Kabak Çekirdeğinin Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir

Ağustos 2, 2017 Gıdalar

Merhaba sevgili okurlarımız. Vitamin ,mineral ve antioksidan açısından zengin gıdalar olan kabak çekirdeğinin veya kabak tohumları olarak da adlantırabileceğimiz çekirdeklerin faydalarını sizler için yazıyoruz.Bir çok kansere ,saç dökülmeleri karşı olumlu etkileri bulunan kabak çekirdeklerinin besin değerine göz atalım:

10 Gram Kabak Çekirdeğinin Besin Değeri:

Su 4.5 gm
Enerji 446 Kalori
Protein 18.55 gm
Yağ (Omega) 19.4 gm
Karbonhidrat 53,75 gm
Diyet lifi 18.4 gm
Demir 3.31 mg
Magnezyum 262 mg
Çinko 10.3 mg

Kabak Çekirdeğinin Faydalarına Maddeler Halinde Göz Atalım:

1: Antioksidan Açısından Zengindir

Vücudumuza serbest radikallerden ( Sigara,zararlı toksinler gibi) koruyan antioksidanlar açısından zengindir.Antioksidanlarla birlikte E vitamini, fenolik bileşikler, çinko açısından da zengindir.Aynı zamanda fenolik asitlerin daha etkin çalışmasını sağlayan yardımcı enzimler içermektedir.E vitaminin türevleri olan E-alfa-tokoferol, gama-tokoferol, delta-tokoferol, alfa-tokonoenol ve gama-tocomonoenolun adlı farklı E vitamini kombinasyonunu içermektedir.Bu şekilde farklı E vitamini türevlerinin bir arada bulunduğu nadir gıdalar arasındadır. E vitamini cildimiz için en gerekli vitaminler arasında yer almaktadır.

2: Kalp Sağlığını Destekler

Kabak çekirdekleri arginin açısından zengindir.Arginin tansiyonu dengeler, damarları genişletir,dişlerde plak oluşumunu önler ve hızlı kan basıncının yükselmesini önlemektedir.Aynı zamanda kötü kolesterol olan LDL kolesterolü düşürmektedir.Omega yağ asidi içeriğinden dolayı da kalp sağlığı açısından olumlu etkileri vardır.

3: Diyabetin Kontrol Altına Alınması

Yapılan çalışmalarda kabak çekirdeklerinin kan şekerini düşürme etkisi olduğu gözlenmiştir.Kabak çekirdeğindeki trigonellin, nikotinik asit ve D-chiro-inositol maddeleri kan şekerini yükselmesini önleme etkisi olduğu düşünülmektedir.Bu sayede kabak çekirdekleri kan şekerini düzenlemede tüketebilecek gıdalar arasında yer almaktadır.

4: Cilt Yaşlanmalarını Giderir

Kabak çekirdekleri vücudumuzun ihtiyaç duyduğu ancak kendisinin üretemeyeceği esansiyel yağ asitlerinin (omega-3s ve omega-6s) açısından zengin bir kaynaktır .Ne kadar çok omega-6 veya linoleik asidi alırsanız, cildinizin kuruması veya güneşten zarar görme ihtimali o kadar düşüktür. Kabak çekirdeği veya kabak tohumları, bu sayede yaşlanma sürecini durdurma potansiyelini sahiptir.

5: Saç Dökülmesini Engeller

80 erkek üzerinde yapılan araştırmalarda 500 mg lık kabak çekirdeği tohumu yağını 6 ay süreyle tüketen kişilerde saç dökülme oranının %30 civarında azaldığı gözlenmiştir. Fitoseller açıdan zengin olan kabak çekirdekleri saç dökülmeleri sorunu için tüketilebilecek gıdalar arasında yer almaktadır.

6: Uykusuzluk Sorununu Çözmede Etkilidir

Kabak çekirdeklerinde bulunan çinko,magnezyum gibi mineraller güzel bir uyku kalitesi için önemli bileşiklerdir.Akşam uyumadan 1-2 saat önce kabak çekirdeği tüketirseniz rahat bir uyku uyuyabilirsiniz.

7: Sperm Kalitesini Arttırır

Yapılan araştırmalarda kabak çekirdeklerinin sperm kalitesini arttırdığı ve sperm hasarını azaltıcı etkisi olduğu tespit edilmiştir.Özellikle çinko minerali spermler üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır.

8: Kanser Risklerini Düşürür

Kabak çekirdekleri prostat, göğüs, mide ve kolon tümörlerinin büyümesini engellemektedir.Kabak tohumlarından bulunan postmenopozal ,kadınlarda meme kanseri riskini azaltmaktadır. Bunun nedeni büyük olasılıkla kabak çekirdeği olarak lignanlar denilen bitki kimyasallarından kaynaklanmaktadır. Gelecekte göğüs kanserini tedavi etmek için bu etki kullanılabileceği düşünülüyor.Ek olarak kabak çekirdeği üzerinde yapılan çalışmalar devam etmektedir.

9: Bağırsak Parazitlerini Yok Eder

Kabak çekirdekleri bağırsak solucanlarının uzaklaştırılmasında etkilidir.Kabak çekirdeğindeki bileşikler solucan yumurtalarını büyümelerini engelleyecek yapıya sahiptir. Dolayısıyla bağırsak içinde solucanlar üremesini engeller.Günümüzde bazı ilaç tedavilerinin bu solucanlara karşı etkisiz kaldığı durumlarda kabak çekirdekleri bir alternatif olarak durmaktadır.

10: Menopoz Belirtisini Azaltır

Kabak çekirdeği menopoz semptonlarını önemli düzeyde azaltmaktadır.Menopoz sonrası baş ağrısı, eklem ağrıları gibi sorunların azalmasında etkilidir.Ek olarak menopoza giren bayanlarda yaşam kalitesini arttırmakta etkilidir.

11: Zayıflamayı Kolaylaştırır

Kabak çekirdeklerinde bulunan yükse lif içeriği sayesinde bağırsak hareketlerini arttırır, boşaltımı kolaylaştırır ve bağırsaklarda su alıp şişerek yer kaplar ve fazla yemek yeme istediğinizi bastırmada etkili olur.Buda sizin zayıflamanızı yardımcı olmaktadır.

Kabak çekirdeklerini güneşte veya fırında kurutup tüketebilirsiniz.Ancak mümkünse tuz eklemeden tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Fazla tuz bazı faydalarının etkisini azaltmaktadır. Mutlu ve Sağlıklı günlere… Gıda Müh. Emir Kaboğlu

Referanslar ve Kaynaklar:

1. Standart Referans Sürüm için Ulusal Besin Veritabanı 28 . Birleşik Devletler Tarım Bakanlığı.
2. Butinar, Bojan, Milena Bučar-Miklavčič, Carlo Mariani ve Peter Raspor. “Slovenska golica’nın Sloven kabak çeşitlerinden tohumlar, kavrulmuş tohumlar ve kavrulmuş tohum yağı içerisindeki yeni E vitamini izomerleri (gama-tocomonoenol ve alfa-tocomonoenol)” Gıda kimyası 128, no. 2 (2011): 505-512.
3. Abuelgassim, Abuelgassim O. ve Showayman IA Al-Showayman. “Kabak (Kabak (Cucurbita pepo L) Tohumları ve L-Arginin Katkılarının Aterojenik Sıçanlarda Serum Lipid Konsantrasyonları Üzerindeki Etkisi” Geleneksel, Tamamlayıcı ve Alternatif İlaçlar Afrika Dergisi 9, no. 1 (2012): 131-137.
4. El-Mosallamy, Aliaa EMK, Amany A. Sleem, Ömer ME Abdel Salam, Nermeen Shaffie ve Sanaa A. Kenawy. “Kabak çekirdeği yağının antihipertansif ve kardiyovasküler etkileri.” Tıbbi gıda dergisi 15, no. 2 (2012): 180-189.
5. .Aubuelgassim, Abuelgassim O. ve Showayman IA Al-Showayman. “Kabak (Kabak (Cucurbita pepo L) Tohumları ve L-Arginin Katkılarının Aterojenik Sıçanlarda Serum Lipid Konsantrasyonları Üzerindeki Etkisi” Geleneksel, Tamamlayıcı ve Alternatif İlaçlar Afrika Dergisi 9, no. 1 (2012): 131-137.
6. Gossell-Williams, M., C. Hyde, T. Hunter, D. Simms-Stewart, H. Fletcher, D. McGrowder ve CA Walters. “Kabak çekirdeği yağı ile takviye edilen postmenopozal kadınlarda HDL kolesterolünde iyileşme: pilot çalışma” Climacteric 14, no. 5 (2011): 558-564.
7, 9. Schagen, Silke K., Vasiliki A. Zampeli, Evgenia Makrantonaki ve Christos C. Zouboulis. “Beslenme ve cilt yaşlanması arasındaki bağlantıyı keşfetmek.” Dermato-endokrinoloji 4, no. 3 (2012): 298-307.
8. Adams, Gary G., Shahwar Imran, Sheng Wang, Abubaker Mohammad, M. Samil Kok, David A. Gray, Guy A. Channell ve Stephen E. Harding. Diabetes mellitusta glisemik düzeylerin kontrolünde kabak çekirdeği, Trigonellin (TRG), Nikotinik asit (NA) ve D-Chiro-inositolün (DCI) hipoglisemik etkisi. “Besin bilimi ve beslenmesinde eleştirel eleştiriler 54, no. 10 (2014): 1322-1329.
10. Cho, Young Hye, Sang Yeoup Lee, Dong Wook Jeong, Eun Jung Choi, Yun Jin Kim, Jeong Gyu Lee, Yu Hyeon Yi ve Hyeong Soo Cha. “Androjenetik alopesi erkeklerde saç büyümesine kabak çekirdeği yağı etkisi: randomize, çift kör, plasebo kontrollü bir çalışma.” Kanıta dayalı tamamlayıcı ve alternatif tıp 2014 (2014).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kabak Çekirdeğinin Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir