Karaağaç Çayı Faydaları Nelerdir, Hazırlanışı, Neye İyi Gelir

Aralık 29, 2017 Bitki Çayları

Karaağaç bitkisi, karağaçgiller familyasından olup kışın yaprak döken bir tür orman ağacıdır Ilıman iklim bölgelerinde yaygın olarak yetişmektedir. Bilimsel adı ulmus olarak geçmektedir. Bu bitkinin on beş tane cinsi ve yüz elli tane türü bulunmaktadır. Bu cinsler içerisinde ülkemizde karaağaç zelkava carpinifolia ve çitlenbik cinsleri yetişmektedir. Ağaç olarak boyu en fazla otuz ile kırk metre arasında değişirken yüksek çalı şeklinde de görülmektedir.

Çiçekleri salkım şeklinde olan bu ağacın yaprakları kısa saplı ve kenarları çift dişli görünümündedir. Karaağaçtan pek çok alanda yararlanılır. Örneğin hekimler kabuğundan yararlanırken ağrı şikâyeti olanlar da çayından faydalanır.

Yapılan araştırmalar karaağaç bitkisinin çok sayıda şifalı özelliğinin olduğunu belirtmektedir. Ancak bunun için bitkinin düzenli, doğru ve tavsiye edilen şekilde kullanılması gerekir. Aksi takdirde başta karaciğer olmak üzere diğer organlara da zarar verebilir. Aşırı miktarda kullanıldığında ciddi sorunlar ortaya çıkarmaktadır.

Karaağaç Çayı Faydaları

Karaağaç bitkisi çok sayıda probleme karşı iyi gelirken bunlar içerisinde en dikkat çeken yönü ağrı kesici özelliğinin bulunmasıdır. Vücutta çıkan yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Aynı zamanda bitkinin kabuk kısmı da çok faydalıdır. Kabuğu kaynatılıp içildiğinde kandaki şeker miktarının azalmasına karşı fayda sağlamaktadır. Bu bitki genellikle çay şeklinde hazırlanıp tüketilmektedir. Ancak tüketmeden önce vücuda uygun olup olmadığı, demlenme şeklinin nasıl olduğu konuları hakkında doğru bilgiler edinilmelidir.

Karaağacın Faydaları

Karaağaç yoğun baskı altında bulunan kişiler için fayda sağlamaktadır. Günlük yaşamda bazı insanlar bazı problemler ile karşı karşıya kalmaktadır. Bazen bu problemlerin nedeni çok fazla iş yapılacağına dair taahhüt verilmesidir.  Bu durumda kişi bu taahhüt karşısında baş edemeyeceğini düşünerek baskı altına girmekte ve bu da depresyonu beraberinde getirmektedir. Böyle kişiler için karaağaç bitkisi son derece etkili olmaktadır. Bitki önerilen şekilde tüketildiği takdirde kişinin sakinleşmesini, mantıksal açıdan dengelenmesini, daha azimli ve kendine güvenen bir kişi olmasını sağlamaktadır. Günümüzün temel sorunu haline gelen stresin olumsuz etkileri karaağaç bitkisi sayesinde en alt seviyeye inmektedir.

Karaağaç Çayının Reflü Hastalığına Faydası

Reflü hastalığı insanlar arasında sıklıkla görülen hastalıklar arasında yer almaktadır. Genellikle insanlar reflü tedavisi için doğal yöntemleri tercih etmektedir. Bu tedavi şeklinde kullanılan bitkilerin başında karaağaç bitkisi gelmektedir.

Karaağaç bitkisi ile hazırlanan çay mide yatıştırma özelliğine sahiptir. Mide zarının üst kısmında ince bir tabaka oluşturur ve böylece reflüye bağlı olarak ortaya çıkan belirtilerin hafiflemesini sağlamaktadır. Bunlar içerisinde özellikle kaygan karaağaç sindirim rahatsızlıkları azaltır, ateş ve iltihap oluşumuna engel olur, derde meydana gelen yaraları geçirir. Karaağacın kabuğunun iç kısmı kalsiyum bakımından oldukça zengindir. Bu kısım kurutulup toz haline getirilir.

Karaağaç bitkisinin asıl özelliği mideyi yatıştırma, mide asidini önleme, iltihap söktürme ve idrar söktürücü olmaktır. Genel olarak çay şeklinde tüketilirken bunun yanı sıra tentür ya da kapsül şeklinde de kullanılabilir. Tüketimi esnasında bol su içilmesi gerekir. Çünkü içerisinde bulunan müsilaj adlı madde yapışkan hale gelip boğazın tıkanmasına sebep olabilir. Başka hastalıkları bulunan kişiler kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalıdır.

Karaağaç Bitkisi Çayının Tedavi Amaçlı Kullanımı

Tedavi amaçlı karaağaç bitkisinin yaprak ve çiçek kısımları daha sık kullanılmaktadır. Bunun için yaprak ve çiçek kısmından on beş santimetre uzunluğundaki beş altı sürgün yaklaşık iki litre suyun içerisine atılır ve kaynayana kadar ocakta ısıtılır. Daha sonra içerisinden sürgünler ayıklanır ve içerisinden katı maddeleri süzülerek gün içerisinde iki üç çay fincanı tüketilmesi gerekir. Böylece tedavi edici özelliğinden yararlanılır.

Karaağaç Çayının Boğaz Ağrısına Faydası

Karaağaç çayı genel olarak boğaz ağrısının tedavi edilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Bunun için kabuğun iç kısımları tercih edilmektedir. Çünkü suyun içine giren kabuk jel haline dönüşmektedir. Bu sayede boğazın çeperini kaplar ve iyileşmeye yardımcı olur. Aynı zamanda boğazda görülen ağrıyı da azaltır. Ancak karaağaç kabuğunu temin etmek biraz zor olabilir. Bunun için alternatif olarak eczanelerde aynı ana maddeye sahip pastil ve şuruplar satılmaktadır. Önemli olan nokta karaağaç kabuğunun içindeki etken madde olduğundan dolayı bu maddenin bulunduğu tedavi edici ürünler rahatlıkla kullanılabilir.

Karaağaç Çayı Nasıl Demlenir?

Karaağaç çayını demlemek için, ağacın kabuğundan elde edilmiş olan tozdan iki yemek kaşığı kadar olması gerekir. Buna göre iki bardak sıcak su ile iki yemek kaşığı karaağaç kabuğu tozu karıştırılır. Daha sonra iki malzeme birbiriyle iyice karıştırılır ve ardından demlenmesi için bırakılır. Demleme süresinin iki üç dakika olması yeterlidir.

Elde edilen karaağaç çayı yemeklerden sonra gün içerisinde ortalama üç kere içilebilir. Karaağaç bitkisinin etkisi fazla olduğundan dolayı dikkatli biçimde kullanılmalıdır. Herhangi bir hastalığı bulunan ya da düzenli ilaç kullanan kişilerin bitki çayı içmeden önce doktorlarına başvurmaları, eğer doktor onay verirse içmeleri ve doktorun verdiği miktara uygun olarak bitkisel destek almaları tavsiye edilmektedir.

Kaygan Karaağaç Kabuğu Çayı

Kaygan karaağaç kabuğu çayı pek çok hastalık üzerinde tedavi edici özelliğe sahiptir. Mide ekşimesi, ülser, gastrit gibi hastalıklar üzerinde oldukça etkilidir. İçerisinde bol miktarda e vitamini ve kalsiyum bulunur. Bunun yanı sıra az miktarda da tanen de vardır. Kaygan karaağaç aynı zamanda lapa şeklinde merhem olarak da kullanılabilir. Özellikle çıban ve kıymıkların çıkartılmasında, yanıkların ve yaraların daha yumuşak hale getirilmesinde işe yaramaktadır.

Karaağaç kabuğu kırmızı karaağaç olarak da anılmaktadır. Yara, çıban, boğaz ağrısı, sindirim rahatsızlıkları, çocuk doğumu için kırmızı karaağaç yaygın olarak kullanılmaktadır. Hatta karaağaç kabuğu dilimlerinin kürtajı daha kolay hale getirmek için de kullanıldığı ancak çok aşırı kullanıldığı için bu yöntemin bir süre sonra ülkelerde kısıtlı hale getirildiği belirtilmektedir.

Karaağaç Bitkisi ve Çayı Nereden Bulunur?

Karaağaç bitkisi tedavi amaçlı çeşitli şekillerde kullanılmaktadır. Genellikle bitki çayı şeklinde kullanmak isteyen kişiler için karaağaç kabuğuna ihtiyaç duyulur. Bu kabuk aktarlardan satın alınabileceği gibi internetten bitkisel ürünler satışı yapan sitelerden de temin edilebilir. Ancak siteden alışveriş yapılacağı zaman sitenin güvenilir olup olmadığına dikkat edilmelidir. Ayrıca satın alınacak olan bitkinin orijinal ve organik olup olmaması da dikkat edilecek hususlar arasında yer almaktadır. Aksi takdirde istenilen sonuç elde edilememekte ve ciddi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bundan dolayı karaağaç bitkisi satın almak için doğru adresler tercih edilmelidir.

 

Karaağaç Çayı Faydaları Nelerdir, Hazırlanışı, Neye İyi Gelir Kullanıcı Yorumları

“Karaağaç Çayı Faydaları Nelerdir, Hazırlanışı, Neye İyi Gelir” için 2 cevap

  1. ismail dedi ki:

    bahçemde birtane karaağaç yetiştirdim dalındaki kahverengindeki kabartma şeklinde çay olarak demlemek istiyenler verebilirim.

  2. Emre Uslu dedi ki:

    Trafik kazasi geçirmiştim yürüyemiyordum ayağımın üstüne basamıyordum.Hastanede bir teyze tavsiye etti gece çamur kıvamına getirilmiş çok sıcak karaağaç kökünü bacağıma sardık sabah uyandığımda ayağımın üstüne basıp yürümeye başladım yere oturabiliyordum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir