Kan Grupları Nelerdir?

Ocak 17, 2020 Sağlık

Kan Grupları Nelerdir?

Her insanın kan grupları farklıdır. Farklı farklı kan grupları olduğundan dolayı mutlaka bilinmesi de gerekebilir.

Kan grubu, bütün insanlarda aynı görevi görür. Aynı kan grubuna sahip kişilerde aynı özelliklerim söz konusu olduğunu söylemek gerekir. Genel olarak bakıldığı zaman ise bütün insanlarda kanın yapısından tutunda görevlerine kadar her şeyin aynı olduğunun altını çizmemiz gerekiyor. Fakat insanlarda ki meydana gelen kan gruplarının farklılaşma nedenlerinden birisi de Alyuvarlarda ve kan plazmasında bazı proteinlerinin bulunup bulunmamasıyla ilgili bir durumdur. Oluşan bu farklılık sonucunda da ortaya kan grubu çıkmaya başlıyor. Toplam da söyleyebileceğimiz 33 farklı kan grubu olduğunu söylememiz gerekiyor. Fakat bunlardan iki tanesi de yaygın bir şekilde kullanılıyor. Yaygın olarak kullanılanlara bakıldığı zaman ise  AB0 ve Rhesus(Rh) olduğunu söylemek mümkün.

Kan gruplarının kıeşfedilmesi önemli bir konudur. Çünkü öğrenilise kan nakli daha kolay şekilde yapılmış olacaktır. Kan nakil işlemleri sırasında da mutlaka kan gruplarının ne olduğu da bilinmesi gerekebiliyor. Özellikle kan grupları da hem tıp hem de adlı tıpta yaygın şekilde kullanılmaya başlandığını söylemek mümkündür.

AB0 Kan Sistem

Kan ve organ naklinde bakıldığı zaman en önemli kan sistemlerinden biri olma özelliğine sahiptir. Eğer ki alyuvarda  antijeni varsa A kan grubu olurken B antijeni varsa da B grubu olarak belirlenir. Ayrıca her ikisi de bulunuyorsa o zaman A ve B antijenleri varsa AB kan grubu olur. Hiç yoksa da 0 kan grubu oluşmaktadır.

Rhesus (RH) sistemi

Toplamda bakıldığında ise  50 farklı kan grubu antijenine sahip olduğu da net şekilde ifade edilebilir. Kırmızı hücreler üzerinde ise  ana Rh antijeni yer alır. En önemli gruplardan birisi de en önemlisi RhD’dır.

Kan Grupları Niçin Farklılık Gösteriyor?

Her insan da farklı diyebileceğimiz kan grupları bulunuyor. Hal böyle olunca da kan grupları neden farklılık gösteriyor sorusu sorulmadan edilemiyor. Bunun ana nedenlerinden birisi de kırmızı yüzeyler üzerinde farklı farklı moleküller yer alır. Bu moleküllerde kan yapısını değiştirir ve kan gruplaşmasını da meydana çıkarmaya neden olmaya başlar. Üstelik A grubunda ise bu moleküllerin yaklaşık olarak iki katı kadar olduğunun altını çizmek mümkündür.

Kan Hangi Kişiler Verebilir?

Çağımızda artık şüphesiz en önemli konulardan birisi de kan nakli ile ilgili olduğunu söylemek gerekir. Çünkü yaralama, kaza ve benzeri pek çok durumda da kan nakli gerekebiliyor. Böyle bir işlemin yapılabilmesi içinde kan gruplarına bakılıyor. Kan nakil işlemlerinde hangi insanlar kan verebilir olduğu da bilinmesi gerekir. Kan hangi kişiler verebilir diye merak eden kişiler içinde şu kişilerin sorunsuz bir şekilde verilebileceğini söylememiz gerekiyor. Aynı zamanda altını çizmemiz gereken en önemli hususlardan birisi de kesinlikle kansızlık sorunu varsa o zaman kan vermemeniz de sağlık açısından daha doğru bir çözüm yolu olmaya başlayacaktır. Kan verecek olan kişilerin kimler olduğuna bakıldığında şu insanlar sorunsuz bir şekilde verebilir. Bunlar;

 • Sağlıklı olan kişiler
 • Zinde olanlar
 • En az 50 kg ağırlığında olan kişiler
 • 17-66 yaş aralığında bulunan kişiler
 • Erkeklerin vücut ağırlıklarından dolayı Erkekler çoğu zaman ideal vericidirler.
 • Erkekler 12 haftada bir, kadınlar 16 haftada bir kan verme durumuna sahiptir.

Yukarı da belirtmiş olduğumuz önemli bir konudur. Çünkü bu hususlar dikkat edilmezse sağlık yönünden de sıkıntılı diyebileceğimiz bir sürecin yaşanmasına da neden olabilir. Genel olarak kan verecek olan kişilerin daha çok sağlıklı ve zinde olan kişilerin olduğu söylenebilir.

Kan Veremeyecek Olan Kişiler?

Kan verebilecek olan kişiler kadar kimlerin de kan veremeyeceğinin mutlaka bilinmesi gereken bir konu olduğunu söylememiz gerekir. Çünkü kan vermek ciddi bir konudur. Bu konu üzerinde de mümkün olduğunca hassasiyetli şekilde yaklaşılması gerektiğini de söylememiz gerekiyor. Kan veremeyen kişiler hangisi diye merak eden kişiler içinde şu tür bir açıklama yapmamız mümkündür. Buna göre;

 • HIV pozitif (AIDS) olan kişiler
 • Hepatit B ve C taşıyıcıları olanlar
 • HTLV pozitif olanlar (lösemi)
 • Frengi tedavisi gören kişiler
 • Vücut geliştirme ilaçları kullananlar
 • Uyuşturucu kullanan kişiler
 • Hamileler
 • Anemi hastaları
 • Bronşit, astım hastaları
 • Diyabet hastaları

Enfeksiyon varsa da tamamen iyileşmiş olmasına bakılır. Aynı zamanda da herhangi bir hastralığı olan kişiler de bu geçici hastalığını atlattıktan sonra sağlık yönünden olumsuz teşkil edecek bir durum söz konusu değilse o zaman sorunsuz bir şekilde kan verme işlemleri yapılır.

Hangi Kan Grubundan Hangi Kan Alınır?

0 grubu: Sadece 0 tipi kanı alabiliyor.

A grubu: 0 ve A grubundan kan alabiliyor.

B grubu: 0 ve B grubundan kan alabiliyor.

AB grubu: 0, A, B ve AB gruplarından kan alabilir.

Yani kısaca ifade etmemiz gerekir se Rh (+) kanı olanlar Rh (+) veya Rh (-) kan alabildiklerini söyleyebiliriz. Aynı zamanda da bir başka bilmeniz gereken kan grupları ve kan alımları ile ilgili özelliklerden birisi de Rh (-) kanı olanlar sadece Rh (-) kan alabilir oldukları denilebilir.

Bilindiği üzere Kan nakli Ortaçağdan bu yana bilinen önemli konulardan da biri haline gelmeyi başarmıştır. Öncelerde kan nakil işlemleri yasakken artık günümüz koşullarında bakıldığı zaman da kan nakli önemli bir hale gelmeye başlamıştır. Çünkü yaşanan kazalar, hastalıklar ve benzeri olumsuz durumlar sonucunda yaşama yeniden tutunmak adına da kan nakil işlemleri ayrı bir önem arz etmiştir. Kan nakil işlerinin sorunsuz olarak yürütülmesi içinde mutlaka kan gruplarının bilinmesi de gerekiyor. Kırmızı kan hücrelerindee ki moleküllere bağlı olarak kan grupları da ortaya çıkmaya başlayacaktır. İnsan doğası gereği bakıldığı zaman ise  21 adet kırmızı kan hücrelerini ilgilendiren toplamda 21 kan grubunun olduğunu söylememiz gerekiyor. Kanm grupları içerisinde özellikle en zor olanlarından birisi de 0 kan grubu olduğunu söylemek mümkün. Çünkü O kan grubuna sahip kişilerde herhangi bir kan nakli olması gerektiği zamanlar da yine O kan grubu birinden alınması gerekiöyor. Fakat diğer kan gruplarında aynı durum söz konusu değil. Farklı kan gruplarından da sorunm yaşanmadan nakil işlemi oluşabiliyor. Bu sebepten dolayıdır ki Kan 0 grubuna sahip kişiler için biraz zorlu bir süreç başlıyor diyebiliriz. Bu tür kan grubuna sahip kişiler az olduğundan dolayı kan nakli sırasında da azlık göze çarpmaya da neden oluyor.

Kan Grupları Nelerdir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir