Karanfil ve Karanfil Çayı Faydaları

Aralık 14, 2017 Bitki Çayları

Lezzeti ve besin değerleri ile karanfil çayı faydalarını detaylıca incelemek için tıklayın! Uzun yıllar boyunca güçlü ve faydalı bir baharat olarak tüketilen karanfil çayının 2007 yılında yapılan araştırmalara göre insan sağlığı açısından faydalı olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. İlk etapta öjenol denilen bir antiseptik özelliğe sahip olması ile bilinir.

Çevreden gelen kirli hava vb. nedenlerle insan sağlığı olumsuz yönde etkilenir. Fakat karanfil bitkisinin çevresel kirlilikten canlı sağlığını koruyucu etkileri vardır. Anti-enflamatuar, C vitamini, lifler, anti-oksidan flavonoidler, omega 3 yağ asitleri, manganez, magnezyum ve kalsiyum bakımından zengin olan karanfil bitkisi insan sağlığına olan olumlu etkilerini yani karanfil çayı faydalarını kanıtlar niteliktedir.

Karanfil Çayının Faydaları

Güne her sabah çay yudumlayarak merhaba deriz. Her zaman siyah çay tüketirken bu sefer sofralarınızı karanfil çayının donatmasına ne dersiniz? Karanfil çayı hem aroması hem de sağlığa olan faydaları itibari ile mükemmel bir alternatif tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkar. Karanfil bir çeşni olarak tüketiliyor olsa da bir çay olarak da demliklerdeki yerini alabilir. Kendine has kokusu ve aroması iler mükemmel bir anti-oksidan olma özelliğini taşır. Karanfil çayı tüketerek çok sayıda sağlık sorunlarına çözüm bulunabilir.

Karanfil çayı sinüs enfeksiyonları üzerinde tedavi edici özellik taşır. Ateş düşürücü özelliği sayesinde yüksek ateşin düşmesi yönünde etki gösterir. Diş eti problemlerine tedavi yöntemi sunar ve şiddetli diş ağrılarının doğal yolla hafifletilmesini sağlar. Öyle ki uzun yıllar kullanılmış olan dişinol ilaçlarının içerisinde yoğun olarak karanfil bitkisinden yararlanılmıştır. Sindirim sisteminin düzensiz çalışmasından şikayet edenler karanfil çayı tüketerek sindirim sistemlerinin düzene girmesine yardımcı olurlar.

Vücutta görülen çeşitli ağrıların hafifletilmesinde karanfil çayı kompresi ile ağrıların  hafifletilmesi sağlanır. Yemeklerden önce ve sonra, sabah kalkıldığında veya günün farklı zamanlarında ağız kokusu oluşuyor ve bu durumdan rahatsız oluyorsanız iseniz karanfil çayı tüketerek veya karanfil bitkisini ağızda dolandırarak ağız kokusunun önlenmesini sağlayabilirsiniz.

Vajinal bölgede görülen mantarların önlenmesinde veya tedavi edilmesinde karanfil çayı olumlu etkilere sahiptir. Yaşlanma karşıtı özelliklere sahip olan karanfil bitkisi ile yaşlanmaya meydan okuyabilirsiniz. Diğer yandan afrodizyak etkisi ve saç rengini yenileyici özellikleri ile karanfil çayı faydalarını örneklendirir.

Sinüs Enfeksiyonları Karanfille Nasıl Tedavi Edilir?

Sinüslerinizin tıkanmasından şikayetçi iseniz ve göğsünüzün daralmasından problemleri ile karşı karşıya kalmış iseniz karanfil çayı ile bu sorunlara çare bulabilirsiniz. Sinüs tıkanmalarına neden olan enfeksiyonların temizlenmesinde etkin rol oynayan karanfil çayının sabahları sıcak sıcak içilmesi önerilir. İçerisinde bulunan öjenol maddesi balgam söktürücü olarak kullanılır. Karanfil çayı tüketildikten sonra şikayet edilen bölge üzerinde bir rahatlama imkanı sağlar.

Ateş Düşürücü Olarak Karanfil

E vitamini ,K vitamini ve magnezyum değerleri bakımından zengin bir besin olan karanfil bitkisi bu besin değerleri ile birlikte anti-enflamatuar bakımından da zengin olup bakterilere neden olan enfeksiyonların vücuttan atılmasını sağlar. Karanfil içerisinde bulunan doğal anti-enflamatuarlar bakterisel enfeksiyonlarla savaşarak vücudu bu problemlere karşı korur. Böylelikle ateş düşürücü etki gösterir. Bununla birlikte bağışıklık sisteminin güçlenmesinde de önemle rol oynar.

Diş Eti Acısına ve Ağrılarına Son

Anti viral, ani fungal ve anti septik özellikler taşıyan karanfil diş ağrılarının ve diş eti sorunlarının iyileşme yönünde bir gelişme gösterdiğine dair örnekler sunar. Diş ağrılarının dışında vücuda alınan çeşitli enfeksiyonlar, solunum problemleri, ishal, uyuz sorunları, yaralar ve kesikler, sivilce ve aknelerin tedavisi karanfil bitkisinin yüksek besin değerleri ile çözüme kavuşur. Öjenol bileşimi diş ağrısını dindirmede önemli bir besin kaynağı olup karanfil bitkisi içerisinde doğal olarak bulunmaktadır.

Karanfilin Sindirim Sistemine Olan Faydaları

Ağır yemeklerin ardından duyulan hazımsızlık problemleri sindirim sisteminin rahatsızlanmasına neden olur. Şişlik, hazımsızlık, yenilenin uzun saatlerce eritilememesi vb. sorunlar yemeklerin ardından tüketilen bir fincan karanfil çayı ile son buluyor. Ağır yemeklerden sonra bir fincan karanfil çayı tüketildiğinde hazımsızlık kısa sürede son buluyor ve kişiler derin bir rahatlama sağlıyorlar.

Bunun yanında biriken gazın azalmasında da olumlu etkileri vardır. Karında bulunan fazla gazın azaltılmasının yanında karın kramplarının iyileşmesi yönünde seyir gösterir. Karanfil bitkisi karın ağrılarının iyileşmesi üzerinde de etkili sonuçlar verir. Buda karanfil çayının faydaları nelerdir sorunun cevabı olabilir.

Karanfil Çayının Ellere Olan Faydası

Ellerin temizlenmesinde önemli bir rol oynayan karanfil çayı el temizleyici olarak çantalarda taşınabilir. Piknik, doğa gezisi vb. gibi aktiviteler nedeni ile dışarı çıkmış iseniz her an ihtiyaç duyabileceğiniz el temizleyici olarak karanfil çayını her daim yanınızda bulundurmanızda fayda vardır. Karanfil çayının küçük bir miktar elinize dökebilir ve ovalayarak elinizi bakterilerden arındırabilirsiniz.

Karanfil Çayının Kompres Olarak Kullanılması

Kas, burkulmuş ayak bileği ve artrit ağrıları üzerinde iyileştirici etkiye sahip olan karanfil çayı kompres olarak ağrılı bölgeye uygulanabilir. Uygulama esnasında havlu veya bir parça bez kullanılması önerilir. Yeni yaralanmaların ardından soğuk karanfil çayı uygulanırken eski yaralanmaların iyileştirilmesinde sıcak karanfil çayının kullanımı sağlanabilir.

Yaralı bölge mantar enfeksiyonu kapmış ise karanfil çayı kompres yapılarak günde 2 veya 3 defaya kadar gönül rahatlığı ile uygulanabilir. Uygulamanın daha kısa sürede etkisini göstermesi ve yaralanmaların çabucak iyileşmesi için 2 veya 3 gün ardı ardına 20’şer dakika boyunca günde 2 veya 3 kez uygulanması gerekir. Bu esnada daha etkili sonuçlar almak için karanfil yağı da kullanılabilir.

Kokulu Nefes İçin Karanfil Kullanımı

Doğal bir antiseptik olan karanfil bitkisi çay halinde tüketilir veya direk olarak ağza alınırsa ağızda oluşan kötü kokuların engellenmesi için mükemmel bir çözüm olacaktır. Dil üzerinde oluşan bakterilerin de kaybolmasına yarayacak bir etkiye sahiptir. Bununla birlikte alt ve üst damakta oluşan diş çürüklerinden kaynaklanan ağrıların ve enfeksiyonların iyileşmesinde de rol oynar.

Karanfilin Vajinal Enfeksiyonlara Faydası

Vajinal bölgede oluşan enfeksiyonlar ve mantarlar olan mücadele de karanfil otu güçlü bir etki gösterir. Oleoresin karanfil bitkisi içerisinde bulunan ve mantar ve enfeksiyonların iyileşmesinde önemli rol oynayan bir besindir. Tıbbi açıdan da bu madde şikayetlerin son bulmasına yardımcı olur.

Karanfil Çayı Nasıl Yapılır?

Bu mucizevi bitkinin onca faydasından sonra karanfil çayı nasıl yapılır üzerine merak uyanır. Bir tatlı kaşığı öğütülmüş karanfil tamamen toz haline gelmeden bir fincan sıcak su içeriisnde demlenir ve süzülerek sıcak sıcak tüketilir.

Karanfil ve Karanfil Çayı Faydaları Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir