İltihap Nasıl Geçer? İltihap Sökücü Bitkiler Nelerdir?

Aralık 18, 2017 Sağlık

Her insanda görülmesi muhtemel iltihap; enflamasyon, inflamasyon, yangı  gibi isimlerle de anılmaktadır. Normalde patolojik bir durumdur ancak fizyolojik olarak vücudun gösterdiği bir reaksiyon olması nedeniyle daha çok önem kazanmaktadır. Hücre dejenerasyonu, iltihaplanma kaynaklı hastalıkların temel özelliğidir. Canlı dokular canlı, cansız yabancı etkene hücresel düzeyde tepki verir.

İltihap Sebepleri Neler?

İltihapların nedenleri içerisinde en önemli etken mikroorganizmalar olarak söylenebilir. Canlı etkenler olarak da sınıflandırılabilecek bu organizmalar virüs, riketsiya, mantar gibi örneklendirilebilir. Nötrofilik kemotaksise neden olunması nedeniyle iltihap olan bölümün yaygınlaşması söz konusudur. Canlı etkenler, iltihaplanmadaki değişikliğin yönünü belirlemektedir. Mikroorganizmalar özellikle bakteri ve irin oluşumunda etkilidir. Streptokoklar, Pseudomonaslar bu irinlere örnek olarak gösterilebilir. Canlı etkenlerden kaynaklanan iltihaplanmada bağışıklık sisteminin bir unsuru olarak soruna rastlanır.  Birincil amaç açısından düşünüldüğünde yangılar etkenleri yok etmek ister. Eğer bu konuda başarılı olmazsa baskılama yöntemi kullanır. Yangı ve genel sistemik olaylar genel olarak bu şekilde değerlendirilir. Baskılama ve de uzak tutulması halleri genellikle başarısızlıkla sonuçlanan durumlarda görülür.

 • İltihaplanmada fiziksel etkenler şöyle açıklanabilir: Fiziksel bir dış etkene bağlı olarak deri yüzeyinde ya da iç bölümde bir sorun olması ve bunun yarattığı iltihaplanma halidir. Mekanik olarak bir travma yaşanması ile iltihap zemini oluşur. Vurma, çarpma gibi darbeler, kesici ve delici cisimler, asbest, kıymık, tel gibi yabancı maddeler, hücrelerde olumsuz etki yaratır ve dokuların iltihaplanmasına neden olur. Klasik bir şekilde reaksiyon oluşması cildin veya dokunun kendini savunma şeklidir. Yani zararlı bir şeye tepki verir. Çünkü organizmanın genel bütününü bozan bir durum söz konusudur ve şekillenen iltihaplanma artık standart hale gelmiştir. Eğer sorunun kaynağı organizmadan yok edilmezse daha da yayılma durumu vardır. Asepsi-antisepsi özelliğine göre iltihaplanmalarda cerrahi travmaya bağlı gelişen yangısal reaksiyon görülebilir. Bunda sıyrık, kesi, gibi nedenler rol oynar. arınık olmayan durumlar enfeksiyon kaynağı olmuştur.
 • Kimyasal nedenlerle enfeksiyon oluşması, alkali, asit ya da ağır metal bileşikler kaynaklıdır. Organizmadaki metabolizma ürünler de bu tür iltihaplanmalara örnek gösterilebilir. Fazla üre birikmesi, idrar kesesinde meydana gelen yırtılma, bunun neden olduğu peritonitis yine kimyasal kaynaklı iltihaplanma için örnek gösterilebilir. Bazı durumlarda idrar kesesinde meydana gelen yırtılma nedeniyle pH dengesi bozulur ve yangısal bir tepkime oluşabilir. Ayrıca kimyasal madde içeren ilaçlar da iltihaplanmaya neden olabilmektedir. Özellikle yanlış kullanımlarda bu duruma rastlanır. Doku yıkımı bir diğer iltihaplanma nedeni olarak karşımıza çıkar. Belli bir bölgenin dokusunda meydana gelen dejenerasyon enfeksiyon oluşumuna nedendir. Doku hasarının bu noktada sınıflandırılması bir hayli önem kazanır. Kaldı ki bu durum sadece insanlarda değil hayvanlarda da görülebilir.  Kimyasal sorun açısından düşünüldüğünde hayvanlarda re amonyak en büyük sorun olarak şekil bulur. Eğer solunumu yetersiz bir ortamda bulunan hayvanlar varsa iltihaplanmanın akciğerlerde görülmesi de muhtemeldir. Asit, solunum yollarındaki iltihabın çok hızlı yayılmasına neden olabilir. Bu da ciddi bir sıkıntı demektir. Acilen önlem almak gerekir.
 • İltihaplanma nedenleri içerisinde en önemlilerinden biri de İmmünolojik reaksiyona neden olan maddelerdir. Bundan kasıt, katgüt dikiş ipliği gibi yabancı proteinler, doku ve organ reddi durumları, hipersensibilite yaratan eksojen ve endojen kaynaklı maddeler şeklinde sıralanabilir. Dokunun her zaman yabancı olması bu iltihaplanmaya neden olur.
 • Dokulardaki kanın azalması, kesilmesi, söz konusu bölgede iltihaplanmalara neden olabilir. Anoksemi ve nekroz şeklinde de isimlendirilen bu durum farklı yollarla engellenebilir.
 • Sebebi bilinmeyen yangılar, bazı hastalıklarla görülebilir ve tam olarak kaynağı açıklanamamıştır. SLE veya Sarkoidozis gibi hastalıklarda görülebilir.
 • Doku hasarı ve sonraki süreçte iyileşme iltihaplanmaya neden olabilir. Genel olarak dış etkene karşı geliştirilen tepki olduğundan hasarlı bölüm alınsa da dokuların iyileşmesi tam olarak gerçekleşmeyebilir. Bu da doku iltihaplanmasına devam eder.
 • İltihaplanma bazen sadece belli bir bölgede görülmez, yakınlardaki dokulara da yansır. Kontakt yangı olarak isimlendirilen bu durum, idrar yolları ve de solunum yolları problemlerinde sıkça rastlanan bir durumdur.

İltihap Sökücü Bitkiler

İltihap sökücü bitkiler soruna neden olan durumları yok eder.

 • Sarımsak, iltihaplanmayı azaltmaya yardımcıdır. Yapılan bir çalışmada bağırsak hastalıklarının nedenlerinden olan “Campylo” bakterisini yok etmede, sarımsağın büyük etkisi olduğu bilinmektedir.
 • Keten tohumu yağı, enfeksiyonu azaltan Omega-3 ve Omega- 6 yağ asidi barındırır. Prostat kanseri hücrelerinin azalmasında etkili olduğu geçmişte yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır. Ayrıca göğüs kanseri ve beyin tümörü durumlarında da düzenli kullanımla çözüm getirdiği bilinmektedir.
 • Soğan, en etkili iltihap giderici bitkilerden biridir. İçerisinde yer alan kuersetin maddesi, bağışıklığı güçlendirerek enfeksiyona karşı direnç geliştirmesini sağlar. Güçlü bir antioksidan olan bu madde, aynı zamanda solunum yollarının rahatlamasına da yardım eder. Balgam söktürücü olan soğan, bilimsel çalışmalarda da kanıtlandığı üzere antioksidan yönü güçlü bir besin maddesidir. Kolon kanserinde iyileştirici etkisi olduğu kanıtlanmıştır.
 • Ceviz, omega-3 yağ asitleri barındıran bir kuruyemiştir. İltihap sökücü özelliği sayesinde birçok sorunu giderir. Çok sayıda kuruyemişe göre antioksidan içeriği yoğundur. Protein ve lif kaynağı olması bakımından da önemli bir çerezdir.
 • Yosun, iltihaplanmayı azaltan etkisini kompleks karbonhidratlardan alır. Wakame, arame, iyi yosun kaynaklarıdır. Deniz yosunlarının süte göre 14 kat daha fazla kalsiyum barındırdığı bilinmektedir.
 • Yaban mersini, hayvanlarda yapılan iltihap tedavisi çalışmalarında olumlu sonuçlar göstermiştir. Organik tüketilmesi halinde faydasını yoğun olan bu meyve iltihaplanan bölgede bir süre sonra iyileşme sağlar.
 • Ispanak, bitkisel besin öğeleri açısından eşsiz bir içeriğe sahiptir. Antioksidanlar yönünden zengindir, iltihap kaynaklı meydana gelen hücre hasarlarını giderir.
 • Brokoli, güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Vücuttaki zararlı maddelerin yer etmesini engeller ve enfeksiyon oluşumunu önler. Kaempferol maddesi alerji oluşumuna neden olan maddelerin etkisini azaltır ve anti inflamatuar fitonutrientler barındırır. omega-3 yağ asidi de içeren bu bitki düzenli olarak tüketildiğinde belirgin iyileşme sağlar.
 • Zerdeçal, en etkili anti inflamatuar bitkilerden biridir. Kurkumin aktif bileşeni sayesinde moleküler düzeyde onarım sağlar. Birden fazla adımda iyileştirici etkisinin olması ayrıca bir avantajdır.
 • Güçlü bir antioksidan ve anti inflamatuar kaynağı olan pancar, kan basıncının düşmesinde de etkilidir. Pancar suyu nitrat yönünden zengindir ve günlük hayatta da pratik açıdan birçok fayda sağlar.

İltihaplanma Olmaması İçin Ne Yapmalı?

İltihaplanma sorunu oluşmaması için beslenme ve fiziksel durumlar açısından önlemler alınabilir. Beslenmede organik ürünlere ağırlık verilmesi hastalıklarla daha iyi mücadele edilmesini sağlar. Fiziksel olarak da olası yaralanma hallerinde ilk müdahalelere önem vermek gerekir.

 

İltihap Nasıl Geçer? İltihap Sökücü Bitkiler Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir