Kafeinizm Sendromu Nedir?

Ocak 21, 2019 İçecekler

 

Günümüzde insanlar fazla derecede kafein içeriğine sahip içecekler tüketmeye başlaması ile birlikte kafeinizm sendromu adı verilen olumsuz durum ile karşı karşıya kalıyor.

Ülkemizde kahve kültürü son derece yaygın durumdadır. Bu anlamda ülkemizin en önemli kültürel özellikleri arasında yer alan Türk kahvesi tüketimi oldukça yaygın durumdadır. Ayrıca hazır kahve tüketimi de son yıllarda oldukça yaygın hale gelmiştir. Kahve içerisinde ise bol miktarda kafein bulunuyor. Ayrıca kafein enerji içecekleri, kakao, kolalı içecekler ve çay içerisinde oldukça fazla miktarda yer alıyor.

Normal düzeyde kafein tüketimi enerji verici, dinçleştirici ve zihin açıcı faydaları olmak ile birlikte yeterli düzeyden fazla alınan kafein maddesinin yarardan çok zararı bulunuyor. Bu sebeple günlük kafein tüketimi tüketilen içecekteki kafein oranına göre 300 mg’a kadar yeterli iken daha fazlası giderek zararlı olmaya başlıyor.

Kafeinizm Sendromunun Hissedildiği Kafein Tüketim Oranı

Kafeinizm sendromunun görülmesi için insanın günlük olarak ideal standartlardan daha yüksek kafein içeren içecekler tüketmesi gerekiyor. Uzmanlar günlü 300 mg’a kadar olan tüketimlerin olumsuz etkisi olmadığının fakat 300 mg’dan sonra kafeinin olumsuz etkilerinin görülmeye başlandığını ifade ediyorlar. Bu doğrultuda kafeinizm sendromu günlük 500 mg kafein tüketimi ile oldukça etkili ve tehlikeli bir noktaya ulaşıyor.

Kafeinizm sendromu ile birlikte kişide uyku bozuklukları, huzursuzluk ve tedirginlik hat safhada görülmeye başlanıyor. Ayrıca kişi hızlı sosyal hayattan kopmaya ve içine kapanık biri haline gelirken kendinde sürekli kafein tüketme duygusu ortaya çıkıyor. Bu nedenle kafein içeren içeceklerin kafein oranları iyi hesaplanmalı ve günlük ideal ölçülerden fazla tüketimi kesinlikle sınırlandırılmalıdır.

Kafeinizm Sendromunun Zararları

Kafeinizm sendromunun zararları tahmin edilenden çok daha fazla ve etkili olarak görülüyor. Ayrıca bu sendroma yakalanan kişilerin hızlı bir şekilde kurtulmaları da o kadar kolay olmayacaktır. Bu sebeple kişiler kafein sendromunun zararları hakkında detaylı bilgiye sahip olmaları gerekiyor. Kafeinin zararları ise şu şekildedir;

  • Kişilerde mide ekşimesi ve yanması görülmeye başlar,
  • Özellikle kahve tüketilmediğinde kişide baş ağrıları oluşur,
  • Aşırı gergin bir ruh haline sahip olunur ve bu durum kişinin ilişkilerinde de olumsuzluklara yol açar,
  • Sinir sistemi zehirlenmesi aşırı kafein tüketimlerinde görülebilecek bir durumdur.
  • Aşırı kafein tüketimi ile kişide aşırı duyarlılık hali görülmeye başlar,
  • Uykusuzu oldukça düzensiz olur ve çoğu zaman çok geç saatlere kadar uyuyamamam sorunu ortaya çıkar.
  • Ayrıca aşırı kafein tüketimi ile birlikte kişilerde kafeinizm semptomları görülmeye başlar.

Kafeinizm Sendromu Belirtirleri nelerdir?

Aşırı kafein tüketimi ile birlikte kişilerde bazı semptomlar görülmeye başlanır. Kafeinizm semptomları ise; Titreme, uykusuzluk, ağızda kuruma, çarpıntı, kulak çınlaması, iştah kaybı, karın ağrısı, hiperaktivite, yüzde oluşan kızarıklıklar, hastalık hastalığı olma durumu, kas ağrıları, mide bulantısı, şizofreniye benzer davranış örnekleri, halüsinasyonlar görme, asabiyet, göğüs ağrısı, depresyon belirtileri ve vücutta idrar yolu ile fazla su atılması şeklindedir.

Kafein Yoksunluk Sendromu

Kafein yoksunluk sendromu kafein sendromuna tutulan kişilerin daha sonra kafein almadıklarında baş gösteren belirtiler durumuna deniyor. Günlük 600 mg kafein 2 hafta süreli ile alındığında kafein bağımlılık haline geliyor. Bağımlı olan bir kişi en geç 24 saat kadar kafein almaz ise kafein yoksunluğu görülmeye başlıyor. Bu durum 48 saate ulaştığında ise kafein yoksunluğu en şiddetli evresine girecektir. Yoksunluğun en önemli belirtileri olarak şiddetli baş ağrısı, yorgunluk, sürekli uyku hali ve mide bulantısı olarak kendisi gösteriyor.

Kafeinizm Sendromu Nedir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir