Karbon Peeling Nedir Fiyatı Nasıl Yapılır?

Ocak 4, 2018 Sağlık

Cilt problemlerinde birçok farklı neden görülebilir. Bunlar, güneş kaynaklı olabileceği gibi bakımsızlık, uzun süre kalan makyaj, beslenme düzensizlikleri gibi etkenlerdir.  Ayrıca cilt yapısı da problemlere olan eğilimi belirler. Örneğin yağlı ciltlerde parlama, akne sorunlarına daha fazla rastlanır. Kuru ciltlerde de alerjiler direnç düşmesine bağlı olarak çok görülür.   Nem kaybı genel olarak tüm cilt problemlerinin nedenidir. Bu ve benzeri sorunların çözümünde, özellikle dermatolojik ürünlerin çoğalması ile beraber daha kapsamlı sonuçlar alınabilmektedir. Yani çözümlerin yapılabilmesi aslında beraberinde sorunların da daha fazla farkına varılmasını sağlar. Sözgelimi karbon peeling de bunun için gerçekleşmektedir. Yani dermatolojik sorunlarınızın çözümünde bu üründen yararlanarak kapsamlı sonuçlar alabilirsiniz.

Hangi Sorunlarda Kullanılabilir?

Karbon peeling lekeler, melazma, siyah nokta sorunları, geniş gözenekler, sarkma sorunları, cildin aşırı yağlanması, ölü hücrelerin atılması ve kırışıklık sorunlarında etkili bir uygulamadır. Kırışıklık görülen kişilerde derin kırışıklık olmaması durumunda fark gözlenir.

Uygulama şekli nasıldır

Karbon peeling uygulaması aşamalı şekilde gerçekleştirilmektedir. Sıralı şekilde ifade edilirse:

  • Öncelikle cilt yüzeyi temizlenir. Kirlerden arındırma olmadığında işlemin de bir anlamı kalmaz. Çünkü etkisi az olur.
  • Temizlik sonrasında ürün sürülür. Koyu renkli bu ürün yedirilerek uygulanır.
  • Kuruması ve maske haline gelmesi beklenir.
  • Bu aşamadan sonra lazer cihazı ile karbon maskesi sürülen yerlere atış yapılmaktadır. Karbonu şekilde bekletilen cilt yüzeyi taratılır ve etki hedeflenir.
  • Kullanılan lazer sistemi uygulama olan yerde belirlenmiştir.

Karbon Peeling Etkisini Nasıl Gösterir?

Etki etme şekli bakımından karbon peeling uygulaması nasıl fayda ettiğinin de bir açıklaması gibi düşünülebilir. Karbon sıvısı deri üzerine yedirildiğinde iyileştirici etki başlar. Maske mantığı gibi düşünülürse cilt yüzeyine etkisi derinleşecektir. Yani bekledikçe iyileşme de derinleşir. Lazer ışınları, cilde gönderildiğinde deri altına geçer ve aynı zamanda deri üzerinde maske halindeki karbonun da gözeneklerden girmesini ve etkisini artırmasını sağlar. Deri altında etkin bir tedavi başlar. Karbon enzimleri lazer ışınlarının etkisi sonrasında kolajenlerle de tedaviyi sağlar. Karbon peeling, temelde karbon ve lazerin gücünü kullanmak için uygulanan bir işlemdir. Sonuçlar da genellikle başarılı olur.

İşlem Acı Verir Mi? 

Uygulama yapılırken bir miktar acı olabilir. Bunun nedeni karbon değildir. Lazer ışınlarının enerjisi nedeniyle olur. Bazı durumlarda cilde ince bir tabaka halinde uyuşturucu krem sürülür. Bundan sonra 15 dakika kadar bekleme olur ve krem cilt üzerinden temizlenip yağlanma hissi giderilir. Karbon solüsyonunun sürülmesi ile de tedavi başlar.

Karbon Peeling Kaç Seans Uygulanır?

Her cildin ihtiyacı ve problemi farklı olabildiğinden karbon peeling için belli bir sayı söz konusu değildir. Ancak gözlemlenen seans sayısı en az 5’tir.  Gidişata göre bazen az da olabilir çok da olabilir. Uygulama işlem süresine gelince lokal anestezi ile krem sürüldüğü de varsayılırsa toplamda 45 dakika kadar işlem devam eder. Karbon sıvısının sürülüp maske halini alması da bekleme süresini oluşturacaktır.  Ancak lokal anestezi için talep eden kişiler önceden krem sürebilmekte ve süreci hızlandırabilmektedir.

Karbon Peeling Kalıcı Bir Çözüm Mü?

Karbon peeling faydası ömür boyu sürmez.  Bunun nedeni deri zamanın etkisi sonucu artık hormonlardan etkilenmesi ve yapısının zorunlu olarak değişmesidir. Farklı dermatolojik işlemlerde de çok uzun vadede çözümler görülmemektedir. Ancak yaşlanma belirtilerinin gecikmesi açısından düşünülünce de günlük hayatınıza epey faydası olacağı bilinecektir.

Aktif Karbon Nedir?

Karbon peeling işlemlerinde dermatolojik fayda sağlayan madde aktif karbondur. Değişim gösteren karbon şeklinde de düşünülebilecek olan bu madde kimyasal tepkimelere karşı dayanıklılığının artması için bazı işlemlere maruz bırakılır. Aktif karbonu aktif karbon yapan en önemli özellik elementlerin yüzeye yapışması ile gerçekleşmesidir. Aktif karbon doğal bir ürün değildir ve kömür gibi maddelerle aslında alakası yoktur. Tıbbi ortamda üretimi yapılır. Doğal kaynaklardan yapılmış karbon son derece faydalı olabilmektedir. Sıvı, kapsül ya da toz halinde de kullanımı mümkündür.

Aktif Karbonun Faydaları

Aktif karbonun faydaları epey fazladır. Dermatoloji alanında cilt problemlerinin birçoğunda ve ayrıca sağlık alanında çok sayıda sorunda fayda sağlanır.

  • Aktif karbonun gözeneklere uygulanması toksinleri atmak ve gözenek içlerinin temizlenerek sıkılaşması için fayda sağlar.
  • Kirleri kolaylıkla yok eder. Yani cildinizde kalan makyaj kalıntıları, fazla yağ ve diğer pürüzler giderilir.
  • Aynı zamanda gözeneklerden içeri girerek beslenme de sağlar.

Karbon madde siyah renkli olduğundan maske yaparken dikkat etmek gerekir. Kıyafete bunu dökmemeniz epey fayda sağlar.  Maske çıkarırken ve uygularken dikkatli şekilde işlem olması önemlidir.

Karbon Peeling Uygulanmaması Gereken Kişiler

Bazı kişilerde karbon peeling uygulaması yan etki gösterebilir, durumu daha kötü yapabilir.  Bunun nedeni deri yüzeyinde ciddi hasarların risk olması durumudur. Yüzünde yara olan kişiler bu işlemi yaptırmamalıdır. Yani tıbbi müdahale ve ilaç tedavisi gerektiğinde bu durumu daha kötüye götürebilir. Çünkü karbon maskesi cilde güçlü şekilde nüfuz eder ve çıkması diğer maske çeşitlerine göre zordur.  Bir örnekle açıklanırsa, cildinizde sivilce ya da diğer nedenlerle küçük de olsa henüz kurumayan yara varsa maske olduğunda bu yara üzerine yapışır. Bu yapışma da yarada daha derin deformasyona neden olur. Alerjiniz varsa, ciltte bir süredir kaşıntı, egzama gibi hastalıklar varsa da bu uygulamadan kaçınmak gerekir. Çizikler, dikişler olduğunda, kanamalı herhangi bir sorun olduğunda, tolerans gösterilmeyen hallerde, maske uygulamasından kaçınmak gerekmektedir. Ayrıca mantar hastalıkları, sıkılan sivilceler sonrasında da işlem yasaklanmıştır.  Bu uyarılar dermatoloji uzmanlarının ve eczacıların önerileridir.

Karbon Peeling Fiyatları Nedir?

Karbon peeling fiyatları nasıl uygulama olduğu ile ilgilidir. Bunun için iki türlü bir işlem olabilir. İlk olarak karbon peeling kremi alabilirsiniz piyasada yaklaşık 12-15 lira civarında bu krem tüp formundaki ürünler satılmaktadır. Bu ürünlerin kullanımı epey basittir ve kolay ulaşılabilir. Bunun dışında bir uzmana başvuru yaparak işlem olacaksa bu durumda karbon peeling fiyatları da değişir.  Yani profesyonel bir müdahale olacaksa işlem fiyatı da seans ile beraber artar. Ancak fark bakımından da değerlendirmek gerekir. Ayrıntılı ve kapsamlı bir cilt bakımı olması için uzmana giderek lazer uygulaması ile karbon peeling yaptırmanız önerilir. Eğer basit bir günlük peeling uygulaması istiyorsanız bu durumda ürün satın alabilir, düzenli aralıklarla bundan kullanabilirsiniz. Cildiniz daha güzel görünecektir ve pürüzsüz bir dokunma hissi verecektir.

 

 

Karbon Peeling Nedir Fiyatı Nasıl Yapılır? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir