Kamboçya Çayı Faydaları, Kullananların Yorumları, Nasıl Demlenir?

Kasım 6, 2018 Bitki Çayları

Kamboçya Çayı

Doğal ürünleri tercih etmek isteyenler için Kamboçya çayı günümüzde tercih edilen çaylar arasında yer almaktadır. Aynı zamanda Kombu çayı olarak da bilinir. Kullanıcılar için çay hakkında merak edilen pek çok farklı sorun bulunmaktadır. Doğru şekilde kullanılması özellikle elde edilecek olan faydalar açısından önemlidir.

Faydalı olması nedeniyle tüketildiği belirtilen çayın özellikle kullanımı sırasında dikkatli olunması gerekir. Faydalarından yararlanmak isteyenlerin doğru şekilde demleme işlemi yapması gerekir. Uzun süre mayalama işleminin yapılması gerektiğinden tüketmeden önce hazırlanması gerekir. Cam kavanoz içerisinde bekletilerek kültürün mayalanması sağlanarak çay içime hazır hale getirilebilir.

Kamboçya Çayı Nedir?

Kamboçya çayının hazırlanması için kullanılan mantar türünden dolayı Kamboçya çayı nedir ve nasıl hazırlanır? Gibi sorularda özel olarak yapılacak uygulama ile hazırlanması gerektiği söylenebilir. Çayı hazırlamak için mantar kullanılmaktadır. Çayın en büyük özelliği budur. Özellikle son yıllarda adından sıklıkla söz edilmektedir. Doğu Asya’da tüketilmeye başlanan çay dünyaya yayılmaya başlamıştır.

Sağlamış olduğu faydalar nedeniyle tüketilmektedir. Özel olarak hazırlanacak olan çay farklı tadıyla da merak edilen lezzetler arasında bulunuyor.  Çayın farklı aroması ve tadı nedeniyle tüketimi sırasında özellikle alışmak için bir süre dikkat edilmesi gerekebilir.

Kamboçya Çayının Faydaları

Çayı tüketmek isteyenler için özellikle Kamboçya çayı faydaları etkili olabilir. Son dönemde yaygın olarak tüketilmesi konusunda özellikle faydaları oldukça etkilidir. Mantar kullanılarak hazırlanmakta olan çayı tüketmek isteyenlerin faydalarından yararlanabilmeleri için özellikle önerilen şekilde hazırlamaları gerekir. Sağlamış olduğu faydalar şunlardır;

 • Vücutta oluşan iltihaplanmaya karşı vücudun desteklenmesini sağlayabilir. Aynı zamanda iltihaplı bölgelerde iyileşme hızının artmasını sağlayabilir.
 • Vücuda giren zararlı maddelerin dışarı atılmasına yardımcı olabilir.
 • Kan dolaşımının düzenlenmesini sağlayarak tansiyon problemin azalmasına yardımcı olabilir. Yüksek tansiyon problemi olanlarda tansiyonun dengelenmesi konusunda etkili olabilir.
 • Kalp ve damar hastalıklarına karşı oluşan riskin azalmasına yardımcı olabilir.
 • Sinir sisteminin düzenlenmesine yardımcı olabilir.
 • Kandaki şeker seviyesini normal seviyede seyretmesine yardımcı olabilir.
 • Vücutta oluşacak alerjilere karşı etkili olarak daha hafif bir şekilde atlatılmasını sağlayabilir.
 • Vücutta kanserli hücrelerin büyümesini ve yayılmasını yavaşlatabilir.
 • Yorgunluk ve bitkinlik üzerinde olumlu etkiler sağlayabilir. Bu nedenle özellikle vücutta yorgunluk ya da bitkinlik hissi olanlar çayı tüketerek vücuda enerji vermesini sağlayabilirler.
 • Başarılarının azalmasına yardımcı olabilir.
 • Saç üzerinde özellikle hızlı uzama veya köklerin daha güçlü olması konusunda etkili olabilir.
 • Cilde sürülmesi durumunda ciltteki yaşlanma belirtilerinin azalmasını sağlayabilir. Aynı zamanda cildin nemlenmesine ve oluşan kırışıklıkların azalmasını sağlayabilir.

Kamboçya Çayı İçin Mantar Nereden Bulunur?

Özellikle evde Kamboçya çayı hazırlamak isteyenler öncelikle bu mantar türünü tedarik etmelidir. Kombucha kültürü veya mayası ile anılmakta olan ürüne özel olarak satış yapmakta olan aktarlardan ulaşım sağlanabilir. Ülkemizde her aktarda bulunmamaktadır. Bu nedenle çay demlemek isteyenlerin özellikle güvenlikleri aktarları tercih etmeleri gerekir. İnternet üzerinden de satışı yapılmaktadır. Güvenmiş olduğunuz sitelerden vereceğiniz siparişler sayesinde kısa süre içerisinde mantara sahip olmanız mümkündür.

Kamboçya Çayı Nasıl Hazırlanır?

Evde özellikle Kamboçya çayı nasıl hazırlanır? Merak edenler öncelikle kombucha kültürü veya mayasını tedarik ederek daha sonrasında çayı demleme aşamasına geçebilirler.

Malzemeler;

 • 3 litre su (memba veya kaynak suyu olması gerekir.)
 • Kombucha mayası veya kültürü,
 • 1,5 su bardağı toz şeker,
 • 25-30 gram siyah veya yeşil çay.

Hazırlanışı;

Çayı hazırlamak isteyenlerin ilk aşamada çelik tencere içerisine 3 litre suyu koyarak ocak üzerine yerleştirmeleri gerekir. Su kaynamaya başladıktan sonra içerisine toz şeker ilave edilerek yaklaşık olarak 5 dakika daha kaynatılması gerekir. Özellikle karıştırma işlemini yaparken tahta kaşık yerine metal kaşık kullanılması önemlidir. 5 dakika kaynatıldıktan sonra su ocaktan alınarak içerisine çay eklenir. 15 dakika kadar çayın demlenmesi için beklenir. Daha sonrasında içerisinde bulunan çayın tamamı çıkartılarak karışımın soğuması için bekletilir.

Soğumuş olan karışım büyük bir kavanoz içerisine aktarılır. Daha sonrasında kombucha kültürü ılık suyla yıkanarak kavanoz içerisine yerleştirilir. Kavanozun ağzını sıkıca kapatabilmek için tülbent veya steril bez kullanılabilir. Kavanoz içerisindeki çay 4-10 gün kadar bekletilerek mayalanması sağlanır. Kavanozun özellikle doğrudan güneşe maruz kalmaması gerekiyor. Oda sıcaklığında bekletilmesine özen gösterilmelidir. 4 günün tamamlanmasıyla isteyenler mayalanmış olan çayı tüketmeye başlayabilirler. Daha uzun süre bekletilmesi özellikle çayın daha etkili olmasını sağlayabilir. Bu nedenle mümkün olduğunca uzun süre bekletilmesi gerekir.

Kamboçya Çayı Nasıl Kullanılır?

Kamboçya çayını demledikten sonra tüketme aşamasında özellikle dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu durumda Kamboçya çayı nasıl kullanılır? Merak edenler için aç karnına içilmesi gerektiği söylenebilir. Mümkün olduğunca taze sıkılmış portakal suyu ya da farklı meyve suyu ile karıştırılarak tüketilmesi gerekir. Kabın içerisindeki çay tüketilmeden önce süzülmelidir. Gün içerisinde yaklaşık olarak yarım su bardağı kadar tüketilmesi uygundur. Aşırıya kaçılması durumunda yan etkileri ortaya çıkabilir. Bu nedenle dikkatli olunması gerekir. Meyve suyu ile tüketilebileceği gibi aynı zamanda bal ile karıştırılarak da tüketilebilir.

Kamboçya Çayı Kullananların Yorumu

Çayı daha önce kullanmış olan kişiler tarafından yapılan yorumlar çayı kullanmadan önce merak ettiğiniz farklı konularda bilgi almanızı sağlamaktadır. Olumlu ya da olumsuz şekilde yapılan yorumları incelemek isteyenler bu makale altından yer alan yorum formundan bizimle kamboçya çayı kullanıcı yorumlarını paylaşabilirler.

Ürünü daha önce kullanmış olanların elde etmiş oldukları sonuçlar veya bu çayı kullanımı sırasında ortaya çıkabilecek durumlara karşı önlem almak isteyenler yorumları inceleyerek daha fazla bilgi elde edebilirler. Gerçek kullanıcılar tarafından yapılmış olan yorumlar merak ettiğiniz bilgilere ulaşmanızı kolaylaştırmaktadır.

Kamboçya Çayı Zararları Nelerdir?

Çayı tüketenler için özellikle belirlenmiş ciddi bir zararı ya da yan etkisi bulunmadığı söylenilmektedir. Ciddi rahatsızlığı olanlar tarafından tüketilmeden mutlaka doktora danışılması gerekir. Kullanıcılar için özellikle Kamboçya çayı zararları var mıdır? Merak edilen konular arasında yer almaktadır.

Çayın pek çok yararı olduğu belirtilmektedir. Yeterli miktarda tüketilmesi gerekir. Aşırı derecede tüketilmesi halinde istenmeyen sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Hastalıklarda özellikle tedavi amaçlı kullanılmaması gerekir. Hamilelik döneminde ya da emzirme döneminde kadınlar tarafından tüketilmesi tavsiye edilmemektedir.

Ortaya çıkabilecek her türlü sorunda mutlaka uzman doktora danışılması gerekir. Sağlık problemi yaşamak istemeyenler özellikle çayın tüketimi konusunda önerilen miktarda tüketmeye dikkat etmelidir. Faydasından yararlanmak isterken aynı zamanda aşırı derecede tüketilmesi halinde zararlı olabileceği nedeniyle dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

Kamboçya Çayı Faydaları, Kullananların Yorumları, Nasıl Demlenir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir