Karamürver Faydaları Nelerdir, Karamürver Nedir?

Mayıs 2, 2019 Doğal Bitkiler

Şifalı mürver, terleme çayı, patlangıç ya da karamürver olarak bilinen bu bitki, hanımeligiller familyasının bir üyesidir ve uzun yıllardır tıpta kullanılır.

Bazen çalı bazen de ağaç şeklinde görülen karamürver nedir dediğimizde birçok cevap ortaya çıkacaktır. Minik çiçekleri olan ve yayvan bir görünüme sahip olan çiçekler, olgun hale gelince içinde meyveleri olur. 3-4 tohum bulunan ve funda toprağını seven bitki, Akdeniz hariç ülkemizin her yerinde sık sık görülür.

Hiçbir özen gerekmeden yetişen karamürver, Nisandan temmuza kadar toplanması gereken yaprakları hızlı biçimde kurutularak kullanılmaya başlayabilir. İplik makarası yapımında ya da şarabın renklendirilmesinde kullanılan bitki, doğal bir müshildir. Bu yüzden sindirim sorunu olanlar bu bitkiyi daha yakın markaja alabilir.

Karamürver Yararları

Karamürver yararları asırlardır insanların kullandığı bu bitkiyi her zaman elinin altında tutacak kadar çoktur.

  • Balgam söktürücüdür
  • Öksürüğe iyi gelir ve göğsü yumuşatır
  • İdrar söktürücüdür
  • Terletici etkisi olduğu için terleme çayı olarak da bilinir
  • Nezle ve soğuk algınlığına iyi gelir
  • Detoks için mükemmel bir etki gösterir.

Tabi kabuğu da son derece yararlıdır. Kusturucu, idrar söktürücü ve müshil etkisi vardır. Cilde dışarıdan sürdüğünüzde ise yaraların kolayca iyileşmesini sağlar.

Karamürver Çayı

Kaynayan suyun içine eklenen karamürver gövde kabukları ve taze yapraklar günde iki kere içilir. Bazı tariflerde suyun içine atılıp kaynamasının beklenmesi uygun olur.

Riskli bir meyve olan karamürver bitkisi çok dikkatli seçilmelidir. Kan şekerini düşürür ve kilo vermeye yardımcı olur. Aynı zamanda en iyi etkilerinden biri olarak kanserin yayılmasını önlediğine dair çalışmalar yapılmıştır. Grip ve nezle gibi üst solunum yolları sorunlarının tedavi edilmesinde ve göğüs üşütmesinde bitkinin en iyi biçimde kullanılması sağlanır.

Hamilelik döneminde kullanılmaması gereken karamürver bitkisinin emzirme döneminde kullanılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Bu yüzden bilinçsiz kullanmamaya ve hekiminize danışmaya özen göstererek günde bir iki bardak kullanabilirsiniz.

Mürver Şurubu

3 kahve fincanı siyah kuru mürver, 2 zencefil, 1 tatlı kaşığı tarçın, karanfil, 1 çay bardağı bal ve 4 bardak su kullanılarak mürver şurubu yapılmaktadır. Bu karışım bal hariç tüm malzeme eklenerek kaynatılır. Sonra soğumaya bırakılarak bal eklenerek içilir. Siyanür benzeri maddeler içerdiği için mutlaka bu kaynama ve kaynama sonrası soğutma işleminin yapılması gerekir. Kavanozlarda saklayabileceğiniz şurup, birkaç hafta buzdolabında sorunsuz biçimde depolanabilir.

Yetişkinler bir çorba kaşığı, çocuklar ise bir tatlı kaşığı tüketerek üzerine ılık bir su içmeleri yeterli olacaktır. Astım hastaları, üst solunum yolu sorunu yaşayanlar ve kilo vermek isteyenler mutlaka mürver şurubu içmelidir. Düzenli kullanıldığında sindirim sistemini düzenler, bu da kilo vermeye yardımcı olur.

Mürver Zayıflatır Mı?

Tabi pk çok insan, mürver zayıflatır mı sorusuna cevap alır. Aslında bir detoks etkisi olan bu bitki sayesinde kabızlık sorunu ortadan kalkar, idrar söktürücü etki sağlanır. Bunun üzerine antioksidan bileşenlerin de etkisiyle vücuda bir detoks etkisinin bulunduğu gözlenir. Günde bir fincan içilmesinin uygun olduğu bu bitki çayı sayesinde fazla kilolarından kurtulmaları mümkün olmaktadır.

Bilinmesi gereken en önemli detay, mürverin çok fazla tüketilmemesi gerektiğidir. Çünkü bu durumda kusmaya yol açabilir. Isı ile devre dışı bırakılan zararlı yönleri ve siyanür etkisi olsa da karamürver bitkisi genelde kişinin toksik olarak zehirlenmesine neden olmaz. Ama karaciğer ve böbrek sorunları olanların bitkiyi tüketmeden dikkat etmeleri gerekir.

Ayrıca unutmamalısınız, sadece tek birşey tüketerek onlarca kilodan kurtulamazsınız. Mutlaka egzersiz ve sağlıklı diyet yapmalısınız.

 

Karamürver Faydaları Nelerdir, Karamürver Nedir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir