İyotlu Tuz Faydaları, Nedir, Ne İşe Yarar, Zararları

Nisan 13, 2018 Gıdalar

Günlük yaşamda sıklıkla kullanılan iyotlu tuz pek çok insan için sofraların vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır.

İyot vücutta sentezlenmediği için dışarıdan besinler yoluyla alınması gerekmektedir. Bu bakımdan faydalı olan iyotlu tuz tiroidin çalışmasına yardımcı olan iyotu içerisinde barındırmaktadır. İyotun eksikliği vücutta çeşitli sağlık sorunlarına yol açacağından dolayı vücuda yeteri miktarda tuz alınmasına özen gösterilmelidir.

Son dönemlerde yapılan çalışmalar iyotlu tuzun zararlı olduğunu belirtse de vücudun iyota da ihtiyacı bulunmaktadır. Ancak tüketiminde aşırıya kaçılmaması en önemli noktadır. Yapılan araştırmalara göre ülke çapında son yirmi yılda sofra tuzuna iyot eklenmesiyle birlikte guatr hastalığının azaldığı ve beyin hücrelerinin daha sağlıklı olduğu söylenmektedir. Aşağıda iyotlu tuz faydaları, yan etkileri ve ne kadar kullanılmalıdır ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

İyotlu Tuz

İyotlu tuzun yemekler ile birlikte tüketilmesi yeterli olmaktadır. Ancak yemek pişerken atılan tuzun faydası azalmaktadır. Bu nedenle bunun yerine yemek piştikten sonra içerisine tuz atılması tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sıra iyotlu tuzun saklama koşulları da sağlık açısından önem taşımaktadır. Buna göre ışığı görmeyen kaplarda, serin ve kuru bir ortamda saklanması gerekmektedir. İyot yetersizliğinden dolayı meydana gelen hastalıkların tedavisinin zor olduğu belirtilmektedir. Bu nedenle yeteri miktarda iyotlu tuz tüketerek böyle durumlara sebebiyet verilmemelidir. İyotlu tuzun sağlıklı ve ucuz olması en önemli avantajdır.

İyotlu Tuzun Faydaları Nelerdir?

Yaşamın önemli gereksinimlerinden olan iyot guatr hastalığı üzerinde olumlu etkiler meydana getirmektedir. Vücuttaki elektrolit dengesinin sağlanmasına yardımcı olan iyot uzun süre güneş altında kalan kişilerde görülen kas kramplarında faydalı olmaktadır. Günlük hayatta sofrada kullanılan iyotlu tuz idrar oluşumunu sağlayarak vücuttaki zararlı maddelerin dışarı atılmasına fayda sağlamaktadır. Aynı zamanda iyotlu tuzun faydaları içerisinde mikropları öldürücü özelliği de bulunmaktadır.

İyot Eksikliğinde Ne Olur?

İyot eksikliği vücutta çeşitli olumsuz sonuçlar meydana getirmektedir. Çocukların yetişme döneminde iyot eksikliği olduğunda buna bağlı olarak bedensel ve zihinsel eksiklikler görülebilmektedir. Benzer durum yetişkinlerdeki iyot eksikliğinde de ortaya çıkmaktadır. Hamilelik döneminde meydana gelen iyot eksikliği cüce bebek doğumu, erken doğum, özürlü bebek doğumu, düşük doğum, zekâ geriliği gibi olumsuz durumlara yol açmaktadır. Gebelik döneminde iyot eksikliği oluştuğunda bebeğin zekâ ve beden gelişimi bundan olumsuz etkilenmektedir.

İyotlu Tuzun Yan Etkileri

Fazla miktarda iyotlu tuz tüketimi insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Pek çok besinde olduğu gibi iyotlu tuzun da aşırı tüketimi zararlıdır. Yapılan açıklamalara göre günlük tüketilmesi gereken iyotlu tuz miktarı 150 mg civarındadır. Bunun üzerine çıkılmamasına özen gösterilmelidir. İyorlu tuzun faydaları olmakla birlikte her şeyde olduğu gibi aşırı kullanım zararlara yol açabilir.

Aşırı tuz tüketimi felç olma riskini artırmakta ve damarlarda dolaşan sıvı miktarını yükseltmektedir. Kalp ve böbrek hastalıklarına sebep olan aşırı iyotlu tuz tüketimi kan basıncını artırmakta, hipertansiyona yol açmaktadır. Böbrekleri düzgün şekilde çalışmayan kişilerde vücuda fazla miktarda sodyum alınmasıyla birlikte bu sodyum dışarı atılamamaktadır. Bunun atılamayıp birikmesi sonucunda ise vücudun çeşitli yerlerinde ödem meydana gelmektedir. Edinilen bilgilere göre iyotun eksikliği de fazlalığı da vücutta sıkıntılara sebep olmaktadır. Bu nedenle dengeli biçimde tüketmeye dikkat edilmelidir.

İyotlu Tuz Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tiroit hastası olmayan kişilerin tüketeceği tuzun iyotlu tuz olması tavsiye edilmektedir. Tuz alırken önemli olan nokta içerisinde iyot olup olmamasıdır. Organik tuz, himalaya tuzu, gurme tuzlar ya da kaya tuzlarının üzerinde iyot eklenmiştir ibaresi yoksa onların alınmaması önerilmektedir. Çocukların beyin gelişimine katkıda bulunduğundan dolayı emziren anneler ile hamilelerin yeteri miktarda iyotlu tuz almaları gerekmektedir. Alınan tuzlar mutlaka kapalı kutularda saklanmalıdır.

 

İyotlu Tuz Faydaları, Nedir, Ne İşe Yarar, Zararları Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir