre toz veya sallama çay şeklinde de satılan değişik formları vardır. Meyvenin kendisinin satılış şekli olgunluk durumuna göre değişebilmektedir.  Olgunluk arttıkça meyveden daha fazla fayda alınmaktadır.

Hünnap Çayı Faydaları Nelerdir?

Hünnap çayı faydaları epey fazladır.  Tercih edilmesinde genelde zayıflama kaynaklı talepler görülse de birçok alanda faydası olduğu bilinmektedir.  Genel bir sıralama yapılırsa şu faydalar görülmektedir:

 • Ruhsal açıdan rahatlama hissi verir. Daha güçlü bir his kazandırır.
 • Kan temizliğini sağlar. İlaç kullanan kişiler kontrollü alırsa olumsuz etkiler vücuttan atılmış olur.
 • Yoğun stres altındaki kişilerde vücudun sakin kalmasını sağlar. Baskıyı azaltır.
 • Kemik ve kas sağlığına faydalıdır. Bunların gelişimini hızlandırır. Hasarların onarılmasında etkilidir.
 • Bağırsak sisteminde iyileştirici etki sağlar. Tuvalete çıkamama sorunlarında etkilidir.
 • İştahsızlık giderici etkisi vardır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle soğuk algınlığını gideren bir etki sağlar. Vücudun direncini geliştirir.
 • Fiziksel gücünüzün artmasını sağlar. Zihinsel olarak da güçlenmenizde etkilidir.
 • Uykuya dalmada güçlük çekenlere iyi gelir. Derin uyku sağlar.
 • Vücudunda veya iç organlarında yara olan kişilerin daha hızlı şekilde iyileşmesini sağlar.
 • Bademcik, boğaz iltihabı için etkilidir. Öksürük sorunu yaşayanlar için de çözümdür.

Hünnap Çayı Zayıflatır mı?

Hünnap çayı zayıflatır mı sorusu özellikle bu çayı kilo vermek isteyen kişilerin merak ettiği bir sorudur.  Hünnap çayı düzenli olarak tüketildiğinde zayıflatıcı etkisi olan bir çaydır. İçerisindeki maddeler vücudunuzdaki toksinleri atmaya yardım eder ve yeme içmesine dikkat eden kişilerde kilo kaybı yaratabilir.  Kilo vermek isteyen kişilerin bu çayı tüketirken dikkat etmesi gereken nokta diyet yapmaları ve hayat tarzlarına da dikkat etmeleri gerektiğidir. Yani bir kişi tatlı ve hamur işi yiyecekleri çok fazla tüketip, hareket de etmiyorsa bu durumda çayı istediği kadar tüketsin çok sınırlı kilo kaybı olur veya olmaz, aksine kilo alımı görülür. Diğer yandan daha dikkatli beslenen kişilerde, hareket etmeye özen gösteren kişilerde de bu çayın düzenli içimi başarılı sonuçlar verebilir. Örneğin yemekten 30 dakika önce içilmesi kanınızdaki fazla ve gereksiz maddeleri atmaya fayda eder. Günlük yaşamda vücudunuzun şiş gibi olmasının nedeni toksinlerdir. Yani olduğunuz kilodan daha fazla görünmenizde bu etkilidir. Kadınların şiş dönemleri daha fazla olur. Bu gibi durumlar, kan akışı ve vücutta fazla zararlı madde birikmesi nedeniyledir.

Hünnap Çayı Nasıl Yapılır

Hünnap çayı hazırlanışı oldukça kolaydır. Öncelikle kullanılacak malzemeler sıralanabilir: 1 armut, taze zencefil (yarım çay bardağı), 1 limon, 1 kg hünnap, tarçın kabuğu şeklindedir. Uygulamasına gelinirse,

 • Öncelikle  1 tencerenin içini yaklaşık 3 litre suyla doldurun
 • Kaynatmaya başlayın
 • Taze zencefilleri ekleyin
 • Tarçın kabukları ve dilimlenmiş armutları ekleyin
 • Limonu tencerenin içine koyun
 • Hünnap meyvesini ekleyin
 • Karışımı 3 saat boyunca kaynatın
 • Süzgeçten geçirin
 • Soğumasını bekleyin
 • Soğuyan çayı dolapta saklayın ve soğuk şekilde tüketin.

Hünnap Poşet Çayı Hazırlanışı

Poşet hünnap çayı bu kadar malzeme ile uğraşmak istemeyenler için idealdir. Poşet çaya aktarlarda ulaşabilirsiniz. Ancak hazır ürünün katkı maddesi de içerebileceğini ve doğal yollardan oluşumun daha iyi olduğunu eklemek gerekir. 1 fincan içerine poşet çay koyduktan sonra tam kaynamayan su ekleyin. Sallama poşeti 5 dk. Bekledikten sonra çıkarın. İsteğe göre limon ekleyin. Soğuduktan sonra tüketin.

Hünnap Meyvesinin Faydaları

Hünnap meyvesinin faydaları epey kapsamlıdır. Meyvesinin çok bilinmemesi nedeniyle her ne kadar kullanımı yaygın olmasa da bu meyve düşük kalorili olması ile oldukça avantajlıdır. Çin’de çok tüketilen ve giderek daha fazla yerde kullanılmaya başlanan bu meyve birçok hastalığın giderilmesinde etkilidir. Hünnabın başlıca faydaları şöyle sıralanabilir:

 • Antioksidan madde içermesi nedeniyle kanser tedavisinde destek bitkisel takviye sağlar. Düzenli olarak kullanılması bağış ılıklık sisteminin güçlenmesinde ve kötü hücrelerle baş edilmesinde belirgin fark yaratır. Ayrıca kanser olmayan hastaların kullanması ayrıca avantaj sağlar. Kanserin engellenmesi mümkün olur. Aile geçmişinde kanser olan kişilerin önlem almak için bu meyveden düzenli yemeleri önerilir.
 • Düşük kalorisi ve toksin atıcı özelliği ile zayıflamak isteyenlere destek sağlar. Diyet listesinde meyve olarak rahatlıkla eklenebilmektedir. Yüksek besin oranı ve lif açısından da zengin olması avantajlı bir ürün olmasını sağlar.
 • Çocuk ve yaşlılarda, yani bağışıklığı zayıf kişilerde epey faydalı bir meyvedir. Genel olarak hastalıklara karşı koruma sağlar. Kış aylarında sık grip ve soğuk algınlığı yaşayanların düzenli olarak bu meyveden tüketmeleri gerekir. A vitamini ve C vitamini yönünden güçlü olması avantajdır.
 • Sinir sistemini kötü etkileyen durumları yok eder. Yani baskıyı azaltır. Düzenli olarak bu meyveden yemek avantaj sağlar. Daha rahat bir ruh haline bürünmenizde etkilidir.
 • Hünnabın en önemli etkilerinden biri de cilt sağlığına iyi gelmesidir. Zararlı serbest radikallerin etkisini yok eden bu meyve ciltte iyi direnç geliştirir. Ayrıca güneşten kaynaklanan sorunlarda da etkiyi azaltır. Kuru yapıdaki ciltlerin nem dengesini doğal şekilde sağlar. Daha genç ve sağlıklı bir görüntü verir.
 • Saç yapısını besleyen özelliği vardır. Düzenli olarak tüketimi saçlarınızın daha güçlü görünmesini sağlar.
 • Hünnabın faydası içerisinde en dikkat çeken bir diğer madde diş ve kemik sağlığına iyi gelmesidir. Kalsiyum ve fosfor bakımından yoğun olması bunda etkilidir.

Hünnap Çayı Faydaları, Zayıflatır mı, Nasıl Yapılır Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir