Kahve Telvesinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Ağustos 15, 2018 Sağlık

Ülkemizde kahve tüketimi oldukça fazla durumdadır. Bu kültürümüzün bir parçası olan kahvenin insan sağlığı için birçok faydası bulunmaktadır. Bununla birlikte yapılan araştırmalar neticesinde kahve telvesinin cilde olan faydaları saptanmıştır.

Birçoğumuz kahveleri içtikten sonra telvelerini dökmekte ve yıkamaktayız. Oyda bu telveler cilt için oldukça faydalı durumdadır. Bu faydayı sağlamak için çeşitli kahve telvesi maskeleri yapılmaktadır. Her maskenin cilt için sağladığı faydalar çeşitlilik göstermektedir. Bu sebeple günümüzde kahve telvesi maskeleri oldukça popüler bir hale gelmiştir

Kahve Telvesi Maskesi Nedir?

Özellikle bayanlar yüz güzelliği için çok çeşitli karışım ve maskelerle birlikte çeşitli peeling uygulamaları yapmaktadır. Geçmişte bu uygulamaların birçoğu uzun vadede içerisindeki kimyasallardan dolayı cilde zarar vermiştir. Bu anlamda Kahve telvesi ile yapılan maskeler içeriğinde hiçbir kimyasal bulunmaması ve doğal yapısının yanı sıra sağladığı faydalar anlamında da oldukça popüler bir hal almıştır.

Kahve telvesi maskesi kahve telvesi ile birlikte çeşitli ürünlerle bir araya getirerek yüzde bulunan ölü deriyi ayarak pürüzsüz bir cildin ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

Kahve Telvesi Maske Çeşitleri

Ülkemizde ve dünyada ana maddesi kahve telvesi olan birçok maske çeşidi bulunmaktadır. Bu maskelerin her biri cilt temizliği ve sağlığı konusunda farklı faydaları bulunmaktadır. Kahve telvesi maske çeşitleri ise şu şekildedir;

Ballı telve maskesi: bal, kahve telvesi ve isteğe bağlı olarak kullanılan kantaron yağı ile birlikte cilt beyazlatma maskesi yapılabilmektedir.

Yoğurtlu telve maskesi: yoğurt, kavle telvesi ve isteğe bağlı olarak kırmızı kantaron yağı ile birlikte cildi besleyici ve nemlendirici bir maske yapabilirsiniz.

Süt maskesi: Süt ve kahve telvesi ile birlikte hazırlanan bu maske cildi rahatlatmak ve rengini açmak için kullanılmaktadır.

Salatalık telve maskesi: Salatalık ve telve kullanarak cildi yenileyici ve tazeleyici etkisi olan bir peeling maske uygulaması yapabilirsiniz.

Kahve Telvesi Maskesi Kullanırken Dikkat Edilecek Hususlar

Kahve telvesi maskesi kullanılırken bazı noktalara dikkat etmek gereklidir. Bu sayede maskenin etkisi daha da artmış ve cilt sağlığı da korunmuş olacaktır. Kahve telvesi maskesi kullanırken dikkat edilecek noktalar ise şu şekildedir;

 • Cilt kuru ise telve maske uygulamasından sonra cilde muhakkak nemlendirici uygulanmalıdır.
 • Yapılan maskelerin içerisinde birkaç damla limon suyu damlatmak cildin beyazlamasına yardımcı olmaktadır.
 • Çeşitli sebeplerle faydası bilinmeye ürünleri kahve telvesi ile karıştırarak maske yapılmamalıdır.
 • Şekerli kahve maske uygulamaları için uygun değildir. Bunun yerine şekersiz kahvenin telvesi kullanılmalıdır.

Kahve Telvesinin Cilde Faydaları

Günümüzde kahvenin bilinen çok sayıda faydası bulunmaktadır. Bununla birlikte içilen kahvelerin telvelerinin de cilde birçok faydası bulunmaktadır. Kahve telvesinin cilde faydaları ise şu şekildedir;

 • Haftada bir kez sürülen kahve telvesinin cildi sıkılaştırıcı etkisi bulunmaktadır.
 • Gözaltı şişlikleri ve morluklarına kahve telveleri son derece faydalı olmaktadır.
 • Yapılan kahve telvesi maskeleri cildi canlandırarak cilde parlaklık kazandırmaktadır.
 • Bayanların en önemli sorunu olan selülite kahve telvesi oldukça iyi gelmektedir.
 • Nemlendirici etkisi olan kahve telvelerinin yaşlanmadan olan kırışıklıkların etkisini azaltmaktadır.
 • Ciltte bulunan siyah noktaların arındırılmasında kahve telveleri oldukça faydalıdır.
 • Ciltte bulunan yorgunluğu gidererek daha enerjik bir cilt yapısına sahip olunmasını sağlamaktadır.
 • Kahve telvesi ayak bakımında da kullanılmaktadır. Ayak topuk ve dirseklerinde olan sertlikler için yararlıdır.
 • Göbek bölgesindeki yağlanma için bir miktar zeytinyağı ile birlikte sürülen kahve telvesi bölgedeki yağlanmanın azalmasını sağlamaktadır. Uygulanan bölgenin sıcak tutulması önemlidir.

 

Kahve Telvesinin Cilde Faydaları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir