Kanola Yağı Faydaları Nelerdir  Helal Mi  Zararları Nelerdir

Haziran 4, 2018 Bitki Yağları

Bitkisel özlerden oluşturulan yağlar geçmişten bugüne birçokkere tedavi amaçlı kullanılmıştır. Ancak zararlı olmaması için doğru miktar ve yöntem ayarlanmalıdır.

Kanola Yağı Nedir?

Kanola yağı, eskiden kolza ismiyle bilinen bir tür bikiden oluşturulan yağdır.  İçerisinde  yüzde 45 ile yüzde 50 arasında erüstik asit yer almaktadır ve bu nedenle geçmişten bugüne ıslah çalışmasında bulunduğu bilinmektedir. Bu ıslah çalışmalarının amacı içerisindeki bahsedilen erüstik asidin sıfıra indirilmesidir. Nitekim ıslahtan sonra sıfırlanır. Bu şekilde işleme tabi tutulmasının sonrasında bitkisel yağ ihtiyacı karşılanır hale gelmiştir. Bitkisel yağ açığı Türkiye’de çok olduğu için kanola tarımı yaygınlaşmış ve giderek daha fazla yapılır hale gelmiştir.

Hangi Dönemlerde Yetişir?

Kanola bitkisi hem yaz hem de kış dönemlerinde iki farklı zamanda yetişebilir. Kanola  tanesinin içerisinde önemli bir miktarda yağ vardır. bu miktar yüzde 38 ile yüzde 50 arasında değişebilir. Üstelik bu yağ dışında birçok madde açısından da zengin içeriğe sahiptir. Kanola yağının bitkisel kaynaklı yağlar içerisinde ülkeler arasındaki yerine bakılırsa en çok Çin’de üretildiği görülecektir. Daha sonra Hindistan, Kanada, Polonya, Fransa  şeklinde devam eder.

Kanola Yağı Nerelerde Kullanılır?

Kanola yağı kullanım alanlarına bakıldığında soya fasülyesinde olduğu gibi  gıda kategorisi dışında da kullanımı yapılan bir yağdır. En yaygın, sanayi yağları, sabun, ruj, kayganlaştırıcı gibi kozmetik malzemeler,  ayrıca mum, sentetik lastik, böcek öldürücü,  vernik gibi malzemelerde kullanıldığı bilinmektedir.  Ek olarak petrol bazlı yağların yerine tercih edildiği bilinmektedir.  Ancak endüstriyel kullanımda keten tohumu yağı gibi çeşitler de görülebilir. kullanım açısından ilginç bir  detay daha söylenirse kanola ekimi biyolojik dizel elde etmek için  dizel araçlarda kullanılmaktadır. Özellikle yeni araçlarla daha fazla uyumlu olduğu bilinmektedir.  Eski model araçlarda da modifize edilmesi sonrasında kullanımı söz konusudur. Bu yağ, nötr özelliktedir ve konservelerde, yüksek ısı gerektiren fırınlamalarda vs çok sık şekilde kullanılır.

Kanola İsmi Nereden Geliyor?

Kanola yağının asıl kaynağı olan kanola, temelde kanada kelimesinin ingilizce karşılığının baş hecesi ve yağ anlamına gelen ola kelimesinin birleşimidir.

Kanola Yağının Faydaları 

Kanola yağı faydaları  konusuna gelince birçok açıdan yararı olduğunu görmek mümkündür.

 • Genel fiziksel sağlık açısından faydası olan steroller barındırmaktadır.
 • Sindirim sistemi için faydalıdır.
 • Zeytinyağına göre daha avantajlı bir yağdır. Bunun da nedeni zeytinyağı içerisinde yer alan doymamış yağ asidinin kanola yağına göre daha fazla olmasıdır. Zeytinyağı, 120 dereceden sonra dayanıksız hale gelirken kanola yağı gelmez.
 • Vitamin açısından son derece zengindir. A, D, K ve E vitaminlerini barındırır. Bu vitaminlerin her biri farklı açılardan fayda sağlar. E vitamini, antioksidan etkisinin yanında kansere karşı direnç gelişmesini sağlaması ile de bilinmektedir. Ayrıca A vitaminini koruyan ve daha fazla etkin olmasını sağlayan bir özelliktedir.
 • Kanola yağı hücrelerin korunmasını sağlar. LDL kolesterolü açısından faydalıdır ve oksidasyonu engellemektedir. Bu şekilde de kalp damar sağlığı açısından son derece olumlu etkiler yapar. Damar sağlığının korunması yanında  kırmızı kan hücrelerindeki serbest radikal etkilerini de yok eder.
 • İçerisindeki Omega 3-6 dengesi son derece faydalıdır. Ayrıca doymamış yağ asidi de çoktur. Tekli doymamış yağ oranı açısından bakıldığında ise düşük olduğu görülür. Kan içerisindeki kötü kolesterolü engellemesi ve sağlıklı şekilde bir yaşam sürdürülmesinin de sağlanması açsıından bu düşük oran da önemlidir. %63 civarındadır.
 • Kemik yapısının beslenmesinde ve sağlıklı kalmasında etkilidir. Osteoropoz gibi hastalıklarda önleyici bir etki sağlar.
 • İsoflavanoid ve tokoferol barındırır. Bu maddelerin faydası antimutojenik etkide olmasıdır.
 • Rengi açık olan kanola yağı, kokusuz ve tatsız olma özellikleri ile de kullanımda sorun yaratmaz.
 • Uzun süre raffta beklemesi mümkündür. Saklama koşulları iyi şekilde sağlandığı müddetçe, yani güneş görmeyen bir yerde 12 ay hiç zarar görmeden bekletilebiir.
 • Genel sağlık dengesini koruyan, bağışıklık sistemini güçlendiren ve gelişime katkı sağlayan bir yağdır. Bu nedenle de fonksiyonel besinlerden biri olarak kabul edilir.
 • Yüksek ısıda pişirilse bile dayanıklı bir yağdır. Bu özelliği de ayçiçek ve zeytinyağına göre bir artı sağlar. Özellikle sote yapımı ve yüksek ısıdaki yemeklerin pişmesi için de önemli bir zemin hazırlar.
 • Yapılan bilimsel araştırmalara göre günde 1,5 yemek kaşığı kadar kanola yağı yemek kalp krizini azaltmaktadır. Tabi bunun olması için doymuş yağ oranında da azalma olması önemlidir.
 • Yemekte kullanılan diğer yağlara göre daha ekonomiktir.
 • Üretim aşamasında zahmetsiz şekilde tarımı sürdürülebilir. Zeytinyağı ve ayçiçek yağlarına göre de daha kolay şekilde aşamalardan geçer. Bundaki temel nedeni zeytin ağaçlarının her yere uyum sağlamaması ve de geç büyüyen ağaçlardır.kanola bitkisinin tarımı ise her yere uyum sağlaması gibi nedenlerle çok kolaydır. Kanola yağının faydaları bu şekilde sıralanabilir.

Kanola Yağının Zararları 

Kanola yağının zararları  konusunda araştırmalara devam etmektedir. Ancak  bu yağın genetiği ile oynandığı bilinmektedir. Diğer yandan genetiğiyle oynanmayan hali de tehdit olabilmektedir. Bitkinin işlenmemiş değişmemiş halini hayvanlar da yememektedir. Örneğin 25 sene kadar önce büyükbaş ve küçükbaş hayvanların deli dana hastalığı olmasının nedeninin genetiği değişmemiş haldeki kanola biitkisinden kaynaklandığı bilinmektedir. Yani yağ üretiminin nasıl olduğuna da çok dikkat etmek gerekir. Ham halinden hiç geçiş olmamalıdır. Hatta bazı ülkeler risk almamak için  herhangi bir şekilde bu yağın kullanımını yasaklamıştır. Kötü şartlarda, yanlış üretilen kanola yağı şu gibi durumlara neden olabilir:

 • Kabızlık, körlük, hassasiyet gibi sorunlara neden olabilir.
 • Böbrek ve böbrek üstü bezlerde kötü etkilere neden olduğu farelerde yapılan deneyler doğrultusunda görülmüştür.
 • Kanola yağı, eğer yanlış üretilirse veya genetik değişmeden tüketilirse bağışıklık sisteminde zayıflamalara neden olur. Ayrıca bazı kanserlerin de nedeni olabilir. Sinir sistemnde olumsuz etki yapar, dolaşım sistemini kötü etkiler. Yani tam tersi etki gösterebilir.
 • Tam kanıtlanmamış olmakla beraber kolza bitkisinin uyuşukluk, konuşma güçlüğü, alerji gibi sorunlara neden olduğu iddia edilmektedir.
 • Kolza bitkisi tohumunda hemagglutinin isimli maddeye rastlanmaktadır ve bu kanın pıhtılaşmasına neden olmakta, büyümenin de engellenmesine neden olmaktadır.
 • Margarin alırken bazı margarinlerde ucuz olduğu için bu bitki yağı bulunabilmektedir. Margarin kendisi de zararlı olduğundan içinde kanola yağı olmayanlara yönelmek iyi olabilir. Yani ilave edilme şartları risk olabilir.
 • Yüksek GDO içermesi nedeniyle bazı beslenme uzmanları kanola yağının tehlikeli olduğunu belirtmektedir.

Kanola Yağı Helal mi?

Kanola yağı helal mi  sorusu için  zarar verme durumuna göre değerlendirme yapılabilir. Kanola yağı Türkiye’de birçok yerde yetiştirilen bir bitkiden üretilmektedir. Kolza bitkisinin kendi işlenmemiş hali zararlı olduğu için helal değildir. Çünkü  vücuda zarar vermesi nedeniyle helal kabul edilmez. Islah edilmesi sonrasında helal olarak değerlendirilip kullanılabilir.

 

Kanola Yağı Faydaları Nelerdir  Helal Mi  Zararları Nelerdir Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir