Kabartma Tozu Nedir?

Temmuz 13, 2020 Gıdalar

Hamur söz konusu olduğunda akla gelen kabartma tozu nedir? Nasıl kullanılır ve neden kullanılır?

Aslında ilk olarak kabartma tozu nedir sorusuna yanıt vermeden önce, asıl malzeme olan karbonat üzerinden konulmak gerekiyor. Karbonat doğada bulunuyor. Tuzlu bir yapısı var yani sodyum bikarbonat olarak biliniyor. Kimyasal isim olarak sodyum birkarbonat denebilir. Bakıldığında aslında kabartma tozunun da karbonat ile asidin karışımından oluşan bir malzeme olduğunu söylemek mümkün.

Bu madde sıvı gibi akışkan maddeler ile tepkimeye girdiğinde kabarma ve yumuşama meydana gelir.

Kabartma Tozu Nasıl Kullanılır?

Kabartma tozunun etkisini göstermesi, sıvı ile temas etmesi durumunda direkt olarak gerçekleşir. Bakıldığında, sıvı ve akışkan maddeler ile tepkimeye giren kabartma yozu, gıda maddelerinin kabarmasını da sağlar. Yumuşama özelliğinin görülmesi bu noktada söz konusu olacaktır. Sıkışan karbondioksitin serbest kalmasını destekleyen kabartma tozu, market ya da bakkallarda çeşitli marka etiketleri ile satılıyor. Bu şekilde bir karışım olarak hamur ve buna benzer malzemelerde kabarma özelliğinin ortaya çıkmasını sağlıyor.

Ortalama kabartma tozu PH değeri 8.3 olarak biliniyor.

Kabartma tozunun kullanımı son derece basittir. Genel olarak sadece kabartma özelliğini aktife çekmek açısından yapılacak olan tek hamlenin sıvı ile temas olduğunu söylemek mümkün. Bu durumda direkt olarak kabartma tozunun da etkisi ile kabarmanın görülmesi sağlanıyor olacak. Değerlendirip, kullanım için sıvı ile teması ilk sırada bulundurmak önemli olacaktır.

Kabartma Tozunun Faydaları

Kabartma tozunun faydaları daha önce hiç duymadığınız kullanım alanları olabilir. Bakıldığında kabartma tozunun faydalarını da inceleyerek, e iyi şeklide değerlendirebilirsiniz. Tüketim dışında, cilt ya da diş gibi farklı bölgelerde etkisini en iyi şekilde görmeniz mümkün olabilir. Cilde olan faydası cildinizin derinlemesine temizlenmesi içindir. Yüzünüzü kabartma tozu ile yıkamanız durumunda ölü deriden de hemen kurtulduğunuzu göreceksiniz. Saçlarınızın  güçlü ve gür gözükmesini istiyorsanız, bu durumda şampuanınızın içinde kullanarak çok daha iyi bir şekilde etki etmesini sağlamanız mümkün. Bunun yanı sıra ağız bakımı için de kullanım önerilir. Daha parlak bir görünüm olmasını sağlamak açısından, direkt olarak diş bakımı için de önerilenler arasında.

Sağlık açısından önerilenler arasında ise kabartma tozunun kullanımının bağırsaklara iyi gelebileceği yönünde bir öneri var. Bakıldığında az miktarda tüketilmesi demek direkt olarak bağırsakların rahatlaması demektir. Aynı zamanda mide için de faydalı olabileceği söylenir. Tırnaklar için de parlak bir görünüm sağlamak açısından kabartma tozunun kullanımının önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Beraberinde etlerin daha hızlı yumuşaması, daha lezzetli olması için de kullanılabilir. Bunun yanı sıra direkt olarak asla çıkmaz dediğiniz lekeler için çamaşırlarınızı makineye atmadan önce kullanımın olması durumunda çok daha hızlı bir şekilde lekelerden arınacağını görebilirsiniz.

Kabartma Tozu Zararlı mı?

Zararlı olup olmadığı konusunda da merak ettiğiniz sorular olabilir. Çok sık gördüğünüz kabartma tozu için zarar durumu söz konusu değil. Bakıldığında farklı alanlarda doğru ve dengeli kullanım söz konusu olduğunda, faydalı olduğu sonucu dahi çıkıyor. Bunu göz önünde bulundurmanız halinde, farklı kullanım alanlarını da göz önünde bulundurup direkt olarak tercih edebilirsiniz. Aşırı tüketilmesi gibi durumlarda zararları ortaya çıkabilir. Bunun dışında kabartma tozu zararlı mı sorusunun yanıtına HAYIR denebilir. Fazla tüketim durumunda ortaya çıkabilecek olan sorunlar için ise midede şişlik, hazımsızlık gibi sorunların ortaya çıkmasının söz konusu olduğunu söyleyebiliriz. Bu gibi durumlarda direkt olarak kabartma tozunun kullanımının azaltılması, önemli tercihler arasında yer almaktadır. Seçim sizin.

Kabartma Tozu Nedir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir