Karnabaharın Faydaları Nelerdir, Karnabahar Türleri

Temmuz 5, 2019 Sebzeler

 

Sağlıklı beslenmek isteyenler için tercih edilecek olan sebze türleri arasında yer almakta olan karnabahar besleyici içeriğe sahiptir.

Düzenli şekilde tüketilmesi halinde karnabahar faydaları nelerdir? Özellikle sağlıklı beslenmek isteyenlerin merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Farklı şekillerde tüketimi sağlanabilir. Taze olarak tüketilebilecek gibi haşlanarak veya yemeği yapılarak tüketilebilir. Faydalı sebzeler arasında yer alması nedeniyle tercih edilen karnabahar özellikleri içeriğinde bulunan vitaminler ile için faydalı olabilir.

Sağlıklı ve düzenli beslenmek isteyenler için özellikle kış aylarında tercih edilebilecek sebzeler arasında düşünülebilir. Farklı şekillerde tüketiminin sağlanması nedeniyle karnabahar özellikle ihtiyaç duyduğunuz vitamin ve değerleri karşılamak amacıyla ihtiyaçlarınıza uygun şekilde tüketebileceğiniz sebzeler arasında yer alabilir. Yüksek lif içeriğine sahip olması nedeniyle özellikle metabolizmanın hızlanmasını ve aynı zamanda fazla kilo probleminin çözülmesi amacıyla diyet uygulayacak olanlar için de tüketimi sağlanabilir.

Karnabaharın Faydaları

 • Lif oranı yüksek olduğundan karnabahar kabızlık ve sindirim problemlerinin çözülmesine yardımcı olabilir.
 • Düzenli olarak tüketilmesi halinde hücrelerdeki zararlı serbest radikallerin ve bunun yanı sıra iltihap probleminin de çözülmesine yardımcı olabilir.
 • Tüketimi kanserli hücrelerinin büyümesini yavaşlatıcı etki sağlayabilir. Bu nedenle özellikle kanser riskini azaltmaya yardımcı olması amacıyla da tercih edilebilir.
 • Antioksidan özelliği olması da vücudun temizlenmesine yardımcı olmasını sağlayabilir.
 • Akciğer, prostat ve meme kanserine karşı koruyucu etki sağlayabilir.
 • Kolin bakımından yüksek içeriğe sahip olan karnabahar faydaları nedeniyle sağlıklı beslenmek isteyenlerinde tercih edebileceği sebzeler arasında yer almaktadır.
 • İçeriğinde sülforaphane barındırır. Kanser ve tümörün büyümesini engelleyici etki sağlayabilir.
 • Karbonhidrat içeriği tahıl ve bakliyatlara göre 9 kat daha azdır. Özellikle diyet yapmak isteyenler için tercih edilebilir.
 • Göz sağlığı üzerinde de olumlu etkiler sağlayabilir. Düzenli şekilde tüketilmesi içerisinde bulunan vitaminlerin özellikle göz sağlığı üzerinde etki sağlamasına yardımcı olabilir.
 • Şeker hastaları için yüksek şekerin dengelenmesine yardımcı olabilir.
 • Vücudun vitamin ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olabilir. Potasyum, kalsiyum, fosfor ve magnezyum açısından tüketimi vücudun bu vitaminleri almasına yardımcı olabilir.
 • Sağlıklı, dengeli ve düzenli şekilde beslenmeye yardımcı olabilir.
 • İdrar söktürücü etki sağlayarak yaşanan sağlık sorunlarının çözülmesine yardımcı olabilir.
 • Mide rahatsızlığına karşı koruyucu etki sağlayabilir ve aynı zamanda mide rahatsızlığına yakalanma oranının azalmasına yardımcı olabilir.
 • Obezite riskinin azalmasına destekleyici etki sağlayabilir. Bu nedenle özellikle diyetisyenler tarafından tercih edilebilecek Sebzeler arasında düşünülebilir.

Karnabahar Türleri Nelerdir?

Sağlıklı olması nedeniyle bolca tüketilen karnabahar çeşitleri fazladır. Sevilen bir sebze olmasının yanı sıra farklı şekillerde tüketiminin mümkün olması nedeniyle tercih edilebilir. Yemeği yapılabileceği gibi kısırı, salatası veya turşusu da yapılabilir. Kış aylarında bol miktarda tüketimi sağlanabilir. Yüksek vitamin içeriğine sahip olması nedeniyle bol miktarda tüketilmesi insan vücudu açısından faydalı olabilir.

Farklı özelliklere sahip olan türleri bulunmaktadır. Her türlü özelliği değişebilir. Bu nedenle tüketim konusunda özellikle değişen türlerin etkileri nedeniyle tüketiciler en uygun seçenekleri belirleyerek sağlamış olduğu faydalardan yararlanabilirler. Yüksek vitamin içeriğine sahip olmasının yanı sıra özellikle içerisinde bulunan farklı mineraller nedeniyle karnabahar haşlanarak tüketilmesi durumunda istenilen etkinin elde edilmesine yardımcı olabilir. Türler farklı şekillerde yetişebilir.

Amiata F1

Güçlü bitki yapısına bir türdür. Koyu yeşil dış yapraklara sahiptir. İç yaprakları kavisli olarak karnabahar meyvesinin tam olarak sarılmasını sağlar. Hasar döneminde bile meyvenin kapalı olmasını sağlayabilir. Kar ve don olan bölgelerde bu türün tercih edilmesi yaşanacak olan zararında önlenmesine yardımcı olabilir. Olgunlaşma süresi dikiminde itibaren 145 ile 150 gün arasında değişir. Meyveleri yaklaşık olarak 2200-2500 gör arasında değişir. Kar beyazı renginde ve sıkı bir yapıya sahiptir. Meyvelerinin üst kısımları tüysüz ve herhangi bir renk değişimi meyvelerde görülmez.

Arizona F1

Bu tür karnabaharlar güçlü bir yapıya sahiptir. Dik bir şekilde gelişir. Dış yaprakları orta koyulukta yeşil renkli ve düz bir şekilde olmaktadır. İç yaprakları kavisli olup meyvenin sarılmasını sağlar. Hasat dönemine kadar meyvenin korunmasını sağlar. Olası hava olaylarına karşı meyvenin korunmasını sağlayan yaprakları sayesinde zorlu koşullara da dayanıklı hale gelmesine yardımcı olabilir. Bu çeşit meyvenin olgunlaşmadan 10-12 gün boyunca saklanmasına olanak sağlayabilir. Meyveleri yaklaşık olarak 2100-2300 gr arasında olabilir.

Baldo F1

Karnabahar çeşitleri arasında yer alan türlerden biridir. Orta güçte bir yapıya sahiptir. Yaprakları yeşil renkte olup yarı dik bir şekilde gelişmektedir. Sıcağa karşı dayanıklı bir yapıya sahiptir. Erken sapa kalmayan bir türdür. Yaprakları meyvenin üzerini tam olarak örter ve meyvenin az bir kısmı görülür. Erkenci karnabahar çeşidi olarak da bilinir. Dikiminden sonra olgunlaşma süresi 60-65 gün kadar sürmektedir. Beyaz meyvesinin üzerinde tüysüz ve sert bir yapı bulunmaktadır. Meyve kalitesinin yanı sıra meyvesinin verimi ile de özellikle tercih edilen seçenekler arasında yer alabilir.

Barkha F1

Orta güçlükte bir karnabahar çeşidi olarak bilinmektedir. Yaprakları yarı dik ve yeşil renkte olabilir. Erken dikim olmasına rağmen sıcaklıktan etkilenmesi durumunda sapa kalkma durumu söz konusu olabilir. Yaprakları meyvenin üzerini tamamen örterek az bir kısmının görünmesini sağlayabilir. Erkenci karnabahar çeşitleri arasında yer almaktadır. Yaklaşık olarak 52-55 günde olgunlaşabilir. Beyaz renkli meyvesinin üzeri tüysüz ve serttir.

Fremont F1

Güçlü bir yapıya sahip olması nedeniyle özellikle tercih edilebilecek çeşitler arasında düşünülebilir. Dik yapraklara sahiptir. En çok tercih edilen türler arasında yer almaktadır. Koyu renk dış yapraklara sahiptir. İç yaprakları ise kavisli olarak karnabahar meyvesini tamamen sarabilir. Olumsuz hava şartlarına dayanıklı olması nedeniyle özellikle yaşanabilecek farklı durumlara karşı meyvesi bozulmadan kalabilir. Olgunlaşma süresi 70-75 gün olarak değişir. Meyvesi olgunlaşmadan 10-12 gün boyunca aynı şekilde kalitesini saklayabilir. Bu özellik bu türün en belirgin ve etkili özelliği olarak görülür. Meyvesinde renk değişikliği olmaz. Meyvesinin yüzeyi tüysüzdür. Meyveleri yaklaşık olarak 2100-2400 gram aralığında olabilir.

Kış sebzeleri arasında yer alan karnabahar tüketimi konusunda özellikle tercih edilecek olan yöntemler önemlidir. Bu nedenle karnabaharın doğru şekilde hazırlanması ve vitamin içeriğinin kaybolmaması için az miktarda haşlanarak tüketilmesi gerekebilir. Karnabaharın haşlanarak tüketilmesi özellikle içeriğindeki vitaminin kaybolmadan insan vücuduna geçmesini sağlayabilir. Düzenli şekilde tüketilmesi içerisinde bulunan vitaminlerin vücuda faydalı olmasına yardımcı olabilir. Bu nedenle faydalanmak isteyenler özellikle gerekli olabilecek her durumda kış sebzeleri arasında karnabaharı tercih edebilirler.

Karnabaharın Faydaları Nelerdir, Karnabahar Türleri Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir