İncir Sütünün Faydaları Nelerdir?

Şubat 7, 2018 Doğal Bitkiler

 

Ege, Akdeniz bölgelerinde yetişmekte olan incirin özellikle olgunlaşmamış döneminde koparılması durumunda ortaya çıkacak olan incir sütü insan vücudu açısından oldukça faydalıdır. İncir aynı zamanda insanlar için sağlıklı meyveler arasında yer almaktadır. Siyah ve beyaz olmak üzere iki ayrı gruba ayrılmaktadır. Daha uzun süre dayanması için kurutularak da tüketilebilir.

Akdeniz ve Ege bölgesinde yetiştirilmekte olan incir için beyaz veya siyah inci üzerinden yapılacak olan tüketim insan vücudu açısından oldukça önemlidir. Meyve olarak tüketilmesinin yanı sıra kurutulması veya incir sütünün kullanılması aynı şekilde vücutta olumlu etkiler oluşturmaktadır. İncir yaprağı da özellikle cilt problemlerine karşı etkili olmaktadır.

Hazırlanacak olan bakım ürünleri içerisinde incir sütü yaygın olarak kullanılmaktadır. Günümüzde kullanılmakta olan pek çok farklı bakım ürünü içerisinde incir sütü yer almaktadır. Saç veya cilt üzerindeki olumlu etkilerin yanı sıra özellikle sağlık açısından da tercih edilen ürün seçenekleri arasında bulunmaktadır.

İncir Sütü Nasıl Alınır?

Akdeniz ve Ege Bölgesi’nde yetişmekte olan incirden incir sütü nasıl elde edilir? Merak edilen konular arasında yer almaktadır. Özellikle incir sütünün elde edilebilmesi için doğru dönemin tercih edilmesi gerekir. İncir reçeli yapabilmek için olgunlaşmamış olan incirler toplanmaktadır. Bu dönemde olgunlaşmayan incirlerin koparılması halinde incir sütü açığa çıkmaktadır. Olgunlaşma evresinde süt azalmaktadır.

İncir sütü insan vücudu üzerinde olumlu etkilere sahip olduğundan bu dönemde toplanan farklı amaçlar için kullanılabilir. Özellikle dudaklara değdirilmesi durumunda yara oluşumu yaşanmasına neden olabileceğinden dikkatli olunması gerekir. Tam olarak olgunlaşmamış olan incirlerin yenmesi durumunda incir sütü ağızda yara oluşmasına neden olabilir. İncir sütünün özellikle doğru şekilde muhafaza edilmesi gerekir. Elde edilen incir sütünün taze olarak kullanılması önemlidir. Bu sayede istenilen etkinin elde edilmesini sağlayabilir.

Siyah veya beyaz incirden elde edilecek olan incir sütü kullanım amacına göre uygulanabilir. Uygulama yapılacak olan alana göre dışarıdan uygulanabileceği gibi tüketilmesi istenilen etkinin elde edilmesini sağlayabilir. Bu duruşma kullanmak isteyenler en uygun seçeneği tercih ederek uygulama yapabilirler.

İncir Sütünün Faydaları

İncirin olgunlaşmadığı dönemde kopartılması durumunda incir sütü açığa çıkmaktadır. Özellikle bulaşması durumunda yapışkan bir yapısı bulunduğundan kişilerin rahatsızlık duymasına neden olabilir. Ancak yine de incir sütünün faydaları insan vücudu açısından oldukça önemlidir. İncir sütünün faydaları şunlardır;

 • Bebeklerde oluşan kulak ağrılarına karşı incir sütü etkili olmaktadır. Ağrıyan kulağa incir sütü damlatılması veya dikkatli bir şekilde konulması ağrının ortadan kaldırılmasını veya azaltılmasını sağlayacaktır.
 • Özellikle topuklarda zaman zaman oluşan kabuk bağlama veya sertleşme durumlarında incir sütünün kullanılması topukların daha yumuşak olmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda nasıra karşı olumlu etki sağlamaktadır.
 • Eller üzerinde oluşabilecek siğil üzerinde etkilidir. Bu nedenle özellikle bu tarz problemler yaşayanlar incir sütü uygulayarak yaşadıkları rahatsızlıktan kurtulabilirler.
 • Cilt üzerinde oluşan lekelere karşı etkili olmaktadır. Bu nedenle cilt problemi yaşayanlar tarafından tercih edilebilir.
 • Kulak ve bağırsak da oluşabilecek parazit veya kurtları öldürücü etkisi bulunmaktadır.
 • Katarakt problemi yaşayan kişilerde özellikle başlangıç aşamasında kullanılması katarakt probleminin ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır.
 • Diş etlerinde oluşan kanamaya karşı etkilidir. Sağlıksız veya güçsüz diş etlerinde oluşan problemlerin giderilmesini sağlayarak daha güçlü diş etlerine sahip olmamızı sağlayabilir.

İncirin Faydaları Nelerdir?

İncir özellikle tüketilmesi durumunda insan vücudu açısından oldukça faydalı bir meyvedir. Özellikle mevsiminde tüketilebileceği gibi incir kurusu daha uzun süre saklanabilmesi amacıyla tercih edilmektedir. Olgunlaşmamış incirlerden elde edilecek olan incir sütü insan vücudu açısından olumlu etkilere sahiptir. Bu nedenle bitkisel çözüm arayanlar için tercih edilecek ürün seçeneklerinden biridir. İncir sütünün yanı sıra incirin faydaları oldukça fazladır.

 • İncir aynı zamanda ceviz ile birlikte tüketildiği durumlarda zehirlenme önleme konusunda etkili olmaktadır.
 • Sinir sisteminin güçlenmesini sağlayarak depresyon ya da bunalım gibi problemlerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olmaktadır.
 • Bağırsak veya damar tıkanıklığı problemlerine iyi gelmektedir.
 • Özellikle mide içerisinde oluşan kötü sıvı karışımlarına karşı dışarı atılmasını sağlayarak etkili olmaktadır.
 • Kansızlık problemi yaşayanlarda kanın artmasını sağlayarak problemin ortadan kaldırılmasını sağlar.
 • Soğuk algınlığı veya grip problemi yaşayanlar için iyileşme sürecinde destek olmaktadır.
 • Kansere karşı vücudun direncini artmasını sağlamaktadır. Bu sayede kanseri önleyici etki oluşturmaktadır.
 • Özellikle kolesterol problemi yaşayanlar dengenin sağlanmasına yardımcı olmaktadır.
 • Soğuk algınlığı durumunda boğazlarda oluşacak ağrının giderilmesini sağlamaktadır.
 • Özellikle vücutta karaciğer ve dalak üzerinde temizleme etkisi bulunmaktadır.
 • İdrar problemi yaşayanlarda idrar yapamama durumuna karşı çözüm olarak kullanılabilir.
 • Enerjinin yükselmesini sağladığından özellikle gün içerisinde enerji problemi yaşayanlar incir tüketerek daha yüksek enerjiye sahip olabilirler.
 • Kalp çarpıntısı ya da ritim bozukluğu problemi yaşayan kişilerde bitkisel çözüm olarak kullanılabilir.

İncir Kurusu Kullanımı

İncirin daha uzun süre dayanabilmesi için kurutulması sağlanmaktadır. Mevsiminde toplanan incirlerin doğal bir şekilde kurutulması özellikle sağlıklı şekilde tüketilmesini sağlamaktadır. Bu nedenle özellikle yoğun olarak yetiştiği bölgelerde yapılan uygulamalar ile zamanında toplanan incirler kurutularak içerisindeki suyun buharlaşması sağlanmaktadır. Kurutulan incirler uzun süre bozulmadan dayanabilir. Bu sayede daha uzun süre mevsiminin dışında tüketilmesi sağlanabilir.

İncirin ve incir sütünün insan vücudu üzerindeki faydalarının yanı sıra incir kurusu da özellikle bağırsak problemlerine karşı etkili olmaktadır. Özellikle kuruluk gibi problemi olanlarda tüketilmesi bağırsakların daha rahat şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra zayıflamaya yardımcı olması nedeniyle tercih edilmektedir. Yeteri kadar tüketilmesi istenilen etkinin elde edilmesini sağlar. Aşırıya kaçılması özellikle şeker oranının yüksek olması nedeniyle farklı durumların yaşanmasına neden olabilir.

İncir Sütü Nasıl Kullanılır?

Sütünün özellikle faydalarından yararlanmak isteyenler incir sütü kullanımı sırasında dikkatli olmalıdır. Doğru şekilde kullanılması istenilen etkinin elde edilmesini sağlayacaktır. Özellikle ellerde bulunan siğiller üzerinde uygulama yapmak sütü direk uygulanabilirler. Problem yaşanan bölgeye sürülmesi istenilen etkinin elde edilmesini sağlamaktadır.

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için kullanılabilir. Bu sayede vücudun daha dirençli hale gelmesine yardımcı olabilir. Kulakta oluşan ağrılara karşı özellikle bebekler üzerinde etkili olması nedeniyle damlatma yöntemiyle kullanılabilir. Aşırıya kaçılmaması gerekmektedir. Olumlu etkilerinin yanı sıra aşırı derecede kullanılması zararlı etkiler oluşmasına neden olabilir. İncir sütü içerisinde bulunan maddeler sayesinde oldukça etkilidir. Bu nedenle kullanımı sırasında daha dikkatli olunması gerekir.

İncir Sütünün Zararları

İncir sütünün faydaları yanı sıra yan etkileri arasında: Olgunlaşma evresinde incirin tüketilmesi özellikle incir sütünün ağza bulaşması nedeniyle ağız kenarlarında yer oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle özellikle incirin tüketilmesinin ardından mutlaka ağzın yıkanması gerekir. Yıkanmaması durumunda ortaya çıkacak olan yaralar problem yaşamasına neden olabilir.

 

 

İncir Sütünün Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

“İncir Sütünün Faydaları Nelerdir?” için 3 cevap

 1. Sewda dedi ki:

  Nokta kadr sigil wardi incirin sutunden ustune surdum iki gun oldu kuculmus gibi fakat kabarciklar olms yara olacak gibi duruyo napabilirim

 2. mehmet dedi ki:

  gerçekten incirin bir çok faydası varmış siğil ve bir çok hastalıklarda bize çözüm sunuyor

 3. ramazan topal dedi ki:

  incir sütü ve incir yaprağı sütü direkt tene değdiğinde kaynamış su yanığı görünümünde yara yapar. acısız ama haftalar süren bir yara bere işi olur. O yüzden paldır kültür ağacın için dalmayın. Dikkatli toplayın. ellerinizi süt kurumadan yıkayın. kısa şortla toplamasanız daha iyi olur. Ama olgunlaşmış zamanı ise sorun yok

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir