Kamkatın faydaları nelerdir, Zayıflatırmı, Zararları

Temmuz 30, 2018 Doğal Bitkiler

 

Kamkat bitkisi turunçgiller ailesine üye olan bir bitkidir. Kış ve bahar ayları içerisinde yetişmiş olan kamkat, diğer narenciyelerle aynı kategori içerisine girse bile kabuğu da yenilen bir bitkidir. Bu Kamkat meyvesi dağlık Çin Güneydoğu bölgeleri üzerinde yetişmiş olan küçük ölçekli, yaprak dökmeyen ağaçtan adını almaktadır. Günümüzde ise, lezzetli meyvesi ile birlikte dünyanın pek çok yerinde bir süs ağacı olarak yer almaktadır. Kamkat A vitamini, C vitamini ya da E vitamini gibi antioksidanlardan açısından iyi bir kaynak olarak bilinmektedir. Bu yüzden, serbest radikallere karşı etkin olarak koruma sağlayabilmektedir.

Ne Tür Faydaları Bulunuyor?

Kamkat bitkisi C vitamini konusunda son derece zengin olmasından dolayı vücut sisteminizdeki organizmaların sebep olabileceği enfeksiyon koşullarına karşı mücadele etmektedir. Bu sayede hücre zarının derinine nüfuz edebilmekte ve bakteriyel ve viral ajanlara karşı etkin olarak koruyabilmektedir. Bu vitamini günlük şekilde yeterli oranlarda almak sorunlu bir kalp riskini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Kanserden Korur

Kamkat karotenoidler, zeaksantin ve tanenler gibi temel flavonoidler yer almaktadır. Bu yüzden, verimli bir anti-kanser birkisidir. Bu flavonoidler tümörün büyüme durumlarına karşı direnç gösterebilmektedir. Yeterli miktarda yer alan flavonoidler sayesinde, sistem kansere neden olan maddeler dayanıklı duruma gelmektedir.

Cilde Yardımcı

Kamkatta yer alan antioksidan ve vitamin kombinasyonu kırışıklık problemi, yaşlılık lekeleri ve sağlıksız bir cilde sebep olabilecek güneşin ve serbest radikallerin olumsuz olarak tam anlamı ile etkilerinden korunmak için son derece ideal bir meyvedir.

Sindirim Sistemine Yardımcı Olur

Kamkatın önemli işlevleri arasında sindirime destek olabilmesidir. 8 adet kamkat 10 gram life denk gelir. Lif içeriği ile beraber gastrointestinal sistemi hareketli tutmaya yardımcı olmakta ve sağlıklı bir düzeyde sindirimi düzenleyebilmektedir.

Diyabet Dostu

Sindirim sistemi ile beraber kamkat ve diyabeti önleme rolü için lifin desteğini alabilmektedir. Diyet lifi, vücuttaki insülin ve glikoz dengesini tam olarak optimize etmeye yardımcı olmasının yanında, insanlarda tedavi edilemez hastalığın gelişmesini engellemeye yardımcı olmaktadır.

Kolestrole İyi Gelir

Kamkat kanda yer alan kolesterol seviyesini düşmesine yardımcı olmakta ve dolayısıyla kalp krizi veya inme oluşma riskini önleyebilmektedir. Sahip olduğu yüksek potasyum sayesinde vücut içerisinde kan akışkanlığını artırmaktadır.

Bağışıklık Güçlendirici

Kamkat C vitamini içermesinden dolayı bağışıklık sistemini güçlü hale getirerek mevsimsel soğuk algınlığı, grip ya da diğer mikrobik enfeksiyonlardan vücudu tam olarak korumaktadır korumaktadır. C vitamini konusunda son derece zengin olarak bulunan kamkat, başta yeni hücrelerin büyümesi ve gelişmesine destek olabilmektedir. Vücudun savunma mekanizmasını tam olarak koruyabilmek adına gerekli bir besindir.

Kan Dolaşımına İyi Gelir

Kamkat kan üretimi konusunda gerekli olabilecek besinler açısından son derece zengin bir üründür. Diğer yandan RBC oluşumu konusunda gerekli olan mineralleri bulundurmaktadır. Bununla beraber, vücudun demiri emme kapasitesini arttırmasına yardımcı olmaktadır.

Kemiklere İyi Gelir

Kamkat önemli oranlarda kalsiyumu içerisinde bulundurmaktadır. Kalsiyum kemik sağlığını korumak adına son derece gerekli bir bitkidir. Genel olarak narenciye ailesinin en küçük üyesi olarak yer alan kamkat, yüksek oranlarda c vitamini bulundurmaktadır. Beslenme üstünde gerçekleştirilen çalışmalar ise güçlü antioksidan desteklediğini göstermektedir.

Enerji Arttırır

Kamkat karbonhidrat, protein ya da yağ metabolizması konusunda gerekli olabilecek riboflavin açısından sağlıklı bir bitkidir. Bununla beraber, iyi bir miktarda karbonhidrat ve kalori içerir.

Yaraları İyileştirir

Kamkatın yüksek oranda yer alan vitamin C takviyesi vücut üzerinde oluşan yaraların hızlı iyileşmesine yardımcı olabilmektedir. C vitamini kolajen üretimini arttırmasına yardımcı olmaktadır. Bu durumda iyileşme sürecini hızlı hale getirebilmektedir. Kolajen, önemli bir yapısal protein olarak yer almakta ve yeni dokular üretebilmek için vücuda yardımcı olmaya devam etmektedir.

Böbreklere İyi Gelir

Böbrek taşı problemleri ile karşı karşıya kalan kişilere kamkat suyu içilmesi tavsiye edilir. Sitrik asit bileşeni ağrılı böbrek taşı oluşumunu engellemeye yardımcı olabilmektedir. Sitrik asit

Diyetinize Yardımcı Olur

Kamkat kabukları ile yenebilmektedir. Tüketilecek olan kamkatın organik olduğundan emin olmanız gerekir. Yüksek su içeriğine sahip olmasından dolayı vücudu nemlendirmektedir. Bununla beraber kalorisi son derece düşüktür. Kamkat başına 13 kalori düşmektedir.

Hastalık Koruyucu

Kamkat günlük olarak insanların vitamin C ihtiyacının yaklaşık olarak % 70’ini karşılamaya yardımcı olmaktadır. Yeni hücrelerin büyümesi konusunda büyük bir yardımcı olan kamkat, aynı zamanda anti bakteriyel özellikleri de içerisinde bulundurmaktadır. Bu konularda, hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlü hale getirmekte ve kronik hastalık konusunda bir başlangıç noktası olan vücuttaki iltihabı düşürmektedir.

Enfeksiyonlara İyi Gelir

Kamkat serbest radikallerin sebep olabileceği inflamasyonu önlemek için yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Bu koşullarda, damarların sertleşmesini en iyi şekilde önlemekte ve artrit gibi durumların yaşanmasının önüne geçmektedir.

Oksijen Üretimi

Kamkat meyvesi tüketimi vücut üzerinde oksijenin daha fazla oranlarda taşınması için alyuvar kapasitesini artırmaya yardımcı olan bir meyvedir. Bu konularda, organların yenilenmiş kalmasına yardım etmektedir.

Gözlere Yardımcı Olur

Görme kalitesi son derece önemlidir Kamkat meyvesi tüketiminde ise zaman ilerledikçe sağlıklı bir görüş için gerekli olanlar temin edilebilmektedir. Görme konusunda problem yaşıyorsanız kamkat tüketebilirsiniz. Kamkatın sahip olduğu A vitamini oranları daha ii görmenize yardımcı olmaktadır.

Kolesterolü Dostu

Kamkat meyvesi kolesterol oranlarını düşük halde tutabilmek için etkili olan bir meyvedir. Kolesterol seviyelerini kontrol altında tutabilmek adına son derece basit bir yoldur. Bununla beraber kolesterol gibi diğer kardiyovasküler rahatsızlıkları da tedavi etmede yardımcı olabilmektedir.

Kamkat turunçgiller familyasına ait olmasından dolatı hamile, emziren anneler ve çocuklar tarafından güvenilir bir şekilde tüketilebilmektedir.

  • Kamkat meyvesi kullanılarak hazırlanan meyve salatasının içine dilimleyebilirsiniz.
  • Garnitür şeklinde bu meyvesi tüketebilirsiniz.
  • Kamkat marmelat, reçel yapmak için mükemmeldir. Diğer turunçgillere göre daha tatlı olan kabuğu tercih edilmesine neden olabilmektedir.
  • Kamkat püresi sos ya da reçel hazırlanmasında son derece ilgi gören bir meyvedir
  • Meyve suyu olarak tüketilir.

Uzman Tavsiyesi

Kamkat satın aldığınız zaman meyvenin üst bölgesnin sağlam, pürüzsüz, parlak turuncu renk olması gerekmektedir. Olgunlaşmamış, yeşil renkteki veya çürük veya hasarlı olanları almamaya özen göstermenizi sizler tavsiye ediyoruz.

Kamkat meyvesi iyi bir saklama kalitesi olan bir meyvedir. Yaklaşık 3-4 gün boyunca oda sıcaklığı koşullarında ve en fazla üç hafta boyunca buzdolabında durabilmektedir. Dondurulmuş halde bulunan kamkat ya da püresi altı ay saklanabilmektedir.

 

Kamkatın faydaları nelerdir, Zayıflatırmı, Zararları Kullanıcı Yorumları

“Kamkatın faydaları nelerdir, Zayıflatırmı, Zararları” için bir cevap

  1. ankara web tasarım dedi ki:

    Limon çok iyidir. Özellikle geceleri yatarken ılık su ile içmek lzm

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir