İnci Tozunun Faydaları Nelerdir?

Mayıs 14, 2019 Sağlık

Her geçen gün yeni bir şeyi keşfeden tıp dünyasında bu kez de inci tozu gündeme geliyor. Cilt için birçok yararı olan bu ürün, kozmetik sanayide kullanılıyor.

Aslında inci tozunun faydaları nelerdir demeden evvel, inci tozunun ne olduğu bilinmelidir. İnci, bilindiği gibi son derece değerli bir üründür. Takılarda kullanılan bu ürün, gerdanlık ve küpelerde çok sık karşımıza çıkar. Genelde pembe ve beyaz renklerde olan inci, krem, fildişi ve mavimsi de olabilir.

Su canlıları, kendi bünyeleri gereği çeşitli salgılar üretir. Birkaç yıl içinde oluşan inci, canlıların vücutlarına giren yabancı maddeleri yok etmek salgıladıkları bir maddeyle oluşur. Zamanla sertleşen ve yuvarlaşan bu madde, inciyi meydana getirir. Sedef yapısında olan ve %92 kalsiyum karbonattan oluşan inci, aminoasit ve minerallerden oluşur.

İnci tozu da böyle bir yolculukla ortaya çıkan incinin cilt bakımı için tercih edilen şeklidir. Cildin pürüzsüz ve güzel olmasını sağlayan inci tozu birçok cilt bakım ürününde ve maskede kullanılır.

İnci Tozunun Cilde Yararları

İnci tozunun yararları ciltte olduğu gibi oral yoldan alındığında da faydasını gösterir. Kalp ve cilt sağlığından, anne sütünü arttırmaya kadar çok sayıda etkisi olan inci tozu aşağıdaki durumlara iyi gelmektedir.

  • Aknelerin ve çillerin azalmasını sağlar
  • Anne sütünü arttırır
  • Kırışıklık ve cilt yaşlanmasını önler
  • Balla yenildiğinde stresi önler
  • Göz yaşarmalarına iyi gelir
  • Soğuk bal şerbetiyle içildiği zaman kalp çarpıntılarına iyi gelir
  • Cildin solgunluğunu önler
  • Ufak yaralanmaların iyileşmesini hızlandırır
  • Cilt daha genç ve parlak görünür

Bir yumurta akı ve 4 çay kaşığı inci tozu karıştırılarak cilde maske uygulanır. 15 dakika tüm yüzde bekletilerek ılık suyla durulanır. Haftada iki kez yatmadan evvel sürülmesi gereken bu maske, çok iyi bir etki sağlayacaktır.

İnci Tozu Sabunu

Vücudun yıkıcı yaşlanma etkilerini azaltmak için kullanılan inci tozu sabunu güçlü bir antioksidan içerdiğinden cildin yenilenmesine ve gençleşmesine katkıda bulunur. Cilde olan etkisini en iyi şekilde göstermek istediğinizde düzenli olarak kullanarak etkilerini gözle görünür halde inceleyebilirsiniz.

Yağlı ciltlerin en büyük problemlerinden biri olan sivilceler ve izleri çeşitli tedavilerle gitse de bakımın süreklilik arz etmesi önemlidir. Bunun için her gün kullanılacak sabun yüzde birkaç dakika bekletilerek durulanır. Eczanelerden temin edilen üründen daha fazla verim elde etmek istediğinizde ise inci tozu kremi desteği alabilirsiniz.

Çin Tıbbından Günümüze İnci Tozu

Çin gibi tıp açısından zengin olan uygarlıklarda inci tozu çok evvelden keşfedildi. Hanedanın tıp kitaplarında yer alan bilgilere göre cildin güzelleşmesi için inci tozu kullanılması tercih edilmiştir. Ömrü uzatan, psikolojik olarak rahatlatan ve cildi güzelleştiren bu ürün mucize gibi görülmemelidir.

Sağlıklı beslenme ve egzersizlikler yapan bir insan için bu tür takviyeler daha etkilidir. Cilt bakımı düzenli olarak yapıldığında inci tozu içeren ürünlerle de destek verilmesi gerekir. SOD ve glutatiyonunun yapılan bilimsel araştırmalarda insan ömrünü uzattığı tespit edilmiştir. Ünlü filozof Bacon ise bunu yıllar evvel söylemişti. Ağırlığının %80’inden fazlası kalsiyum olan incinin dünya üzerinde en büyük kalsiyum deposu olduğu bilinmektedir. Bunun anlamı da kemik yapısının gelişmesini sağlayacaktır.

Yan Etkiler ve Kullanımı

İnci tozunun bilinen bir yan etkisi yoktur. Ancak yavaş ve az miktarlarda alınarak vücudun bu maddeyi tanıması sağlanmalıdır. Elin bir kısmında alerji testi yapılarak keşfedilen bu ürün, ağızdan da kullanılabilir. Bu durumda hekime danışarak karar verilmesi uygun olacaktır. İnci tozu tıp sektöründe de kozmetik sektöründe de yıldızı parlayan ürünler arasındadır.

 

 

İnci Tozunun Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir