Karoten ve Ksantofil Arasındaki Fark Nedir?

Temmuz 11, 2019 Doğal Bitkiler

 

Bitkilere renk veren iki pigment olan karoten ve ksantofil arasındaki farklar birçok kişinin dikkatini çeker.

Bitkilere renk veren pigmentler arasında yer alan karoten ve ksantofil meyve sebzelerin parlak olmasını sağlar. Karoten, havuca rengini veren pigmenttir ve birçok kişi bunu ilkokuldaki bilgilerinden hatırlar. Karoten hidrokarbon grubundandır. Ksantofil ise oksijenli bileşiklerdir. Bu pigmentler, fotosentez için çok önemlidir. Özellikle kanserle mücadele konusunda da bu pigmentler insan ve canlıların vücuduna yarar sağlar. A vitamini cilt ve görüş açısından son derece önemlidir. Ama yararlar sadece bununla kalmaz. Kalp hastalıkları ve kanserlerle mücadele konusunda etkilidir.

Karotenoid Kaynakları Nelerdir?

Genelde kırmızı ve turuncu renkte olan bu yiyecekler, sarı ve kırmızı renkler arasında değişiklik göstermektedir.

  • Havuç
  • Patates
  • Tatlı patates
  • Domates
  • Mango
  • Portakal

Bu besinlerin yararlarının görülmesi için yağlarla birlikte tüketilmeleri gerekir. 600’den fazla çeşidi olan bu ürünler alfa, beta karoten, lutein ve zeaksantin diyetinde sıkça kullanılır. Karotenler oksijen içermezler. Provitamin A olan ve olmayan vitaminler olarak iki farklı çeşitleri vardır.

Bitkilerde bulunup hayvanlarda bulunmazlar. Bu yüzden balkabağı, havuç, patates, mango gibi besinlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Sigara kullananlarda beta karotenin olumsuz etkileri vardır. Aynı zamanda güneş yanığı karşısında korunmaya da yardımcı olur. Alfa karoten ise beta  karotenin yarısı kadar vitamin üretir.

Ksantofil Kaynakları Nelerdir?

Lutein ve zeaksantin göz sağlığı için son derece önemlidir. Görüşten sorumlu olan retina da sarı benekte birikmektedir. Yaşa bağlı makula dejenarasyonunda besin takviyesi olarak kullanılır. Antioksidan özelliği bulunan bu ürünler, göz sağlığı ve katarakt üzerinde olumlu etkiler göstermektedir. En iyi kaynaklarının şalgam, ıspanak, lahana, kırmızı biber, avokadodur. Yumurta da bulunan bu ürün en iyi şekilde emilim göstermektedir. Papaya, mango ve portakal çeşitleri beta kriptoksantin açısından en iyi ürünlerdir. Ayrıca akciğer kanserini önleme konusunda da bu ürünler kullanılır.

Görevleri, ışık toplamaktır. Genelde yeşil klorofil bolluğu olan ürünlere yeşil rengi verir. Bu yapraklarda yeşerme ve kahverengiye dönme şeklindeki kalıcılıktır. Birçok insan ve hayvanın bu besinleri dışarıdan alarak tüketmesi gerekir.

Karoten ve Ksantofil Arasındaki Fark Nedir? Kullanıcı Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir