Kalsiyumun Faydaları, Kalsiyum İçeren Besinler 

Nisan 2, 2018 Sağlık

KALSİYUMUN FAYDALARI

Kalsiyum vücudumuzu ayakta tutan iskelet yapısı içinde kemiklerimizin esas maddesidir. Bu mineral dişlerimizin de temel hammaddesini oluşturur. Kimyada Ca olarak geçen bu element “Süt için, çok faydalıdır” denmesinden öte artık bir sektör haline gelen zayıflama konusuna dahil edilerek de ele alınmaya başlandı. Buda kalsiyumun faydaları açısından araştırılmalıdır.

Kilo verme gibi bir konudan söz açıldığında herkes ilgileniyor. Çünkü ABD gibi obezite tehlikesi altında olmasak bile bizim toplumumuzda da fazla kilo sorunu var. Bu yüzden tüketildiği zaman doğal olarak metabolizmayı hızlandıran, böylece kalori yaktıran ve kilo vermeye yardımcı olan gıdalar sanki daha bir sevimli hale geldiler.

Beslenme uzmanlarının süt ve süt ürünü gıdaları küçük porsiyonlar halinde günde iki kere tüketmek hızlı kilo vermeye yardım eder sözü doğrusu pek çok kişiye iyi geldi. Bu gıdalar zaten çok kişinin sevdiği, lezzetli yiyeceklerdir.

Sindirimi düzenleyen ve ideal kiloya ulaşmayı sağlayan süt ürünleri, her zaman taze ve güvenli olarak tüketilebilmektedir.

Hangi Besinler Kalsiyum İçerir?

Süt ve süt ürünleri dediğimiz besinler, kalsiyum içeren besinler olarak bilinmektedir. Bebeklik döneminden itibaren çocukların büyümesini sağlayan ve kemik yapısını güçlendiren süt, yaşlar ilerledikçe peynir, yoğurt gibi ürünler tüketilerek alınmaya başlar.

Fazlasının kansızlığa neden olduğu söylense de besinleri doğru biçimde tüketmek son derece önemlidir. Bol yeşillikle birlikte tüketilen süt grubu ürünleri, tok tutma özellikleri sayesinde kilo vermeye de büyük yardım ediyor.

Kalsiyum içeren besinleri tüketirken D vitamini ihtiyacının güneşten karşılanması da son derecede büyük bir önem taşımaktadır. D vitamini eksikliği durumunda kalsiyum emilimini de azalmaktadır. Bu yüzden düzenli ve dengeli beslenme sisteminin planlanması son derece önemlidir. Kalsiyum içeren besinler yukarıdaki gibi olup zayıflama ile alakası aşağıda yer almaktadır.

Kalsiyum Kilo Vermeye Nasıl Yardımcı Olur?  

Bu konuda en başta açıklanan husus yağın bağırsaklardan atılması sırasında kalsiyumun çok işe yaradığıdır. Ayrıca bu temel mineral yağ hücrelerini parçalamaktadır. Kalsiyumlu besinler insanı uzun süreli tok tutarlar. Besinlerle birlikte günde ortalama 1500 miligram kalsiyum almak ise kilo vermeyi hızlandırır.

Bu değer 20 ile 50 yaş arasında normalde günde 1200 miligram olarak verilmektedir. 50 yaş üstünde biraz daha artar, çünkü bilindiği gibi yaş ilerledikçe kemik erimesi tehlikesi başlamaktadır. Günlük normal kalsiyum alımları beslenme düzenine biraz daha özen gösterilerek, rahatlıkla karşılanabilir. Örneğin;

  • Süt, ayran, yoğurt, cacık, peynir gibi kalsiyum ihtiva eden gıdalara mutlaka sofranızda yer verin. Az yağlı ürünleri de tercih edebilirsiniz, mineral değeri yağ azaltılınca düşmez. Günde bir bardak süt içmenin kimseye zararı yoktur. Fakat burada sözü edilenler 1970’li yıllarda ilkokullarda dağıtıldığı gibi sözde besleyici süt tozu tipi, aldatıcı besinler değildir. Gerçek sütten bahsedilmektedir.
  • Pazı, bamya, tere, nane, börülce gibi sebzeleri çoğu kişi sevmez ama bu bitkiler doğal ve zengin kalsiyum kaynaklarıdır.
  • Günlük kalsiyum ihtiyacı kuru kayısı, kuru incir ve kuru üzüm gibi meyvelerden de alınabilir ve lezzetleri düşünüldüğünde pek çok kişinin tercihi bu yönde olacaktır. Fakat kuru meyvelerde yüksek şeker oranı olduğunu da hatırlamak gerek. Kuru yemişler içinde en çok sevilen çeşitlerden biri olan badem de çok iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Günde dört beş bademi zayıflama programınız çerçevesinde bir ara öğün olarak tüketebilirsiniz.
  • Gene pek çok kişinin yememeye çalıştığı bakliyatlar da kalsiyum açısından zengindirler. Haftada iki veya üç kez fasulye, nohut veya mercimek tüketmeye çalışın.  Kuru fasulye pilav ikilisinin lezzeti üzerine zaten pek tartışılmaz.

Diyetlerin vazgeçilmez olan yoğurt, süt ve kefir, kalsiyum açısından en zengin ürün çeşitleri

arasındadır. Bunların düzenli tüketilmesi, kilo vermeye de yardımcı olur.

Süt ve Süt Ürünleri Kullanımı ve Kalsiyum Desteği Veren Maddeler

Madem bu kadar yararlı o zaman yediklerimizden başka kalsiyum desteği almak faydalı mıdır, daha çok zayıflarız gibi bir düşüncenin tamamen yararsız olduğunu da eklemek gerek. Çünkü ancak sütün içinde bulunan bileşenler kalsiyumla ortak tepkimeye giriyor ve yağ yakılmasını hızlandırıyor. Doğal ve sağlıklı ilerleyen bu sürecin yerine dışarıdan alınan kalsiyum takviyelerini koyarak sonuç alamazsınız. Ek olarak vücuda giren kalsiyum süt ve süt ürünlerinin yarattığı kimyasal reaksiyonları vücutta yaratmaz.

Kalsiyum Eksikliği

Vücutta kalsiyum çok büyük miktarda kemiklerde ve dişlerde görülür ama bir miktar kalsiyum pıhtılaşmayı sağlama amaçlı olarak kanda da bulunmaktadır. Hatta sinir sisteminin düzenli çalışması için de bu minerale ihtiyaç duyulur. Kalsiyum eksikliği sorununun bu yüzden vücutta çok büyük tahribatlara neden olabileceğini tahmin etmek güç değildir.

Çocuklarda Kalsiyum

Çocuklarda kalsiyum eksikliği çocuk sık hastalanmasına ve bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabilir. Bu yüzden bebekler, daha anne karnından itibaren kalsiyum almaya başlarlar. Bu ihtiyacın karşılanmaması durumunda annede diş kaybı kemik zayıflaması gibi belirtiler baş göstermeye başlar.

Bu yüzden çocuklarda kalsiyum eksikliği belirtileri aşağıdaki durumlar görüldüğünde dikkat çekmeye başlar.

  • Çocuklarda hırçınlık, iştahsızlık ve ağlama nöbetleri,
  • Uyku bozukluğu,
  • Duyu bozuklukları,
  • Saç ve tırnak kırılmaları,
  • Bacaklarda kramp ve vücut kaslarının titremesi gibi belirtiler söz konusu olabilir.

Kalsiyum emiliminin artması için D vitaminin varlığı ve egzersizler büyük önem taşır. Bu durumda sütün laktoz içermesi, fosfor tüketimi ve vücudun ihtiyaç duyduğu zaman dilimlerinde kullanılan kalsiyum alımının sağlanması için beslenme de önemlidir. Kalsiyumun faydaları ve eksikliğinde olabilecek şeyler bu şekildedir.

Düzenli egzersiz yapmamak, protein alımı, stres ve aşırı fosfor alımı kalsiyum emiliminin azalmasına neden olabilir. Bu yüzden kalsiyum alımının dengesini sağlamak için tedbirli davranılması şarttır.

Hangi Ürünlerde En Yüksek Doz Kalsiyum Var?

Kalsiyum içeren ürünlerin başında süt ürünlerinin geldiğini söylemiştik. Bu ürünler arasında susam, badem içi, barbunya, pekmez, çökelek, kaşar ve süt tozu yüksek miktarda kalsiyum içermektedir. Aslında birçok gıdada kalsiyum bulunur. Ama her gıdanın kalsiyum miktarı farklıdır. Bu yüzden yukardaki ürünler, oldukça yüksek kalsiyum içermeleri nedeniyle düzenli olarak tüketilmesi gereken ürünler arasındadır.

Birçok kişinin tercih ettiği süt ürünleri düzenli ve dengeli alındığında, kalsiyum içeren ürünler de düzenli olarak kullanılmaktadır. İnsanlar büyüdükçe, kalsiyuma olan ihtiyaçları da artacaktır. 1-4 yaş arasındaki çocukların günlük 500 mg, 4-8 mg arasındakilerin 800 mg, 9-18 mg arasındakilerin ise 1300 mg olarak hesaplanan kalsiyum ihtiyaçlarının her gün düzenli olarak alınması gerekir.

Kadınlarda hamilelik ve emzirme dönemlerinde artan bu ihtiyaç sağlıklı olmak açısından oldukça önemlidir.

Kalsiyumun Faydaları, Kalsiyum İçeren Besinler  Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir