Hurma Yoğurt Diyeti Faydaları, Yapanlar, Nasıl Yapılır?

Mayıs 14, 2018 Sağlık

 

Günümüzde kilo problemi insanların en büyük sorunları arasında yer almaktadır. İnsanlar zayıflama ve daha sağlıklı olmak uğruna birçok farklı ürün ve diyet uygulamaktadırlar. Yoğurtlu hurma diyeti bu diyetler içerisinde sağlıklı yapısı ve oldukça başarı sağlaması ile ön plana çıkmaktadır. Burada en önemli nokta ise bu diyetleri tek profesyonel bir şekilde ve uzman denetiminde gerçekleştirilmesidir. Unutulmamalıdır ki farklı besinler farklı kişilerde değişik etkileri olabilmektedir.

Hurma Yoğurt Diyeti Faydaları

Yoğurtlu hurma diyeti hem sağlıklı hem de besleyici olması açısından son derece önemli bir diyettir. Ve uygulayan kişilerde çok büyük oranda başarı yakalamış bir diyet çeşididir. Ve bu diyeti oldukça katı kuralları olan bir diyettir. Kurallara gerçek anlamda uyulduğunda hedeflenen başarının yakalanması çok daha kolay olmaktadır.

Hurma Yoğurt Diyeti Nedir?

Hurma yoğurt diyeti oldukça basit ve uygulanabilir bir diyet çeşididir. Ama net ve kesinlikle uyulması gereken kuralları bulunmaktadır. Bu diyetin temelinde hurma ve yoğurt tüketimi yer almaktadır. Hızlı ve sağlıklı bir kilo verme sağladığı için ülkemizde oldukça tercih edilen bir diyet türü olarak dikkat çekmektedir.

Hurma Yoğurt Diyeti Tarifi

Oldukça başarılı olan bu diyette ana nokta sayları ve kuralları harfiyen uygulamaktır. Hurma yoğurt diyeti tarifi şu şekildedir; 1 haftalık uygulama için ortalama 147 hurma ve günlük 3 kâse yoğurt gereklidir. Hurma sayısı kesinlikle 147’yi geçmemelidir.

 • Günlük 21 tane hurma tüketilmektedir
 • Günlük her öğün 3 kase buz dolabından yeni çıkmış yoğurt ve hurma aynı anda tüketilmelidir
 • 7 günlük uygulanan bu diyet programı ile bir hafta sonunda 5 ile 7 kilo arasında kilo verilmektedir.
 • Diyet listesindeki hurma ve yoğurttan başka hiçbir şey tüketilmemelidir.
 • Diyet esnasında bol bol su tüketilmelidir
 • Şekersiz yeşil çay ve bikri çayları aşırıya kaçmamak şartı ile tüketilebilmektedir.
 • Hurmanın tok tutucu faydası ve  içeriğinde bulunan birçok mineralin etkisi ile diyeti uygulayanlarda herhangi bir enerji azalması, yorgunluk gibi sağlık sorunları görülmemektedir. Kişi gün boyunca oldukça enerjik bir durumda hayatını sürdürmektedir.

Yapılan bu diyet aşamasında yoğurt hem tok tutacak hem de proteinler ile diyeti uygulayanları besleyecektir. Diyetin ana besin maddesi olan hurma ise içerdiği lifler ve karbonhidratlar ile hazmı hızlandıracaktır. Yoğurdu buzdolabından yeni çıkartılmış biçimde soğuk bir vaziyette tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilen bir durumdur. Bu sayede vücut metabolizması yoğurdun yaydığı serinliği ısıtmak için fazladan kalori tüketmek zorunda kalacaktır. Buda ekstra yağ yakımı anlamına geldiği için diyetin kalitesin ve etkisini daha da arttıracaktır. Hurma yoğurt diyeti faydalarından yararlanmak için bu tarifleri deneyebilirsiniz.

Hurma Diyeti ile Zayıflama

Hurma diyeti ile zayıflama oldukça etkili bir yöntemdir. Bu diyette işlenmiş ve şekerli ürünler kesinlikle yer almamaktadır. Hatta 7 gün boyunca yoğurt ve hurma dışında herhangi bir ana besin kullanılmaması gerekmektedir. Bu diyette zayıflama olması için özellikle belirtilen sayıda hurma tüketimi kritik bir öneme sahiptir. Çünkü bu diyette denge oldukça hassas bir şekilde kurulmaktadır. Zayıflama yönünden yoğurt hurma diyeti faydaları sizlere yardımcı olabilir.

Hurma içerisinde bulunan mineraller metabolizma hızında büyük artışlara sebep olup zayıflamaya oldukça etki etmektedir. Hurmanın içerinde bulunan lif oranı da düşünüldüğü zaman kişi için tokluk hissi oluşturup daha az yemesini prensibi vardır. 150 gram bir hurma içerisinde ortalama olarak 250 kalori yer almaktadır. Yaş hurmalarda bu durum daha farklı olup 150 gram hurmada 100 kalori yer almaktadır. Yapılan gözlem ve deneyimler sonucunda hurma diyeti ile zayıflamak oldukça olası bir durumdadır. Hurma diyeti yaparken yaş hurma tüketilmesi diyetin kalitesi ve etkinliği açısından oldukça önemlidir. Kuru hurmalarda etki olmaktadır. Ama yaş hurmaya göre daha yavaş bir evresi olmaktadır.

Hurmanın Faydaları

Hurmanın faydaları oldukça fazla durumdadır. Yapılan hurma yoğurt diyeti sayesinde bu diyeti yapan kişiler hurmanın sağladığı faydalardan otomatik olarak etkileneceklerdir. Hurmanın faydaları ise şu şekildedir;

 • Bağırsak temizliği konusunda son derece etkilidir. Hatta birçok kişi tarafından müshil etkisi yaratan gıdalar arasında adlandırılmaktadır.
 • Kemik sağlığının koruyucu faydası oldukça önemli durumdadır. İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller ile kişinin üretemediği ve kemiği koruyan besinlerin alınmasını sağlamaktadır
 • Ayrıca tok tutma ve zayıflatma etkisi ile birçok insanın diyet listesinde üst sıralarda yer almaktadır.
 • Demir eksikliği ve folik asit anlamında son derece sengin bir besin konumundadır. Anemi hastalığı konusunda son derece etkili bir yapısı bulunmaktadır.
 • Oldukça enerji sağlayan yapısı ile insanlardaki yorgunluğu ciddi anlamda azaltmaktadır.
 • Yazımızın temel konusu olan hurmanın diyet listelerindeki yeri yadsınamaz bir durumdur. Etkili besinler sayesinde gerek tek başına gerekse listelerdeki bir öğünü kapatan hurma önemli bir besin ürünüdür.
 • Alkol zehirlenmesi gibi durumlarda hurmalar bu zehri vücuttan atmada oldukça etkilidirler. Kişinin alkolün etkisinden hızlı bir şekilde kurtulmasını sağlarken daha bilinçli hareket etmesini de sağlamaktadır.
 • Uzmanların açıklamaları doğrultusunda g kadınların doğumdan önce hurma tüketmesi doğum sancılarını büyük bir ölçüde kesmektedir. Ayrıca şekilde emziren annelerin hurma tüketmesi sütün artmasını sağlamaktadır.
 • Cinsel gücü arttırmak içi keçi sütü ve hurma aynı anda sunulmaktadır. Bura hurmalar gece boyunca keçi sütünde bekletilmelidir. Daha sonra sabah vakti tüketilen bu hurmalar cinsel anlamda oldukça büyük bir etki yaratmaktadır.
 • Hurmanın faydalarıarasında bulunan alerjik reaksiyonları giderme etkisi hurmanın en önemli özellikleri arasında yer almaktadır. Mevsim alerjilerinin giderilmesinde en etkili besin konumundadır.
 • Kulak uğultusu ve duyma problemi yaşayan kişilerde tedavi edici özelliği bulunmaktadır

 

Hurma Yoğurt Diyeti Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Hurma yoğurt diyeti yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Bu noktalar ise şu şekildedir;

 • Günde sadece 21 adet hurma tüketilebileceği unutulmamalıdır.
 • Diyet esnasında hurma ve yoğurttan başa ana öğün tüketmek kesinlikle yasaktır.
 • Düzenli uygulamada 5 ile 7 kilo arasında kilo verilmektedir.
 • Günde en az 12 su bardağı su içilmelidir. Aksi takdirde diyet etkili olmayacağı gibi sağlık sorunları riski de artacaktır.
 • Şekersiz bikri çayları fazla olmamak şartıyla diyet esnasında tüketilebilinmektedir. Ama kesinlikle şeker olmamalıdır.
 • Bu diyetin ana maddesi hurmadır. Ve hurma tok tutucu etkisi ile ve dağladığı faydalarla diyet boyunca zinde ve sağlıklı kalmanızı sağlamaktadır.

 

 

Hurma Yoğurt Diyeti Faydaları, Yapanlar, Nasıl Yapılır? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir