Karbonat ve Kabartma Tozu Arasındaki Farklar Nedir?

Haziran 27, 2020 Gıdalar

Karbonat ve kabartma tozu arasındaki farklar nedir? Bu iki malzeme arasında ki fark açıklanıyor.

Öncelikle karbonat ve kabartma tozu arasındaki farklar nedir sorusunun yanıtına; kabartma tozunun içinde karbonat olduğunu söyleyerek başlayalım. Yani kabartma tozu denen şey asla yalnız değil, direkt olarak karbonatın kullanımı ile ortaya çıkan bir malzemedir. Karbonat ise kimyasal olarak ismi sodyum bikarbonat olan maddedir. Kimyasal formülü ise NaHCO3 olarak verilmiştir. Farklı hamur işleri ve buna benzer malzemeler olması durumunda kabartma işlemi için direkt olarak akıllara gelmektedir.

Kabartma Tozu ve Karbonat Arasındaki Fark

Peki, ne gibi farkları var? Genel olarak karbonat için daha ana malzeme olduğunu bilmek iyi olacaktır. Çünkü kabartma tozunun oluşumunda kullanılan bit maddedir. Sıkıştırılmış karbondioksit sayesinde, hamurun kabarmasında etkili olmaktadır. Karbonatın bu kabartma özelliğini göstermesi için mutlaka başka sıvılar ile, asitler ile temasa geçmesi gerekiyor. Temasa geçmesinin hemen ardından ise direkt olarak kabarma işleminin de olmasını sağlıyor.

Her iki madde de hemen reaksiyona girer…

Reaksiyona girme durumu son derece önemlidir. Bu durumda direkt olarak istenen kabarma ya da farklı bir özelliğin çok daha hızlı bir şekilde görülmesi sağlanmış olur. Bunu göz önünde bulundurmanız durumunda siz de hamur ve buna benzer durumlarda direkt olarak kullanımın gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Kabartma tozu ve karbonat arasındaki fark dendiğinde, elbette ilk akla gelen karbonatın zaten kabarma etkisini sağlayabilmesi açısından kabartma tozunun içine konulmuş olmasıdır. Bu şekilde karbonatın etkisinin de görülmesi söz konusu olacaktır. Değerlendirmeniz durumunda, siz de direkt olarak karbonat ve buna benzer ürünler ile kabarma ya da hamur yapma gibi işlemlerin gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

Hem Kabartma Tozu Hem Karbonat Kullanılır mı?

Evet, zaman zaman yapılan tariflerde hem kabartma tozu hem de karbonat kullanılabiliyor. Bu tamamen yapılacak olan ürüne göre ya da kullanılacak olan diğer malzemelere göre, malzemelerin miktarına göre değişebilecek olan bir seçenek. Ancak ikisinin de aynı anda kullanılıyor olmasında kimyasal ya da tepkime açısından bir sorun yoktur. Kullanım sağlanabilir. Sorun olmadan hem kabartma tozunun hem de karbonatın kullanımı mümkün olabilir.

Hem kabartma tozu hem de karbonat kullanılabiliyor…

İki malzemenin de kendi içinde farklı özellikleri de vardır. Bunun için aynı anda ikisinin kullanımı da uygun görülür. Hem kabartma tozu hem de karbonat kullanımı aynı anda olması durumunda sonuç çok daha iyi olabiliyor. Yani yapacak olduğunuz hamurun dokusunun farklı olması gibi durumlar da sağlanabiliyor hem lezzetli hem de farklı dokusu olan bir hamur elde etmek açısından ikisinin kullanımının olmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Kabartma Tozunun Kullanım Alanları

Kullanım alanı açısından aslında çok da büyük bir fark yok. Genel olarak hamur kabartma dışında kullanım alanları arasında temizlikte kullanımı olabiliyor. Kabartma tozu da hemen hemen aynı işlevleri gördüğünden cilt temizliğinde kullanımı ya da diş temizliğinde kullanımı gibi durumlar da söz konusu olabiliyor. Bunu göz önünde bulundurarak çok da büyük bir fark olmadan kullanımın belirlenen alanlarda en iyi şeklide gerçekleşmesini sağlamak mümkün.

Karbonatın Kullanım Alanları

Karbonat kullanım alanı olarak da aynı şekilde temizlik, cilt temizliği, dişler ya da buna benzer her türlü alan için direkt olarak kullanımın gerçekleşmesi de söz konusu olabiliyor. Karbonatın kullanım alanı kapsamında hamur kabartma dışında mutlaka kişinin diş beyazlatma ya da buna benzer bir alanda olacaktır.

 

Karbonat ve Kabartma Tozu Arasındaki Farklar Nedir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir