Karanfil Yağının Faydaları

Ocak 10, 2018 Bitki Yağları

Ülkemizde pek çok bitkiden her türlü şifayı bulmak mümkün olduğu gibi bu konuda kesinlikle çok zengin bir ülkeye sahip olmaktayız. Bu şifalı bitkiler arasında en önemli olanlardan biri de karanfil bitkisidir. Karanfil bitkisi genel olarak 4 mevsim boyunca yapraklarını dökmeyen bir bitkidir. Karanfil tomurcuğu ilk olarak Hindistan ve Çin tarafından bütün dünyaya dağılmış ve büyük şifaları içinde barındırdığı için genellikle her evde bulunan bir şifa deposu demek çok doğru olacaktır. Özellikle karanfşi bitkisinin yağı çok daha etkili olduğu görülmektedir.

Karanfil Yağı Ne Demektir?

Karanfil yağı genel anlamda anlatmak gerekirse karanfil bitkisinden elde edilen uçucu, sabit yağ ve tanen içermektedir. Bu yağ içerisinde kalsiyum, demir, sodyum, hidroklorik asit, fosfor, potasyum, A ve C vitamini bulunmaktadır ve bu sayede çok fazla zengin bir şifalı üründür. Karanfil yağı pek çok alanda kullanılmaktadır. Özellikle kozmetik sanayide ve parfüm yapmak için kullanılan karanfil yağı bitkisel tedavi alanlarında da çok fazla kullanılmaktadır ve büyük bir potansiyele sahiptir.

Karanfil Yağının Faydaları Nelerdir?

Karanfil yağının faydalarını saymakla bitmez demek çok doğru bir söz olacaktır. Çok önemli bir şifa deposu olan karanfil yağının faydaları ile çok fazla rahatsızlıklardan çok daha kolay bir şekilde kurtulmak mümkün olmaktadır. Pek çok alanda kullanıldığı gibi sağlık alanında da çok farklı dertlere deva olduğu uzman kişiler tarafından kanıtlanmıştır. Karanfil yağının faydalarını sırasıyla şöyledir;

Ağız Bakımı ve Diş Ağrılarına Faydaları

Karanfil yağı en fazla diş bakımı için kullanılmaktadır. En büyük özelliğide diş de bulunan ağrıların yok olmasına yardımcı olmaktadır. diş eti iltihaplanması, ağız ülseri, ağız içinde meydana gelen kötü koku oluşumunu ve boğaz içinde olan şişkinliğin giderilmesi konusunda karanfil yağı son derece faydalı bir üründür. Yapmanız gereken sadece ağız çalkalama suyunun içinde 3 ya da 4 damla karanfil yağı katmanız ve gargara yaparak kullanmalısınız. Bu sayede ağız ve diş içinde bulunan bütün sorunlar tedavi olmasına yetecektir.

Antiseptik Özelliği Bakımından Faydaları

Karanfil yağının antiseptik özelliği sayesinde pek çok sorunun ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır. Yaralar, uyuz, böcek sokmaları, cilt yüzeyinde oluşan mantar ve isilik gibi bir çok sorunlara karşı mikropları yok etme etkisi ile enfeksiyon meydana gelmesini önleyecek çok önemli ve ilk tıbbi uygulama yöntemidir. Ancak cildiniz çok narin bir yapıya sahipse çok etkili olan karanfil yağını uygulamadan önce kesinlikle su içinde seyreltmeniz gerekmektedir.

Cilt Sorunlarına Karşı Faydaları

Ciltte ara sıra istenmeyen sorunlar ile karşı karşıya kalmak mümkün olmaktadır. Özellikle sivilce kızarıklıkları, irinler için ağrıyı alma, iltihaplanmış akne ve kızarıkların geçmesi gibi pek çok sorunlar karşısında karanfil yağının faydalar çok büyüktür. Bunlar için yapmanız gereken karanfil yağını akne ya da sivilce üzerine 1 veya 2 damla seyreltilmiş hali ile damlatmanız tedavi için yeterli olacaktır. Ayrıca karanfil yağı cilte meydana gelen leke ve kırışıklıkların yok olması tedavisinde de kullanılmakta ve kesin sonuçlar elde etmek mümkün olmaktadır. Bu yağ sürdüğünüz zaman cildi yumuşatır ve yaşanacak sorunlar karşısında büyük bir savaş verecektir.

Saç Bakımında Faydaları

Genel olarak karanfil yağı pek çok saç bakımı ürünlerinin içinde yer almaktadır. Kuru olması nedeni ile kırılan saçların kökten uca kadar beslenmesi konusunda karanfil yağı son derece yardımcı olmaktadır. Kafa derisi içinde meydana gelen kaşıntı, mantar, kepek ve deri dökülmesi gibi problemlerin karşısında durmak için karanfil yağı bire birdir. Saç bakımında faydaları için yapmanız gereken her hafta uygulamış olduğunuz saç maskesi içine 3 ya da 4 damla kadar eklemeniz yeterli olacaktır ve çok kısa bir süre sonra faydasını göreceksiniz. İsterseniz karanfil yağını zeytin yağı ile seyreltme yöntemi ile saç diplerinize masaj yaparak uygulayarak saç bakımı yapabilirsiniz. Bu saç bakımı yağını yarım saat kadar bekletmeli ve sonra hemen yıkamalısınız.

Depresyon ve Uyku Sorununa Karşı Faydaları

Karanfil yağı aromatik yağlardan biri olduğu için farklı sorunlara da çok iyi gelmektedir ve stresi azaltan bir etkisi bulunmaktadır. Bu sayede özellikle depresyon rahatsızlığına karşı çok iyi gelmektedir. Dikkat dağınıklığı olan kişiler içinde karanfil yağının koklanması sonucunda ya da bulunduğunuz ortamda karanfil yağının olmasının çok büyük faydaları olacaktır. Ayrıca karanfil yağının afrodizyak etkisi bulunduğu için uykusuzluğa da çok iyi geldiği kanıtlanmıştır.

Baş Ağrılarına Faydaları Nelerdir?

Karanfil yağının çok keskin bir kokuya sahip olması nedeni ile teskin edici bir özelliği bulunmaktadır. Baş ağrısı çektiğiniz anda yapmanız gereken tuz ile karıştırmalısınız ve ağrı yaşadığınız baş bölgesine 1 ya da 2 damla karanfil yağı sürmelisiniz. Daha sonra bu bölgeye masaj yaparak ağrıyı son derece doğal bir yöntem ile yok etmeye çalışmış olacaksınız. Yapılan bu uygulama sonrasında masaj yapmış olduğunuz bölge serinleyecek ve hafiflediğinin farkına varacaksınız. Hatta karanfil yağını vücudunuzda bulunan başka ağrılı bölgeler içinde kullanabilirsiniz.

Uçukların Geçmesi Yönünden Faydaları

Ağız çevresinde meydana gelen uçuklar Herpees Virüsüneden olmaktadır. Bu durum viral rahatsızlıklardan biri olup çok daha hızlı bir şekilde insanlara arasında bulaşmaktadır. Uçuk bulaşan kişi genomundan geçmediği için yaşamının her zamanında vücudunun her hangi bir  çıkma ihtimali olmaktadır. Hatta bu rahatsızlığın geçmesi biraz zaman istemektedir. Yapılması gereken uçuk olan yere 1 ya da 2 damla kadar karanfil yağı sürerek geçme süresini hızlandırmış olursunuz.

Bağışıklık Sistemine Karşı Faydaları

Karanfil yağı dünya mutfaklarında genel olarak çok sık kullanılmaktadır. Son zamanlarda çok da olmasa bile ülkemizde de bazı yemeklerin içinde kullanılmaya başlanmıştır. Yemek içinde kullanma yöntemi ile karanfil yağı direk olarak bağışıklık sistemini etkilemektedir. Karanfil yağı içeriğinde bulunan özellikler sayesinde bağışıklık sistemini düzenleyici bir görev üstlenir. Karanfil yağının bağışıklık sistemine faydası ile immün sistemini güçlendirerek vücudun tüm hastalıklara karşı dirençli olmasını sağlamaktadır.

Burun Tıkanıklıklarına Faydaları

Karanfil yağının çok keskin bir kokusu olduğu için burun tıkanıklıkları sorunları karşısında büyük etkileri bulunmaktadır. Bu tür sorun yaşayan kişiler son derce karanfil yağının burun tıkanıklığına faydalarını görecektir. Yapmanız gereken tek şey gömlek yakalarına 1 ya da 2 damla karanfil yağından damlatması yeterli olacaktır. Karanfil yağından birkaç saniye içinize çekmenizde bu sorun karşısında büyük bir etki gösterecektir.

Karanfil Yağının Faydaları Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir