Kanola Bitkisi ve Yağının Faydaları, Kanola Nedir, Ne İşe Yarar?

Haziran 21, 2018 Doğal Bitkiler

 

İçeriğindeki erüsik asit içerdiği için zararlı olan kanola bitkisi ıslah edilerek kanola yağı oluşturulur. İnsanlar ve hayvanlar için zararlı olan kanola bitkisinin yanında kanola yağı oldukça faydalıdır. Bu nedenle de kanola yağına talep çok fazladır.

Kanola bitkisi Türkiye’de ilk etapta üretilen ve yetişen bir biti değildir. Türkiye topraklarına ilk kez Balkanlardan gelmiştir. Balkanlardaki göçlerle birlikte Türkiye gelen vatandaşlar beraberinde kanola bitkisini de getirir. Bu bitki aynı zamanda kolza olarak da bilinir. İlk olarak Trakya’ya getirilen bu bitki uzun yıllar bu bölgede yetiştirilmiştir. Ancak zaman içerisinde Türkiye’de farklı bölgelerde de üretimi yapılan bir bitki olmayı başarmıştır.

Kanola bitkisi trupgiller ailesine mensuptur. Ayrıca çiçekleri de sarı renktedir. Islah edildiği için içerisindeki bazı zararlı maddelerden de arınmıştır. Bu sayede artık insanlar gönül rahatlığı ile bitkinin yağının faydasından yararlanabilir.

Kanola Bitkisi Nedir?

Kanola bitkisi içerisinde erüsik asit bulunur. Bu asit insanlar ve hayvanlar için çok üst düzeyde zararlıdır. Üstelik bitki içerisindeki asit miktarı % 45 oranındadır. Ancak Kanola bitkisi üzerinde bir takım ıslah çalışmaları yapılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda da ıslah işlemleri başlatılarak kanola bitkisi içerisinde bulunan erüsik asit oranı % 0 seviyesine indirilmiştir. Zararlı asidin ortadan kalkması ile birlikte de kanola bitkisi ekimi çalışmaları da hız kazanmıştır. Şu an kanola bitkisi yağ üretimi için hazır bir hale ulaşmıştır.

Kanola Bitkisinin Faydaları ve Özellikleri

Kanola bitkisi iki farklı döneme ayrılır. Yaz ve kış aylarında bitkinin sahip olduğu özelliklerde bir takım değişiklikler söz konusu olur. İçeriğinde yüksek miktarda yağ bulunur. Hatta bitkisel yağ tohumları arasında üçüncü sıradadır. Dünyada en fazla kanola yağı tüketen ülkelerin başında Çin gelir. Ayrıca Hindistan, İngiltere ve Kanada gibi ülkelerde de kanola bitkisinin yağı sık bir şekilde tüketilir.

Dizel araçların bitkisel yağ ile çalışmasını destekleyen sistemlerin üretilmesi ile de kanola yağı bu alanda da kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle başta Almanya olmak üzere dizel araçlar için kanola yağı kullanılır. Almanya’da da yani model araçlarda kanola yağının kullanılması gittikçe yaygınlaşan bir durumdur.

Kanola Yağının Faydaları

  • Kanola yağı içerisinde yüksek miktarda A, D, K ve E vitaminleri bulunur. E vitamini antioksidan etkisi ile kanseri önleyici bir özelliğe sahiptir. Kırmızı kan hücrelerini arttıran kanola yağı, kansere neden olan serbest radikallerin vücuttaki etkisini ortadan kaldırır. Kalp sağlığını koruma noktasında da kanola yağı son derece faydalıdır. Kanola yağının faydaları içerisinde kalp sağlığını koruma ilk sırada yerini alır. Bu nedenle de özellikle Çin’de sağlıklı yaşam için pek çok insan Kanola yağını tercih eder.
  • Omega 3 bakımından da son derece zengindir. Bu nedenle de özellikle balık tüketemeyen insanlara kanola yağı tavsiye edilir. Hamilelerdeki ve çocuklardaki kullanımı da bu bakıma son derece önemlidir.
  • Doymamış yağ asidi bakımından zengindir. Bu da sağlıklı bir şekilde yağın tüketilmesini sağlar. Ayrıca doymamış yağ oranının yüksek olması vücudun kolesterol dengesini de düzenler. Sağlıklı yaşama sahip olmak isteyen kişiler için vücudun kolesterol seviyesinin düzenli olması son derece önemlidir.
  • Yüksek ısılara dayanıklılık gösterir. Bu nedenle de yemek pişirirken kullanmak daha doğru olacaktır. Özellikle kızartma yaparken kanola yağını tercih etmek, sağlıksız yağ kullanımını da engeller. Kanola
  • Kemik hastalıklarının pek çoğunu önlemede son derece önemlidir. Özellikle de raşitizm gibi kemik hastalıklarının ortaya çıkmasını engellemek için çocuklarda kanola yağı kullanımı önerilir.

Kanola Bitkisi ve Yağının Faydaları, Kanola Nedir, Ne İşe Yarar? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir