Karaciğere İyi Gelen Bitki Çayları

Aralık 9, 2017 Bitki Çayları

Karaciğer insan hayatı için kritik öneme sahip olan ve zarar görmesi durumunda ya da iyi şekilde çalış olması durumunda hayati tehlikelere neden olabilir. Bu yüzden İnsanoğlu karaciğer sağlığına dikkat etmelidir. Aksi takdirde kişiler karaciğer yetmezliği gibi ciddi rahatsızlıklara yakalanabilirler. Bitkiçayları, hepsinin olmasa da bazıların karaciğer sağlığı için önemli faydaları vardır. Özellikle karaciğerin kendini temizlemesi için hayati bir yere sahiptirler. Çoğu bitkisel çaylar karaciğerin kendini temizlemesine katkıda bulunur ve karaciğer yağlanmasını engeller. Bu konumuzda sizlere Karaciğere faydalı bitki çayları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Karaciğer Sorunlarının Belirtileri

Karaciğer insan hayatı için önemli Karaciğer rahatsızlıkları ve karaciğer ile ilgili sorunlar ciddi tehditler içerir. Ancak kişiler her zaman rahatsızlıklarının farkında olmayabilir ya da bazı belirtileri de yanlış nedenlere bağlayabilirler. Bu yüzden ilk olarak karaciğer sorunlarının belirtilerini belirtmekte fayda olacağını düşünüyoruz. Eğer gereksiz bir nefes kokunuz varsa, sebepsiz yere cildiniz kaşınıyorsa, iştahınız kaçıyorsa ve sindirim sisteminizle bazı sorunlar yaşıyorsanız; Bunlar karaciğerinizde problemler olabileceğini gösterebilir. Tıbbi yöntemler ve doğal yollarla karaciğer sorunlarınızla mücadele edebilirsiniz. Bitkisel çaylardan bazıları karaciğeriniz de ki zararlı maddeleri temizleyerek karaciğerinizin fonksiyonlarını düzeltebilir. Bu sayede karaciğeriniz temizlenerek fonksiyonunu daha iyi bir şekilde yerine getirir. Eğer daha ciddi bir karaciğer probleminiz varsa doktor kontrolünde bu bitkisel çayları içmelisiniz.

Devedikeni Bitki Çayı

Karaciğerinizi temizlemek ve daha iyi bir fonksiyona ulaşmasının sağlamanın bitkisel ilk yolu meryemana dikeni olarak da bilinen devedikeni bitkisinin çayını içmektir. Devedikeni karaciğer sorunu denildiğinde akla ilk gelen bitki türüdür. Devedikeni çayıfaydaları sayesinde karaciğeriniz daha sağlıklı bir fonksiyona sahip olabilir. Karaciğer sorunlarının nedenleri arasında en önemlisi gıdalar yoluyla vücuda alınan zararlı toksinlerdir. Bu zararlı toksinler karaciğerin işleyişini bozarak, insan hayatı için tehlikeler oluşturabilir. Devedikeni bünyesinde barındırdığısilymarin ve silyin adlı kimyasal maddeler sayesinde, beslenme yoluyla vücuda alınan zararlı ve karaciğer fonksiyonunu bozan toksinler vücut tarafından emilmeden dışarı atılır. Bu sayede karaciğer toksinlerin vereceği zararlardan korunması sağlanır. Devedikeni bitkisi aynı zamanda uzman doktorlar ve sağlıkçılar tarafından da uluslararası düzeyde kabul edilen sağlığa de özel olarak karaciğere faydaları vardır. Devedikeni bitki çayı çok faydalı bir bitki olmasına rağmen yine de kullanılması kararı doktorlar ile birlikte alınmalı. Aslında bitki çaylarının karaciğere yan etkileri olmamasına rağmen, yine de doktor tavsiyesi ile kullanılması daha sağlıklı olacaktır. Özetlemek gerekirse deve dikeni bitki çayı Karaciğer rahatsızlıkları olan kişiler için en başta gelen ve faydaları ile şaşırtıcı sonuçlar gösteren en önemli bitki çayıdır. Deve dikeni bitki çayı Dünya Sağlık Örgütü tarafından da onaylanmış ve faydaları tescillenmiş bir bitki türüdür. Bu bitki gönlünüzce kullanabilir ve faydalarından yaralanabilirsiniz.

Karahindiba Bitki Çayı

Karaciğer ile ilgili sorunları çözmenin bir başka yolu da Karahindiba bitki çayıdır. Karahindiba çayı içerisinde barındırdığı kimyasal özellikteki maddeler sayesinde karaciğerin temizlenmesine ve hücrelerinin kendisini yenilemesine yardımcı olur. Bitki çaylarının sağlığa faydaları arasında önemli bir yer tutan Karahindiba Doktorlar tarafından da tavsiye edilen bir bitki türüdür. Özellikle sindirim sistemi üzerinde etkili olan karahindiba, safra oluşumunu arttırarak zararlı toksinlerin boşaltım sistemi yoluyla dışarı atılmasını sağlayarak karaciğerin fonksiyonlarını yerine getirmesi açısından önemli bir yer tutar. Aynı zamanda Karahindiba bitki çayı yaraların iltihaplanmasını engeller. Bu nedenle alınması yaraların erken iyileşmesini sağlar ve iltihaplanmayı engeller. Dolayısıyla karaciğer yaralanmalarına veya iltihaplanmalarına bu özelliğiyle faydalı olur. Karaciğerin fonksiyonlarını eskisi gibi yerine getirmesini sağlar. Karahindiba bitki çayı sağlığa faydaları arasında bir diğeri de kan şekeri düzeyini korumasıdır. Karahindiba bitkisi, tüm bu sebeplerden dolayı karaciğer ve diğer Sağlık sorunları olan kişiler için vazgeçilmez bir bitki türüdür. Ancak bu bitki türü de aşırı tüketim den dolayı riskler oluşturabilir. Henüz olumsuz bir yan etkisi tespit edilmese de yine de aşırı tüketilmemesi gerekir.

 

Acı Marul Kökü Çayı

Bitkisel çaylar arasında karaciğere faydası bakımından bilinen bir diğer Çay acı marul kökü çayıdır. Acı marul kökü çayı, acı marulun kökünden veya yapraklarından elde edilen bir çaydır. İçerisinde barındırdığı kimyasal maddeler sayesinde karaciğer işi işini düzenler. Aynı zamanda karaciğerde oluşan rahatsızlıkların giderilmesi açısından da önemlidir. Diğer bitki çaylarında olduğu gibi bu bitki çayının da doktor gözetiminde de tavsiyesinde içilmesi gerekir.

Ada Çayı

Bitkisel çayların faydaları her biri kendine özgüdür. Adaçayı yine karaciğer sağlığı bakımından Önemli olan ve kullanılması şaşırtıcı etkiler gösteren bir bitki çayıdır. Özellikle Karaciğer yağlanmasına karşı mükemmel bir bitkidir. Karaciğerin yağlanmasının engelleyerek karaciğerin işleyişinin bozulmamasını sağlar.

Enginar Çayı

Karaciğere faydalı olan bitkisel çaylar arasında bir diğeri enginar çayıdır. Enginar çayı da yine bünyesinde barındırdığı özgün kimyasal maddeler aracılığıyla karaciğerin işleyişine katkıda bulunur. Özellikle fazla alkol tüketen kişiler, sigara içenler için özel bir yeri vardır. Çünkü enginar şeyi alkol ve sigara ile vücuda giren zararlı toksinlerin atılmasını sağlar. Aynı zamanda koruyucu bir madde olarak karaciğerin yağlanmasının engeller ve karaciğer ile ilgili diğer sorunların yok olmasına yardımcı olur. Bu nedenle herhangi bir yan etkisi olmayan enginar Çayı fazla alkol tüketenler ve sigara bağımlıları için önemli bir alternatiftir.

Hint Safranı Çayı

Karaciğere faydalı bitkisel çaylar listemizde Hint safranı kökünden elde edilen in safranı çayını de ekleyebiliriz. Kökünün kaynatılarak içilmesi safra miktarının artmasına neden olur ve karaciğerin işleyişinin yerine getirilmesinde faydası vardır. Aynı zamanda diğer karaciğer rahatsızlıkları için de önemli faydaları vardır. Bunların yanında safra kesesinin fonksiyonunu yerine iyi getirmesi için de faydaları vardır. Hint safranı çayını, kökünü 5-10 dakika arasında kaynatarak hazırlayabilir ve içebilirsiniz

Karaciğer Rahatsızlıklarına Karşı Diğer Tedbirler

Bitkisel çaylar karaciğer sağlığı için önemli olsa da tek çözüm değildir. Bu yüzden kişiler sağlıklı bir karaciğer için diğer tedbirleri de almaları gerekir. Bu yüzden fazla alkol tüketmek gerekir. Bol bol yeşil sebze tüketerek karaciğerin kendisini yenilemesine destek olacak maddeler sağlamalıyız. Her gün biraz limon suyu içerek karaciğerinizin toksinlerini akmasına yardım edebilirsiniz. Bunun dışında az çay ve kahve içmek yine karaciğere faydalıdır. Genel olarak kafein içeren içeceklerden uzak durulmalıdır. Vücudun susuz bırakmamak ve bol su içmek yine bu tedbirlerden biridir. Aynı zamanda her şeye faydası olan sarımsak da tüketilmelidir.

Karaciğere İyi Gelen Bitki Çayları Kullanıcı Yorumları

“Karaciğere İyi Gelen Bitki Çayları” için bir cevap

  1. Tekin dedi ki:

    Karaciyeryaglanmasina iyi gelir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir