Ihlamur Balının Faydaları Nelerdir?

Temmuz 16, 2020 Gıdalar

Bahar aylarının gelmesi ile pek çok arıların ıhlamur ağacının etrafında dolanarak ürettikleri ıhlamur balının faydaları nelerdir merak konusu olmaktadır.

Son günlerde adının çok fazla duyulduğu ıhlamur balı sağlık bakımından pek çok rahatsızlıklarda içerisinde bulunan proteinlere sahip olması nedeni ile etkili sonuçlar almaya yardımcı olabilir. Çok sayıda kişinin merak ettiği soruların başında bu ürünün nasıl bir faydasının bulunduğu olmaktadır.

Ihlamur Balı Nedir?

Ihlamur balının faydaları nelerdir sorusundan önce bu ürün hakkında detaylı bilgilere ulaşmak çok önemlidir. Ülkemizde genel olarak ıhlamur balı Artvin, Yalova, Rize ve Bursa illerinde çok fazla üretimi yapılmaktadır. Bahar aylarında ıhlamur ağaçlarının çevresine konulan kovanlarda bulunan arılar ağalarda bulunan ıhlamur çiçeklerine konarlar. Bu çiçeklerden aldıkları nektarlar ile elde edilen bala ıhlamur balı denilmektedir. Diğer ballara gör bu balın kıvamı daha koyu olurken tadı ve kokusu da daha farklı olmaktadır.

Normal ballardan daha zor üretilen bir bal türüdür. Zor üretilmesinin sebebi bu ağaçların çiçeklenmesi zamanı kestane ağaçlarının çiçeklenmesi ile aynı döneme gelmesidir. Bundan dolayı bazen ıhlamur balı ile kestane balı birbirine karışmaktadır. Gün geçtikçe kullanan kişi sayısının arttığı bu ürün pek çok hastalıkların tedavisinde destek amaçlı kullanılmaktadır. Destek olarak kullanılan ürün istenilen sonuçları elde etmeye yardımcı olabilir.

Ihlamur Balının Özellikleri

Doğal ve organik bir yapıya sahip olan ıhlamur balının özellikleri sayesinde kullanımı daha kolay ve rahat olmaktadır. Sağlık bakımından tercih edenler için etkili sonuçlar almaya yardımcı olabilir. Bu bal berrak bir görünüme sahip olmakta ve kendine özgü ıhlamur çiçeği kokusu bulunmaktadır. Çiçeği damağınızda hissettirecek yoğun bir aroması vardır.

Akışkan özelliğe olan balın kalıcı bir tadı ve ağızda hızlıca dağılabilen bir dokusu bulunmaktadır. Ülkemizde kullanıcı sayısının arttığı bu bal çok fazla talep edilmektedir. Tamamen arıların ıhlamur ağacının çiçeklerinden aldığı nektarlardan yapılan bu balın içerisinde katkı maddesi bulunmaması çok önemli bir özelliktir. Bu baldan almaya karar verdiğiniz zaman kesinlikle güvenilir yerden almanızın büyük yararı olacaktır.

Ihlamur Balının Faydaları Hakkında

Gün geçtikçe ıhlamur balı lezzetli bir aromaya sahip olduğundan dolayı çok beğenilmekte ve kahvaltılarda da severek yenilmektedir. Ihlamur balının faydaları hakkında bilinmeyenler şunlardır;

 • Ihlamur balı kanserin meydana gelmesinin önüne geçmekte yardımcı olabilir,
 • Sinir sistemini koruması ve güçlendirmesi bakımından destek sağlayabilir,
 • İnsanların terlemesine destek sağlayabilir ve bu sayede soğuk algınlığından kurtulmaya yardımcı olabilir,
 • Balın bünyenin sakinleşmesine yardımcı olduğundan insanların rahatlamasını sağlayabilir,
 • Ihlamur balının ateş düşürücü özelliğe sahip olması balgamlı ve kuru öksürüğün giderilmesine destek sağlayabilir,
 • Ihlamur genel olarak soğuk algınlığına, grip ve nezleye iyi geldiği herkes tarafından bilinmektedir. Balında bu durumlarda tedavi edilmesine yardımcı olabilir,
 • Düzenli olarak kullanılması durumunda korku ve kaygıları azaltabilir,
 • Depresyon ile stres için kullanıma uygun olan bal kişilerin rahatlamasına ve sakinleşmesine destek sağlayabilir,
 • Migreni önleyici özelliği bulunan ürünün migren sebebi ile oluşan baş ağrılarının da hafiflemesine yardımcı olabilir,
 • Kas ağrılarına ve kas spazmı rahatsızlıkların tedavisi sırasında destek sağlayabilir,
 • Hazımsızlık sorunlarının giderilmesinde etkili olabilir,
 • Karaciğer hastalıklarında ıhlamur balı tedavi olarak kullanılabilir ve rahatsızlığın giderilmesinde yardımcı olabilir,
 • Metabolizmanın ve sindirim siteminin çalışmasına destek sağlayabilir,
 • Safra kesesi sorunu yaşayanların çözüm almasında kullanılabilir,
 • Birçok rahatsızlıklarda destek amaçlı kullanılan ıhlamur balı ishal olunması durumunda da çözüm alınmasında iyi gelebilir.

Aşağıda ki Linklerden diğer ballar ile ilgili makalelerimize tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ihlamur Balının Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir