Huş Ağacı Çayının Faydaları

Mart 16, 2018 Bitki Çayları

 

Ağaç türü olarak bilinen huş ağacı Kuzey Amerika ve Kuzey Avrupa’nın yüksek kesimlerinde yetişmektedir. Bu ağacın kabuğu, yaprak kısımları ve tomurcukları pek çok hastalığında tedavisinde bitkisel ilaç olarak kullanılmaktadır. Orta uzunlukta olan huş ağacı soyulan beyaz kabuğa sahiptir. Aynı zamanda dağlık bölgelerde, ılıman iklimlerde ve asitli nemli topraklarda büyümektedir. Sağlam yapısı olması sebebiyle huş ağacı mobilya sektöründe yaygın olarak tercih edilmektedir.

Huş ağacı sarımsı yeşil renkte çiçekler açmaktadır. Yaklaşık kırk türü bulunan huş ağacının farklı renkleri de vardır. Dalları sarkıktır ve küçük meyvelere sahiptir. Yaprak kısımlarında C vitamini, saponin, flavonidler ve uçucu yağlar bulunmaktadır. Huş ağacı ile hazırlanan kürler pek çok hastalığa karşı iyileştirici özelliğe sahiptir.

Huş Ağacı

Huş ağacının tedavi amaçlı kullanılması Kızılderelilere kadar uzanmaktadır. Ağacın yaprak ve kabuk kısımları ile çay hazırlana Amerika yerlileri bu çayı bağırsak ve mide hastalıklarının tedavisinde kullanmaktaydı. Rusya’da kullanımına bakıldığında ise yazılı belgelere göre 1834 yılında tedavi amacıyla kullanıldığı belirtilmektedir. Avrupa’da alkollü içecek üretiminde kullanılan huş ağacı çayı İsveç’te ise önemli bir yere sahiptir. Çünkü 1888 yılında kentte çıkan büyük bir yangında huş ağaçları kentin yangından korunmasını sağlamıştır ve şehir huş ağaçları ile donatılmıştır. Bu amaçla şehre Huş Ağacı kenti adı verilmiştir.

Huş Ağacı Çayı Nelere İyi Gelir?

Huş ağacının en yaygın olarak kullanılan şekli çay olarak bilinmektedir. Dolaysıyla doğru şekilde hazırlanıp içilen huş ağacı çayı vücut açısından son derece faydalı olmaktadır. En bilinen faydalarının başında böbrek taşını düşürücü etkisi gelmektedir. Ekrem iltihaplarına da iyi gelen huş ağacı kas ağrılarının hafiflemesini sağlamaktadır. İdrar yolu iltihaplanmasının tedavi edilmesinde de kullanılmaktadır.

Melanom tedavisine yardımcı olan huş vücuttaki fazla suyun dışarı atılmasını sağlamaktadır. İdrar söktürücü etkisinin yanı sıra kansere karşı koruyucu özelliğe de sahiptir. Böylelikle günümüzün en yaygın hastalığı olan kansere karşı huş ağacı çayı ile önlem alınabilmektedir. Bunlara ek olarak huş ağacı böbrek taşı dökülmesine yardım ederken ishale karşı da fayda sağlamaktadır.

Huş Ağacı Çayı Nasıl Yapılır?

Huş ağacı çayı hazırlamak için ağacın yaprak ya da kabuk kısımları kullanılmaktadır. Eğer yaprak kısımları kullanılacaksa bu durumda çay için iki ya da üç çay kaşığı kurutulmuş huş ağacı yaprağı yeterli olmaktadır. Çayı demlemek için ağacın yaprakları kaynamış suyun içerisine atılarak yaklaşık on dakika kadar bekletilir. Sürenin sonunda çay içemeye hazır hale gelmektedir.

Eğer huş ağacı çayı ağacın kabuk kısımlarından yapılacaksa bu durumda bir çay kaşığı kurutulmuş huş ağacı kabuğunun tozu bir litre kaynamış suyun içine atılır ve ortalama on beş dakika boyunca demlenmesi için beklenir. Demleme süresinin sonunca çay içilebilir. Bir günde iki ya da üç bardak çay içilmesi yeterli olmaktadır.

Huş Ağacı Çayının Faydaları Nelerdir?

Huş ağacının kabuk kısmında betulinic asit ve betulin bulunmaktadır. Bu maddeler sayesinde kansere karşı koruma sağlamaktadır. Bunun yanı sıra iyi huylu tümör oluşumunu da engellemektedir. 1994 yılında California Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre beyaz huş ağacı kabuğundaki kimyasallar HIV virüsünün vücuda yayılmasını yavaşlatıcı etkiye sahiptir. Bunun yanı sıra huş ağacının selülit tedavisinde olumlu etki sağladığı bilinmektedir. Fazla suyun ve toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır. Ağacın kabuk ve yaprak kısımlarında bulunan anti bakteriyel bileşenler idrar söktürücü özelliğe sahiptir. Bu amaçla idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Harici olarak kullanımlarda huş ağacı siğil ve egzama başta olmak üzere cilt hastalıklarına da iyi gelmektedir. Bunun yanı sıra böbrek taşları ve gut için fayda sağlamaktadır. Huş ağacı yaprakları kepek ve saç dökülmesi sorunlarına karşı maske şeklinde hazırlanarak da işe yaramaktadır.

Huş Ağacı Çayının Az Bilinen Yararları

Huş ağacının taze yapraklarının suyu sıkılıp gargara yapıldığında boğazda oluşan iltihaplara iyi gelmektedir. Ancak bu şekilde kullanmadan önce su ile karıştırılması gerekmektedir. Öksürüğü kesen huş ağacı çayı romatizma ağrılarına son derece faydalıdır. Mesane iltihabına ve ishale de iyi gelmektedir. Ağrı kesici özelliği bulunan bu çay özellikle baş ağrılarına faydalı olmaktadır. Kanın temizlenmesini de sağlayan huş ağacı böbrek yetmezliği sorunu yaşayanlar için fayda sağlamaktadır.

Huş Ağacının Zararları Var Mıdır?

Huş ağacının zararları konusunda net bir açıklama bulunmamaktadır. Ancak kan inceltici özelliği olduğundan dolayı kan ilacı kullananların ya da buna benzer şikâyeti olan kişilerin huş ağacı çayı içmemeleri tavsiye edilmektedir. Huş ağacı aspirin ile etkileşime girdiğinden dolayı birlikte içilmemelidir. Buna ek olarak böbrek yetmezliği ve kalp yetmezliği olan kişilerin de huş ağacı ile hazırlanan besinlerden uzak durmaları önerilmektedir. Bu tarz şikâyetleri olup da huş ağacı çayı içmek isteyen kişilerin doktora danışmaları gerekmektedir. Böylelikle herhangi bir yan etki oluşma ihtimaline karşı önlem alınabilmektedir.

Hamile olan ya da emziren kadınların da huş ağacı tüketiminde dikkatli olmadırlar. Hatta hiç tüketmemeleri gerekmektedir. Bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara sebep olabileceğinden dolayı huş ağacı çayı tüketimine özen gösterilmelidir.

Huş Ağacı Çayı

Huş ağacı çayı hazırlamak oldukça basittir. Genellikle tüketim şeklinde kurumuş yapraklar kullanılmaktadır. Bu yapraklar demliğe koyulmakta ve üzerine sıcak su dökülerek çay hazırlanmaktadır. Bunun yanı sıra huş ağacı bitkisinin kabuk ve dal kısımlarından huş ağacı katranı elde edilmektedir. Bu katranın deri hastalıkları üzerinde tedavi edici etkisi bulunmaktadır.

Çay hazırlamak amacıyla huş ağacı yaprağı aktarlardan ya da marketlerden temin edilebilmektedir. Genellikle pek çok kişi huş ağacına ait bitkilerin görüntüsünü bilmediğinden dolayı temin etme aşamasında sıkıntı yaşayabilmektedir. Bundan dolayı bitkiyi güvenilir yerden almak önem taşımaktadır.

Huş Ağacı Çayı Ve Vücuda Etkileri

Günlük yaşamda birçok kişi ayak kokusundan şikâyet etmektedir. Bu sorunu tedavi edebilmek için huş ağacı çayı fayda sağlamaktadır. Bunun yanı sıra bazı bünyeler tuz ve aşırı su tutma özelliğine sahiptir. Bu tarz sorunları olan kişilerin fazla suyu ve tuzu vücuttan dışarı atmaları adına huş ağacı çayı tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

Huş ağacı çayının faydaları eksiksiz bir şekilde elde edilmek isteniyorsa bu durumda taze hazırlanıp içilmesi gerekmektedir. Demlenen çayın belli bir içme süresi bulunmakta ve bu süre uzadıkça sağladığı fayda da buna bağlı olarak azalmaktadır. Bu durum bütün bitki çayları için geçerlidir.

Huş Ağacı Çayının Faydaları Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir