İğde Faydaları Nelerdir, İğde Nedir, Zararları

Ağustos 6, 2018 Doğal Bitkiler

 

Günümüzde yaygın olarak kullanılmakta olan iğde nedir ve ne şekilde kullanılır? Merak edilen konular arasında yer almaktadır. Geçmiş dönemlerden günümüze kadar özellikle faydalı olması nedeniyle tercih edilen ağaç türüdür. Hastalıklarda özellikle bitkisel tedavi uygulanması için tercih edilmektedir. Türkiye’de hemen hemen her bölgede yetişmekte olan ağaç meyvesi kullanılmaktadır.

Adından sıklıkla söz edilse de özellikle zehirli olabileceği düşüncesi nedeniyle kullanımı konusunda dikkatli olunmaktadır. Farklı meyveler ile karıştırılması söz konusu olabileceğinden özellikle kullanıcıların dikkatli olması gerekmektedir. Mayhoş tadı nedeniyle taze olarak tüketimi sırasında her damak zevkine uygun olmaması söz konusu olabilir.

İğde Nedir?

İğdeciler familyasından gelmektedir. Yaprakları grimsi yeşil renkli olmaktadır. Sonbaharda tam olarak olgunlaşmaktadır. Çiçekleri oldukça hoş bir kokuya sahiptir. Aynı zamanda sarı renkte ilkbaharda oluşmaktadır. Yaprağının üstü tüylü ve ağacı dikenlidir. Ağaçta yetişen yemişler sarı renkte ve dışı sert kabukludur. Mayhoş bir tadı bulunmaktadır. Özellikle içeriğinde bulunan vitaminler sayesinde vitamin deposu olarak tercih edilmektedir.

Dış kısmı kabuklu iken iç kısmı tüylüdür. Çekirdekleri büyüktür. İçeriğinde vitaminler, organik asitler, uçan yağlar, flovan glikozidler ve tanen bulunmaktadır. Ülkemizde her bölgede yetişmesi sayesinde isteyenler tarafından rahatlıkla ulaşılabilecek yemişler arasında yer almaktadır. Ağaçta yetişen yemişlerin toplanması ile farklı amaçlar için kullanılması mümkündür.

İğde Faydaları Nelerdir?

Özellikle hastalıkları tedavi etmek amacı ile bitkisel tedavi uygulanması konusunda tercih edilmekte olan iğde faydaları nedeniyle yaygın olarak kullanılmaktadır. Doğru şekilde ve yeterli kullanılması durumunda özellikle insan vücudunda olumlu etkiler sağlamaktadır. Farklı şekillerde kullanımı söz konusu olduğundan kullanım amacına göre en uygun şekilde kullanılması mümkündür. Çok sayıda farklı faydası bulunması nedeniyle farklı amaçlar için kullanılmaktadır. Oluşabilecek rahatsızlıklar durumunda özellikle hastalıkların tedavi edilmesinde yardımcı etki sağlaması nedeniyle tercih edilebilir.

 • İshali durdurucu etki sağlayabilir.
 • Öksürüğe karşı iyi gelmesi nedeniyle kullanılabilir.
 • Vücut direncinin artırılmasını sağlayabilir.
 • Bağırsak üzerinde faydalı etkileri bulunmaktadır.
 • Mide bulantısı veya kusma gibi durumlarda önleyici etki sağlayabilir.
 • İdrar sorunlarının düzenlenmesini sağlayabilir.
 • Ağız içerisinde bulunan bakterilerin temizlenmesini sağlayabilir.
 • Soğuk algınlığına iyi gelmektedir.
 • Grip önleyici etki sağlayabilir.
 • Cinsel isteğin artmasına yardımcı olabilir.
 • Egzama probleminin çözülmesine yardımcı olabilir.
 • Böbrekleri daha iyi çalışmasına yardımcı olabilir.

İğde Nasıl Kullanılır?

İğde ağacının meyvesi olan iğne nasıl kullanılır ve ne için kullanılır? Merak edilen konular arasında yer almaktadır. Farklı amaçlar için kullanımı söz konusu olabilir. Meyvesi yenilebileceği gibi aynı zamanda çiçeklere suda haşlanarak bitki çay olarak da kullanılabilir. Hoş bir kokuya sahip olması nedeniyle özellikle bahçelerde yetiştirilmektedir. Kokusu aynı zamanda zihin açıcı etki sağlayabilir. İğde çiçeği ve yaprakları kaynatılarak sağlıklı olması nedeni ile içilebilir. Meyveleri taze olarak yenilebileceği gibi aynı zamanda komposto olarak da tüketilebilir.

Farklı şekillerde kullanılması özellikle insan sağlığı açısından faydalı olması nedeniyle tercih edilmektedir. Meyvesi, yaprakları, çiçeği kullanım için uygundur. Meyvelerin olgunlaşması durumunda taze olarak tüketilmesi özellikle insan vücudu açısından ihtiyaç duyulabilecek vitamin ve minerallerin karşılanmasını sağlamaktadır. Yaprakları veya çiçekleri haşlanarak tüketilebileceği gibi aynı zamanda koku amaçlı kullanılabilir.

İğde Zararları

İğde meyvesi özellikle sağlıklı olması nedeni ile tercih edilen meyveler arasında yer almaktadır. Ancak her meyvede olduğu gibi aşırı derecede tüketilmesi durumunda istenmeyen sorunlar ortaya çıkabilir. Tüketilmesi gerekenden fazla şekilde tüketilmesi durumunda kabızlık sorunu yaşanmasına neden olabilir. Farklı bir zararlı etkisi bulunmamaktadır.

Aynı zamanda iğde susuz bir bitki olduğundan yedikten sonra ağız kuruluğuna neden olabilir. Bu nedenle su içme ihtiyacı duyulabilir. Şeker oranı yüksek olması nedeniyle şeker hastalarında tüketimine dikkat edilmelidir. 100 gr iğde içerisinde 20 gram şeker bulunmaktadır. Kontrollü bir şekilde tüketilmesinde fayda vardır. Hasta olanlarda tüketimi konusunda dikkatli olunması gerekir. Aşırı derecede tüketilmesi durumunda istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabileceğini özellikle gün içerisinde belli bir miktarda tüketilmesine dikkat edilmelidir.

İğde Nasıl Satın Alınır?

Türkiye’de pek çok farklı bölgede yetişmesi mümkündür. Bu nedenle özellikle taze olarak tüketilmek istenmesi durumunda sonbahar aylarında toplanarak tüketilebilir. Taze tüketiminin yanı sıra ihtiyaç duyulması durumunda aktarlarda özellikle kurutulmuş olarak satışa sunulmaktadır. İçerisinde bulunan A, C ve E vitamini özellikle vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminlerin karşılanmasını sağlamaktadır.

Ülkemizde yaygın olarak bulunması nedeniyle gerekli olması durumunda özellikle taze olarak toplanması veya farklı şekillerde kullanılması mümkündür. Bahçeler yetiştirme bildiği gibi aynı zamanda yeşillik alanlarda bulunması da mümkündür.

İğde Kullanım Alanları

Ağaçta yetişmekte olan iğde meyvesi farklı şekillerde kullanılabilir. Ağaç çiçekleri, yaprakları ve meyvesi farklı amaçlar için kullanılabilir. Bu nedenle özellikle günümüzde yaygın olarak kullanılmakta olan faydalı meyveler arasında yer almaktadır. Meyveleri taze olarak tüketilebileceği gibi aynı zamanda komposto yapılarak da tüketilebilir. Meyvenin içerisinde bulunmakta olan vitamin ve mineraller özellikle insan sağlığı açısından son derece önemlidir.

Türkiye’de yaygın olarak yetiştirilmesi nedeni ile ihtiyaç duyulabilecek her durumda kullanılması mümkündür. Çiçekleri kurutularak demlenebilir ve çay olarak tüketilebilir. Aynı şekilde yaprakları farklı amaçlar için kullanılabilir. Çiçeğinin kokusu son derece etkileyicidir. Aynı zamanda zihin açıcı etkisi bulunması nedeniyle bahçelerde yetiştirilerek koklanabilir.

İğde Meyvesi Faydalı Mıdır?

İçeriğinde bulunan maddeler nedeni ile özellikle insan vücudu açısından faydalı olan meyveler arasında yer almaktadır. Türkiye’de yaygın olarak yetişmekte olan iğde ağacı meyvesi özellikle insan vücudu açısından faydalı etkiler sağlamaktadır. Yüksek şeker içeriğine sahip olması nedeniyle tüketimi konusunda dikkatli olunması gerekir.

Doğal olarak yetişmekte olan iğde meyvesi farklı şekillerde tüketilebileceği gibi aynı zamanda faydalı olması nedeniyle kullanım amacına göre ağacın meyvesi, yaprağı veya çiçeği de kullanılabilir.

İğde Nasıl Toplanır?

İğde ağacında yetişmekte olan meyveler olgunlaşması halinde toplanılarak kullanılabilir. Özellikle olgunlaşma döneminde toplanı alması taze olarak tüketilmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda ağacın yaprakları veya çiçekleri de toplanarak kullanılabilir. Farklı faydaları sahip olması nedeniyle kullanıcılar için yapılacak olan tercihler konusunda kullanım amacı belirleyici olmaktadır.

İğde meyveleri toplandıktan sonra kurutularak daha uzun süre saklanabilir. Özellikle her mevsim tüketilebilmesi için aktarlarda kuru olarak satışı yapılmaktadır. Kurutulması halinde özellikle tüketimi sırasında kullanıcılar suda haşlayarak meyvenin tüketilmesini sağlayabilirler. Yüksek fayda sağlaması nedeniyle tercih edilmekte olan iğde kullanımı konusunda her kullanıcı kendi amacına göre farklı şekillerde hazırlayarak kullanabilir.

 

İğde Faydaları Nelerdir, İğde Nedir, Zararları Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir