Karamürver Çayı Faydaları Nelerdir, Nasıl Yapılır?

Mayıs 29, 2020 Bitki Çayları

Karamürver Çayı Faydaları Nelerdir, Nasıl Yapılır, Tarifi?

Son dönemde sağlığa olan etkileri ve corona virüsüne karşı oldukça faydalı olduğu ortaya çıkan kara mürver bitkisinin çayı oldukça sık bir şekilde tüketiliyor.

Hanımeligiller familyası mensubu olan kara mürver çiçeği ülkemizde de birçok yerde özellikle dere kenarı yataklarında kendiliğinden yetiştiği için ülkemizde bu bitkiye rahatlıkla ulaşılabiliyor. Avrupa ve Kuzey Amerika’da özellikle salgın hastalıklara olan faydasının ortaya çıkması ile kara mürver üretimi yoğun bir şekilde yapılıyor. İçerisinde yer alan maddeler ile bağışıklık sisteminin oldukça güçlenmesine yol açan bitki son dönemde corona virüsüne karşı son derece etkili olduğu belirtiliyor.

Karamürver Bitkisinin Kullanılma Şekilleri

Kara mürver bitkisi içerisinde sağlık açısından tehlikeli olabilecek bileşenler olduğundan dolayı kesinlikle çiğ olarak tüketilmemesi gerekiyor. Karamürver bitkisi birçok şekilde tüketilebiliyor. Karamürver bitkisinin tüketim şekilleri arasında çiçeğinden çay yapılması, kabuk kısmından çay yapılması, reçelinin yapılması, suyunun sıkılması ve yapraklarının kullanılması yer alıyor. Fakat günümüzde en yoğun ve faydasının en etkili olduğu kullanım şekli olarak çiçeğinden çay yapılması ön plana çıkıyor.

Karamürver Çayı Nasıl Yapılıyor

Karamürver çayı yapımı son derece basit bir şekilde yapılabiliyor. Sadece dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Özellikle kaynatma kısmına oldukça dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü bu bitkinin fazla kaynatılması içeriğinde bulunan zararlı bileşenlerin ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Bundan dolayı karamürver çayı yapımında bitkiyi yaklaşık 10 dakika bir fincan kaynamış suyun içerisinde bekleterek demlenmesinin sağlanması gerekiyor. Bu bitkinin çayını taze ya da kurutulmuş olarak kullanabiliyorsunuz. Sağlık açısından genellikle kurutulmuş halde kullanımı daha fazla tercih ediliyor.

Karamürver Çayının Faydaları

Karamürver çayı faydaları oldukça fazladır. Bu sebeple günümüzde karamürver çayı sıklıkla tüketiliyor. Karamürver bitkisinin faydalarının birçoğuna çayını tüketerek ulaşabiliyorsunuz. Karamürver çayının faydaları arasında ise şunlar yer alıyor;

 • İdrar sökücü özelliği ile birlikte idrar yollarında oluşan iltihaplanmaların sökülmesine yardımcı oluyor. Bu özelliği için çayın günde 2 defa ve düzenli bir şekilde tüketilmesi gerekiyor.
 • Kış mevsiminde grip, nezle gibi solunum yolu hastalıklarının tedavisine yardımcı oluyor.
 • Etkili bir balgam sökücü özelliği bulunuyor.
 • Bir fincan karamürver çayına bir çay kaşığı bal karıştırılarak içildiğinde doğal bir müshil görevi üstleniyor.
 • Kabızlığın giderilmesinde son derece etkilidir.
 • İçerdiğinde yer alan A, B, C vitaminleri bağışıklık sisteminin oldukça güçlenmesine yardımcı olarak hastalıklara karşı son derece doğal bir koruyucu etki sağlıyor.
 • Karamürver çayı ağrı kesici özelliğinin yanı sıra mide rahatsızlıklarına da iyi geliyor.
 • Kişiyi terletme özelliği sayesinde ateşli hastalıkların daha hızlı ve doğal bir şekilde atlatılmasına yardımcı oluyor. Bu sebeple karamürver çayını solunum yolu hastalıklarına yakalanan kişilerin düzenli bir şekilde tüketmesi tavsiye ediliyor.
 • Karamürver çayı aynı zamanda yüze tonik olarak da uygulanabiliyor. Bu sayede cildin ölü hücrelerden arındırarak yaşlanmaya bağlı kırışıklıklara karşı oldukça etkili oluyor. Ayrıca uygulanan bölgeler deki siyah noktaların temizliği ve cildin parlak bir görünüm kazanmasına da yardımcı oluyor.
 • Kanser hücreleri ile vücudun savaşmasında önemli katkı sağlıyor.
 • Düzenli olarak karamürver çayı tüketildiğinde kanı temizleyici etkisi bulunuyor.
 • Romatizmal rahatsızlıklara karşı yardımcı etkisi bulunuyor.
 • Kadınlarda meydana gelen adet düzensizliklerinin düzelmesi için düzenli bir şekilde kullanılması gerekiyor.

Karamürver çayı son derece faydalı bir çay olmasına rağmen demleme noktasında dikkatli davranılması gerekiyor. Özellikle daha tam olgunluğu erişmemiş karamürver bitkilerinin çok fazla kanatılmamış gerekiyor. İnsan sağlığı için bu çayın yanlış kullanımdan kaynaklanan riskler dışında herhangi bir yan etkisi bulunmuyor.

Karamürver Çayı Faydaları Nelerdir, Nasıl Yapılır? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir