Kafkas Çayı Faydaları, Zararları, İçeriği, Zayıflatır Mı?

Aralık 27, 2017 Bitki Çayları

Zayıflatması ve uzun bir ömür sunması ile tanınan Kafkas çayı geleneksel bir bitki çayıdır. Doğal bir bitki çayı olduğu için herkes tarafından sevilerek ve güvenle tüketiliyor. Üstelik faydaları da saymakla bitmiyor.

Neden Kafkas çayı?

Kafkas çayı tek bir çay olmayıp, Kafkaslar tarafından tüketilen bitki çayları için kullanılmaktadır. Kafkas çayının  bu kadar meşhur olmasının sebebi ise uzun ömürde saklıdır. Kafkasyalı kişiler için yüz yaşını görmek çok sıradan bir durumdur. Üstelik bu yaşta bile oldukça sağlıklıdırlar. Kafkasyalılar için yaşlı kelimesi yüz yaşından sonra kullanılan bir terimdir. İşte Kafkas çayı da bu yüzden oldukça meşhurdur.

Piyasada Kafkas çayı adı altında satılan ve içeriğinde pek çok farklı bitki bulunan çaylar bulmanız mümkündür. bunlar Kafkaslar tarafından tercih edilen çayların harmanlanmış halidir diyebiliriz.

Kafkas Çayının Faydaları

Kafkas çayı denilince insanların aklına ilk gelen zayıflatan bir çay olduğudur. Ancak insanı zayıflatması için vücutta pek çok etki yarattığı ve sağlıklı bir çay olduğu unutulmamalıdır. Kafkas çayının faydaları şunlardır:

 • Metabolizmayı hızlandırır.
 • Vücuttaki yağ yakımını hızlandırır.
 • Yakılan yağlar enerjiye dönüştürülerek vücut tarafından tüketilir.
 • Toksinlerin vücuttan atılması için önemli görev üstlenir.
 • Vücudu gevşetir, rahatlatır ve uykusuzluk sorununa iyi gelir.
 • Sindirim sistemini çalıştırır ve düzene sokar. Kabızlık sorununa iyi gelir.
 • Vücuttaki fazla suyun atılmasında rol oynar.
 • Kolesterolü düşürür.
 • Solunum ve idrar yollarında oluşan iltihapları engeller ve bu iltihaplarla savaşır.
 • Zihnin daha dinç olmasını sağlar.
 • Zihni uyarmasının yanı sıra bedeni de uyarır. Bu sayede afrodizyak etkisi vardır. Cinsel performansta artış sağlar.
 • Baş dönmesi, baş ağrısı, migren gibi hastalıklara karşı şifa kaynağıdır.
 • Kan şekerini düzenlediği gibi kanı temizleyen bir etkiye sahiptir.
 • Böbreklerde ve midede oluşan hastalıklara karşı iyi gelmektedir.
 • İçerisinde bulunan C vitamini ile hastalıklara karşı savaşır.
 • Müsabakalardan önce sporcular tarafından içilen şekersiz Kafkas çayı dinçliği ve performansı arttırır.

Kafkas Çayının İçeriğinde Neler Var?

Kafkas çayının içeriği vitamin ve mineral açısından oldukça yeterlidir. Vitaminler, mineraller, alkolitler ve mazı tozu gibi maddeler açısından oldukça zengin bir içeriğe sahip. Vitamin olarak B ve C vitaminleri bulunuyor. Nikotin asidi de çayda yer alıyor. Damar sertliğini önlemesi ile bilinen P vitamini de çayda mevcut. Bunların dışında magnezyum, demir, sodyum, flüor, iyot, bakır, aminoasit gibi daha pek çok mineral bulunuyor.

Kafkas Çayı Neden Yemeklerden Önce İçilir?

Kafkas çayının içeriğinde bulunan bitkiler kadar demleme yöntemi ya da ne zaman içildiği de önem arz ediyor. ilk olarak Kafkas çayının yemeklerden önce içildiğini ifade edebiliriz. çünkü çayın içerisinde bulunan “tein” ve “tanen” maddesi harekete geçerek midede sindirimi kolaylaştırıyor. Bu sayede mide yorulmadan ve zorlanmadan yemekleri çok daha kolay sindiriyor.

Tein maddesi kuvvet verici ve uyarıcı bir etkiye sahip. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına da yardımcı oluyor. Tanen ise bağırsaklar için mucizevi etkiye sahip. Bağırsak hücrelerinin tahrip olmasını engelliyor ve tuz ve su kaybına engel oluyor.

Kafkas Çayı Nasıl Demlenir?

Kafkas çayının faydasını görmek ve şifasını almak istiyorsanız demleme usulüne mutlaka riayet etmelisiniz. Çünkü Kafkas çayı demleme şekli, şifasının kaynağı diyebiliriz.

İlk olarak Kafkas çayı için mutlaka porselen demlik kullanmalısınız. Alttaki su kabını  niteliği önemli değil. Su olarak ise akşamdan kaynatılıp dinlenmiş su kullanmanız gerekir. Böylece su yumuşayacaktır. Ayrıca içindeki kireç ve diğer maddeler dibe çökecektir. Bu kısım demleme aşmasında kullanılmaz. Suyun dibine kireç tabakası çöktüğünü göreceksiniz. Suyu sakın karıştırmayın ki bu kireçler yeniden suya dağılmasın.

Demleme aşamasına geçersek, ilk olarak ocağa bir çaydanlık ile çay suyunu koyun ve kaynamasını bekleyin. Daha sonra porselen demliğe tozu alınmış Kafkas çayından adam başına bir tatlı kaşığı ölçerek koyunuz. Kaynamış ve dinlenmiş sudan da yeteri kadar demliğe ekleyin. Porselen demliği çaydanlıkta kaynayan suyun üzerine koyun ve bu şekilde demlenmesini sağlayın.

Porselen demlik soğukken sıcak suyun üzerine koyulacak ve çayın kaynar suyun buharında demlenmesinde sağlanacaktır. Çay bu şekilde yanmadan ve yavaş yavaş demlenecektir. 15-20 dakika kadar bu şekilde bekleyen çay demlenmiştir. Demlikteki çay artık 45-50 derece sıcaklığa ulaşmıştır.

Demlene çayı ocaktan alın ve üzerine bir havlu öreterek demini iyi almasını bekleyin. Bu şekilde en azından 5-10 dakika kadar çay dinlenmelidir.

Kafkas Çayı Nasıl İçilir?

Kafkas çayı genellikle yemeklerden önce içilmektedir. Bu çayın içilme şekli de bizim uyguladığımız yöntemin aksinedir. Biz ilk olarak bardağa dem daha sonra su koyarız. Ancak Kafkas çayında ilk olarak fincana kaynamış suyu koymalısınız. Daha sonra demi eklemelisiniz. Çünkü kaynar su üzerine dem koyulursa dem yine yanacaktır. Bu demleme şeklinde çay kesinlikle sıcak suyla direkt temas etmez. Çayın sıcaklığı da hiçbir zaman 60 dereceden fazla olmamalıdır.

Kafkas çayı şekersiz olarak içilen bir çaydır. Bu yüzden şeker kullanmayın. Ancak içemem diyorsanız da kıtlama denilen şekilde şeker kullanmalısınız. Çayın içine şeker atmamaya özen gösterin.

Çaya şeker atılması çayın besin değerini düşürüyor. Aynı zamanda besin değerini kaybetmemesi için bu çay demlendikten sonra yarım saat içinde tüketilmelidir.

Kafkas çayı demleme usulüne riayet ederseniz faydasını görmeniz oldukça mümkündür. Ancak sallama şekilde yapılacak olan çay, tüm kuralları yıkacaktır. Bu şekilde demlenen çayın pek bir özelliği kalmayacaktır.

Kafkas Çayı ile İlgili İpuçları

Bizler çay demlerken  tadını değiştirdiği için içerisinde pek fazla diğer bitkilerden katmayız. Uzmanlar kekik, biberiye gibi bitkilerin çaya katılmasını öneriyor. İşte biz pek uygulamasak da Kafkaslar bunu uyguluyor.

Kafkasya’da yaşayan kişiler mutlaka çaylarına kekik katıyorlar. Kekik içerisinde bulunan bir yağ çeşidi sayesinde mide, bağırsak, pankreas salgıları düzenleniyor ve sindirim sistemi daha düzenli çalışıyor. Mide spazmını engellediği gibi kan dolaşımını hızlandırıyor ve böbrek kumlarının düşmesine de yardımcı oluyor.

Kafkas çayı tarifi genellikle adaçayı gibi diğer çaylarla birlikte de demleniyor. Ancak çayı sade şekilde demlemekten kaçınıyorlar.

Kafkas Çayı Nasıl Kullanılır?

Bitki çayları sağlık açısından faydalı olan çaylar olsalar da, her şey gibi bunların fazla tüketilmesi de zarar verecektir. Bu yüzden günde 5 fincana kadar Kafkas çayı tüketebilirsiniz. Ancak daha fazlasını tüketmemeye özen gösterin. Düzenli olarak içeceğiniz günde 1-2 fincan çay oldukça sağlıklıdır.

 

Kafkas Çayı Faydaları, Zararları, İçeriği, Zayıflatır Mı? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir