Karbonhidrat Diyeti Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir, Tarifi

Haziran 21, 2018 Sağlık

 

Sağlıklı şekilde kilo vermeyi düşünen kişiler Karbonhidrat diyeti nasıl yapılır sorusunu merak etmektedir. Bu diye en çok merak edilen diyet programları arasında yer almaktadır. Karbonhidrat diyeti, şekerli gıdalar, makarna ya da ekmek içeresinde yer alan karbonhidratları kısıtlayan bir diyet programı olarak bilinmektedir. Karbonhidrat diyeti nasıl yapılır? Sorusunun cevabını sizler için araştırıp bir araya getiriyoruz.

Karbonhidrat diyeti şekerli gıdalar, makarna ya da ekmek içerisinde yer alan karbonhidratları kısıtlayan bir diyet programı olarak yer almaktadır. Karbonhidrat diyeti içerisinde protein, yağ ve sağlıklı sebzeler açısından son derece yüksek durumdadır.  Karbonhidrat diyet uygulamalarının pek çok farklı türü yer almaktadır. Yapılan araştırmalar karbonhidrat diyeti ile kilo vermeye ve sağlığın iyileştirilmesine neden olabileceğini göstermiştir.

Karbonhidrat diyeti isminden de anlaşılacağı gibi bir diyet türü olarak yer almaktadır. Temelinde, beslenme düzen içerisinde karbonhidrat miktarını minimuma indirmek temel olarak alınmaktadır. Yeni diyet düzenin karbonhidrat miktarı minimum düzeyde yer alıyorken, tokluk hissi normal seviyelerde bulunmaktadır. Bir taraftan insülin salgılanarak açlık hissi oluşmaması amaçlanır.

Karbonhidrat Diyeti Nasıl Yapılır?

Karbonhidrat diyet uygulamaları yapılırken ne kadar kilo verebilmeniz gerektiğini, ne şekilde egzersiz programlarını yaptığınız son derece önemlidir. Karbonhidrat diyet programlarını uygularken yemeniz ve yememeniz gereken besin türlerini sizlere buradan sunuyoruz. Karbonhidrat diyet içerisinde yiyebileceğiniz yiyecekler genel olarak et, balık, sebze, yumurta, meyve sağlıklı yağlar ve tahıllardır. Karbonhidrat diyeti programında yememeniz gereken yiyecekler ise şeker, buğday, trans yağlar, az yağlı ürünler ve işlenmiş gıdalardır. Karbonhidrat diyetinde yenilmemesi gerekenler listesi içerisinde pek çok besin yer almaktadır. Ancak bu besinleri en net durumunda gruplamak gerekirse işlenmiş gıdalar, yapay tatlandırıcı içermiş olan gıdalar, tahıl grubu ürünleri ve şeker içeren gıdalardır. Bu gıdalar karbonhidrat diyeti içerisinde yenmemesi gereken gıda türleri arasında bulunmaktadır. Karbonhidrat diyet programındaki karbonhidrat içeriği bulunan gıdaların azaltılması gerekmektedir. Diyet programı konsunda ise her zaman bir diyetisyene danışmakta fayda vardır.

Karbonhidrat Diyetinin Zararları

Karbonhidrat diyetine baz kişiler Hollywood diyet adı vermektedir. Diyet içerisinde karbonhidrat miktarının aşırı derece kısıtlı hale getirilmesi (50 gr/gün içerisinde daha az) ile kan üzerinde keton cisimciklerinin yükselmesine ve ketozise neden olan diyet programları olarak bilinmektedir. Normal zamanlarda keton cisimcikleri kan içerisinde çok az miktarlarda yer alııyorken, diyet programı uygularken yükselmeleri durumunda hastalık problemleri görülmeye başlamaktadır. Bu sorunun en belirgin özelliği ağız üzerinde ortaya çıkabilecek aseton kokusudur. Diyet üzerinde CHO’ ın organizmada yer alan asıl görevi enerji vermektir. Bununla beraber ketojenezi önlemek, proteine olan ihtiyacı düşürmektir. Ketozisi önleyebilmek adına gün içerisinde en az 50g CHO alınması gerekmektedir.

Sağlıklı zayıflama diyet programlarında 80g’ ın altında ketonüri yer almaktadır. Besin öğeleri açısından bu durum son derece dengesizdir. Hızlı ağırlık kaybı sebebiyle genel olarak vücut suyunda azalmaya neden olmaktadır. Bununla beraber vücuda ait olan asit – baz dengesini bozarak beyne zarar vermeye başlamaktadır. Sıvı ya da elektrolit dengesinde bozukluğa sebep olabilmektedir. Ayrıca hiperürisemi ve guta benzer belirti durumları ve ürik asit taşları ortaya çıkabilmektedir. Diyet esnasında hiperlipidemi gelişebilmektedir. Kalsiyum atımını yükseltmesi nedeniyle osteoporoz riskini arttıran bir uygulamadır. Kardiyak aritmilere neden olabilmektedir. Doku proteinlerinin korunamaması ve myokard atrofisi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Sizde karbonhidrat diyetini uygulayarak sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Bu diye uygulamadan önce ilk olarak doktorunuza başvurmanızı sizlere öneriyoruz.

Karbonhidrat Diyeti Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir, Tarifi Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir