Japon Çayının Faydaları Nelerdir, Japon Çayı Nasıl Demlenir?

Eylül 25, 2018 Bitki Çayları

 

Japonların sağlık iksiri olarak nitelendirilen Japon çayı ile ilgili olarak tüm bilgilere sitemiz arcılığı ile ulaşabilirsiniz. Japonlar her zaman dünyanın en sağlıklı milletleri arasında ilk sıralarda yerini alır. Bu nedenle de pek çok kişi, Japonların beslenme tarzını benimseyerek daha sağlıklı bir görünüme ulaşmaya çalışır. Japonlar hem sportif hem de son derece genç bir görünüme sahiptir. Böylece dünya üzerindeki diğer insanların da bu durum dikkatini çeker. Bu makalede sizlere japon çayı faydaları nelerdir konusu hakkında bilgi vereceğiz.

Dünya üzerinde insanların sağlıklı yaşama isteği daha da artar. Pek çok kişi kimyasal ürünlerden uzak durarak bitkisel ürünleri tercih eder. Bitkisel olarak sunulan ürünler sayesinde de aradıkları sağlıklı yaşama da ulaşma şansı yakalar.

Japon Çayı Nedir?

Uzun zamandır Japon topraklarında tüketilen bu çay aslında Matcha çayı olarak bilinir. Matcha çayının tarihsel gelişimi son derece eskilere dayanır. Bundan yüzlerce yıl önce Japon keşişler uzun ömürlü olma yönünde büyük bir adım atar. Matcha çayını keşfeden Japonlar bu sayede de şifa kaynağına da ulaşır.

Uzak doğuda hem genç kalmak hem de sağlıklı bir yaşam sürmek için Matcha çayı tercih edilir. Ancak artık Matcha çayının sınırları Japonya ile sınırlı değildir. Çayın içeriği nedeni ile Amerikalıların ve Avrupalıların da ilgisini çeker. Japon çayı satışı yapan siteler de bu çayın son derece şifalı olduğunu belirtir.

Japon çayı ya da gerçek ismi ile Matcha çayı sadece Japonya bölgesinde yetiştirilen özel bir çaydır. Tüm dünyada bu çayı Japonya’dan alır. Matcha çayı aslında yeşil çayın toz halidir. Yeşil çay toplanmadan önce bir kısmı gölgede bırakılır. Gölgede bırakılan kısmı daha sonra toz haline getirilir. Bu sayede de Japon çayı da elde edilir.

Yeşil çayın gölgede bırakılarak elde edilmesi sayesinde de daha fazla klorofil oluşumu meydana gelir. Çayın içerisinde artan klorofil ise onu antioksidan olarak daha zengin bir çay haline getirir. Bu sayede de Japon çayının faydaları diğer çaylara göre çok daha fazladır.

Japon Çayı Kullanımı

Japon çayı her ne kadar Japonya kökenli olsa da günümüzde tüm dünya yaygın bir şekilde bu çayı kullanır. Avrupa’da çayın işe yaradığı ile ilgili pek çok inanış da bulunur. Satış sitelerin belirttiğine göre de Japon çayı pek çok sağlık sorununun çözümünde kullanılır. Amerika’da ve Avrupa’da Japon çayı kullanımı ile tüm dünyada yaygın hale gelmeye başlar. Hatta gün geçtikçe artan bir kullanıcı sayısına sahip olan Japon çayı karşısında Starbucks bile sessiz kalmaz. Kısa bir süre önce Matcha çayını da ikram listesinin içerisine aldırır.

Japon Çayının Yapılışı

Japon çayı yeşil çayın toz hali olsa da yapılışı son derece farklıdır. Aslında Matcha çayı yapısı bakımından diğer tüm çaylardan farklı bir yöntem ile hazırlanır. Asıl farklılık diğer çayların demlenerek hazırlanmasıdır. Japon çayının yapılışı sırasında demlenme kullanılmaz.

Matcha çayı yapımı için öncelikle aktarlardan Japon çayı tozu almanız gerekir. Daha sonra bir bardak içerisine bir kaşık Matcha çayı ekleyin. Çayın üzerine birkaç damla su dökün ve karıştırın. Daha sonra ise üzerine yaklaşık 80 derece civarında su ilave edin ve köpürene kadar karıştırın. Ayrıca çayı damak tadınıza göre sıcak ya da soğuk hale de getirebilirsiniz. Bu sayede yaz ya da kış fark etmeden her zaman içebileceğiniz çaylar elde edebilirsiniz.

Japon Çayının Faydaları

Şifa veren etkisi olduğuna inanılan Japon çayı günümüzde tüm dünyada yaygın bir şekilde kullanılmaya başlar. Ülkemizde de bir anda insanlar Japon çayının faydalarını gördüklerini belirtir. Bu nedenle de Japon çayı kullanan kişilerin sayısında her geçen gün artış olur.

Japon Çayı Kanseri Önlemeye Yardımcı Olur

Japon çayının en önemli faydalarının başında kanseri önleme yer alır. Japon çayı satışı yapan sitelere göre Matcha çayı ile kanser hastalığından yakalanmayı önlemeye yardımcı olanaklıdır. Japon çayı içerisinde yüksek oranda bulunan antioksidanlar, serbest radikaller ile savaşır. Serbest radikaller ile savaştığı için de kanser karşısında oldukça önemli bir savunma mekanizması oluşturur. Uzmanlar Japonların kanser hastalığına daha az yakalanmasını da bu çayın mucizesi olarak görür.

Japon Çayı Yaşlanma Etkisini Azaltır

Uzmanlar Japonların uzun ömürlü olması ile de bu çayın bağlantılı olduğunu belirtir. Japon çayı ile ilgili yapılan açıklamalara göre bu çay yaşlanma karşıtı bir üründür. Kadınlar için yaşlanmak son derece istenmeyen bir durumdur. Yaşlanmanın önünde de doğal yöntemler ile durmak ister. Düzenli olarak Japon çayı kullanan kişilerin yaşlanma belirtilerinden de kurtulduğu ifade edilir. Yaşam süresi uzatan bu çay da genellikle kadınlar tarafından tercih edilir. Japon çayının faydaları arasında bu nedenle öncelikli olarak yaşlanmaya engel olması da yer alır.

Japon Çayı Kolesterolü Korur

Kolesterol dengesini korumada da Japon çayının önemli bir etmen olduğu uzmanlar tarafından belirtilir. İnsanlar için kolesterol genel olarak son derece önemlidir. Kolesterol noktasında kişilerin iyi kolesterole ihtiyacı vardır. Ancak kötü kolesterol ile karşı karşıya kalan kişiler de biran önce bu oranı düşürmelidir. Japon çayının ise kötü kolesterolü düşürme noktasında etkin bir rol oynadığı belirtilir.

Japon Çayı Zayıflatır Mı

Zayıflamaya etki ettiği gerekçesi ile de Japon çayı yaygın bir şekilde tercih edilir. İnsanların kilo verememesi noktasında en önemli etmen metabolizmanın yeterince çalışmamasıdır. Metabolizma hızlandıkça kişilerin kilo vermesi de daha kolay bir hale ulaşır. Çünkü uzmanlar Japon çayının diğer çaylara oranla dört kat daha fazla metabolizmayı çalıştırdığını iddia eder. Bu da Japon çayının zayıflatıcı etkisi ile kişileri karşı karşıya getirir.

Zayıflamak isteyen kişilere önerilen düzenli olarak Japon çayını tüketmedir. Genellikle egzersiz öncesinde bu çayın tüketilmesi önerilir. Bu sayede de vücudun yağ yakımı da hız kazanmış olur.

Japon Çayı Hafızayı Güçlendirir

Japon çayını kullanan kişiler en çok hafıza kuvvetlendirme etkisinden bahseder. Buna göre sürekli olarak Japon çayı tüketen kişiler unutkanlık sorunlarına da çözüm bulabilir. Çağımızın en önemli hastalıklarından biri olan Alzheimer hastalığının tedavisi sırasında da Japon çayını kullanma tavsiye edilir. Hafıza güçlendirici Japon çayı sayesinde de insanların konsantrasyonunu da istenilen seviyeye ulaştırır. Ayrıca Japon çayı kişilere enerji verir. Bu durum sadece zihinsel değil, ruhsal olarak da kişinin kendisini daha iyi hissetmesine sebebiyet verir.

 

Japon Çayının Faydaları Nelerdir, Japon Çayı Nasıl Demlenir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir