Karabaş Otu Çayı Faydaları Nelerdir, Nasıl Yapılır, Yan Etkileri

Aralık 5, 2017 Bitki Çayları

Karabaş otu aslında bir lavanta türüdür. Pembe ve mor çiçekli karabaş otu, çok eskilerden beri şifa kaynağı olarak kullanılmaktadır. Osmanlı döneminde karabaş otu, kolera hastalığına karşı tedavi yöntemiydi. Aynı ot Birinci Dünya Savaşı sırasında da açık yaralarda mikropları öldürmek için kullanılıyordu. Karabaş otunun en bilinen özelliği sakinleştirici olması ve kan dolaşımını düzenlemesidir. Karabaş otu çayı lavanta çayı olarak da anılmaktadır.

Karabaş Otu Çayının Faydaları

Karabaş otu parfüm endüstrisinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Ancak tek kullanım alanı bu değildir. Karabaş otu çayı sağlık için çok tercih edilmektedir. yatıştırıcı özelliğe sahip olan bu ot depresyon ya da ağrılı durumlarda çok tercih edilmektedir. Sindirim sistemi şikayetlerinde de etkilidir. Aşağoıda kısaca karabaş otu çayı faydaları yer almaktadır.

Anksiyete ile Mücadele Eder

Günümüzde hemen herkeste anksiyete bozukluk görülmektedir. Stres, kaygı ve endişeler artık herkeste görülmektedir. İşte anksiyeteye karşı karabaş otu çayı tüketmek oldukça faydalıdır. Beden ve zihnin dinlenmesine yardımcı olur. Stresi azaltmak için karabaş otu oldukça şifalıdır.

Mide Rahatsızlıklarına İyi Gelir

Karabaş otu çayı mide ile ilgili pek çok rahatsızlıkta şifa kaynağıdır. Mide rahatsızlıkları, kolik ya da bağırsaklarda yaşanan enfeksiyon, gaz sorunlarına iyi gelmektedir. Alternatif tıp ile şifa arayanlar için bu ot oldukça etkilidir.

Bakterilerle Savaşır

Rahatlamayı ve ferahlamayı sağlayan karabaş otunun aroması da çok hoştur. bu bitkinin çayının tüketilmesi halinde vücuttaki bakterilerle savaşılmaktadır. Enfeksiyonları engellediği gibi, bakterilerle de savaşmaktadır. Antiseptik olan bu çay, zararlı bakterileri öldürmektedir.

Kalp Sağlığına İyi Gelir

Bitki çayları genel olarak kalp sağlığı için oldukça faydalıdır. Kan dolaşımını düzenleyen karabaş otu çayı içerdiği antioksidanlar sayesinde kalp sağlığını korumaktadır. Düzenli olarak tüketilen karabaş otu çayı kan basıncını düzenlediği için, kardiyovasküler hastalığını önler. Kalp krizi ve felç gibi ani hastalıkları da önlemektedir. Kalp sağlığı da karabaş otu çayı faydaları arasında yer almaktadır.

Enfeksiyonları Tedavi Eder

Karabaş otunun birinci dünya savaşı sırasında yaralarda kullanıldığını söylemiştik. Karabaş otu çayı içerek vücudu hem içten hem de dıştan enfeksiyonlara karşı korumak mümkündür. Dıştan oluşan enfeksiyonlar içinse haricen uygulanması mümkündür. Karabaş otu iyileşmeyi hızlandırmaktadır. Ağrıyı azaltıcı özelliğinin yanı sıra, yara izlerinin kaybolması için de etkilidir.

Sindirim Sorunlarına İyi Gelir

Mideyi yatıştırarak hazımsızlığa iyi gelen karabaş otu, pek çok mide rahatsızlığına iyi gelmektedir. Kusma, bulantı, karın ağrıları gibi şikâyetlere karşı kullanılabilir. Karabaş otu aynı zamanda yağ yakımına yardımcı olmaktadır. böylece zayıflamanıza da yardımcı olacaktır.

Uykusuzluğa İyi Gelir

Uykusuzluk hemen herkesin karşılaştığı bir durumdur. Stres, kaygı, heyecan gibi pek çok durum uykusuzluğu daha da tetiklemektedir. Karabaş otu çayı tüketerek çok daha rahat ve sakin uyuyabilirsiniz. Uyumaya yakın içilen karabaş otu çayı uykusuzluğa karşı iyi gelmektedir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bakteri ve enfeksiyonlara karşı savaşan karabaş otu çayı bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. Anti bakteriyel olan karabaş otu çayı vücuttaki zararlılar ile savaşmaktadır.

Saça ve Cilde İyi Gelmektedir

Karabaş otu çayının faydaları oldukça fazladır. Vücuda sadece içten değil, dıştan da şifa dağıtır. Hem içilmesi ile hem de haricen uygulanması ile karabaş otu cilde iyi gelmektedir. Kuruyan, tahriş olan ciltlerde iyileşme sağlamaktadır. Ciltte oluşan akneler, egzama gibi hastalıklar için karabaş otu kullanılabilir. Karabaş otu çayının faydaları nelerdir sorusuna sizler için cevap vermeye çalıştık.

Saçları mat, kırılgan, zayıf olan kişiler karabaş otu kullanabilir. Bu ot ile yapılan çay soğutularak saça uygulanmalıdır. Böylece saçlar daha güçlü ve parlak olacaktır.

Karabaş Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Karabaş otunu lavanta olarak da satın alabilirsiniz. Bir bardak kadar soğuk suyu cezveye alarak üzerine bir çorba kaşığı lavanta koyun. Kaynadıktan sonra süzün ve üzerine bal ya da limon katarak için. Dilerseniz karabaş otunu kaynatırken nane de katabilirsiniz.

Karabaş otu çayı nasıl yapılır diyenler, aradıklarını lavanta çayı olarak da bulabilirler. Çünkü karabaş otu daha çok lavanta olarak adlandırılmaktadır. Dilerseniz lavanta çayınızı yeşil çayla birlikte de yapabilirsiniz.

Karabaş Otunun Zararları

Her bitkisel çay gibi lavanta çayının da yan etkileri gözlemlenebilmektedir. Genellikle iştah değişiklikleri, kabızlık ya da baş ağrısı gibi yan etkiler olabilir. Bu yan etkiler çayın nasıl kullanıldığı ile de ilgilidir.

Lavanta çayı tıbbi ilaçlarda beraber kullanılırsa uyuşukluğa sebep olabilir. Çünkü diğer ilaçlarla etkileşime girmektedir.

Her bitki çayı gibi lavanta çayının da fazla kullanımı zararlıdır. İdeal olan günde bir fincandır. Ancak günde 3 fincana kadar içilebilir. Üç fincandan daha çok içmek yan etkilere sebep olabileceği için zararlıdır.

Hamile ve Emzirenler İçin Karabaş Otu

Hamile ve emzirenler için lavanta kullanımı dikkat edilmesi gereken bir konudur. Hamilelik ve emzirme dönemleri oldukça hassas olunan dönemlerdir. Bu yüzden bitki çaylarının kullanımı konusunda çok dikkatli olunmalıdır. Etkisi hafif olan çaylar hamilelikte kullanılabilir. Ancak etkisi daha çok olan bitki çaylarının kullanımı riskli olabilir.

Lavanta çayı da oldukça etkili bir çaydır. Bu yüzden tüketimi hususunda dikkatli olunmalıdır. Hamilelikte karabaş otu çayı hakkında olumlu ya da olumsuz etkilere rastlanmamıştır. Ancak hassas bir dönem olan hamilelikte dikkat etmekte yarar vardır.

Karabaş Otu İle Sigara Bırakma

Karabaş otu denildiğinde kişilerin aklına ilk gelen sigarayı bırakmaya yardımcı olmasıdır. Sigara bağımlılığı kurtulması oldukça zor olan bir bağımlılıktır. Sigarayı bırakarak daha sağlıklı olmak isteyenler karabaş otu kürü uygulayabilirler.

Karabaş otu ile sigarayı bırakma kürü hazırlamak için 1 bardak klorsuz suya, 7 başak karabaşak bitkisi atarak kaynatın. 6-7 dakika kaynayan çayı ocaktan alın. Süzdüğünüz lavanta çayını bir bardağa alın ve canınız sigara çektikçe bu çaydan için.

Lavanta çayı muhtemelen akşama kadar size yetmeyecektir. Lavanta çayı bittikten sonra kekik ile devam edebilirsiniz. Bir bardak klorsuz suya 1 tatlı kaşığı kekik atarak aynı şekilde kekik çayı hazırlayın. Lavanta çayı bittikten sonra ise kekik çayı ile devam edin.

Kekik ve lavanta çayının içinde bulunan maddeler sayesinde sigara içme isteğiniz gidecektir. Bu şekilde devam ederek sigara içmemeye çalışın. Bir süre sonra zaten canınız istemeyecektir ve kolayca sigarayı bırakabilirsiniz. Sigarayı bırakmaya yardımcı olması da karabaş otu çayı faydaları içindedir.

Bu kürün sigarayı bırakmak isteyen hamilelerde uygulanması da mümkündür. Ancak hamileliğin ilk üç ayında düşük riski çok yüksek olduğu için hiçbir bitkisel kür uygulanmamalıdır. Bu yüzden hamileyseniz doktorunuza danışmadan bu kürü kendi başınıza uygulamayın.

 

Karabaş Otu Çayı Faydaları Nelerdir, Nasıl Yapılır, Yan Etkileri Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir